ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017


2017-06-23



12, 13 czerwca 2017
Dni języka niemieckiego - Modeschau


2017-06-12

To już kolejna edycja Pokazu Mody, w ramach Dni Języka Niemieckiego.
Tegoroczne Klasy III po raz kolejny już w historii naszej szkoły przedzierały się przez jeden z zakresów tematycznych poświęconych częściom garderoby z trudną odmianą przymiotnika po rodzajniku nieokreślonym . I tak powstała kolejna inspiracja do tego pokazu !
Aby przygotować projekt uczniowie potrzebowali około tygodnia wspólnej pracy w wylosowanych przez siebie grupach. Większości pomysłowości nie brakowało,, a moda bardzo odważna i zabawna! Dominowały rożne kierunki oraz style. Nowatorstwo i niczym niepohamowana kreatywność cechowały młodych projektantów mody.
I tak na wybiegu zobaczyliśmy: modę na imprezę u znajomych, domową, dyskotekową, zawodową- branżową ? Pojawili się między innymi adwokat, kucharz, mechanik, robotnik, gosposia domowa, ale i też np. wędkarz zarzucający wędkę, czy też Janusz w boskich skarpetkach do kolan i super reklamówką wiadomej firmy.
Przy podkładzie muzycznym, na wybiegu w klasie numer 13 pojawili się prowadzący to niecodzienne spotkanie: moderatorzy, modelki i modele. Na pokaz zaprosiliśmy całą społeczność uczniowską, panie Annę Sowa i Iwonę Retecką.
Tak ...i nie każdy wiedział, że piosenka "Jesteś szalona" ma swoją niemiecką wersję pt : "Du bist der Wahmnsinn", którą śpiewa Andreas Lawo.
www.youtube.com/watch?v=ApIqYfoCQKg
Mam nadzieję, że wszyscy ponownie doskonale się bawiliście a przy okazji nauczyliście czegoś nowego.

Danke für Eure ,Vorbereitung und Angagement!
Eure Deutschlehrerin K.Kolle

BAL GIMNAZJALNY 2017


2017-06-03

"Poloneza zacząć czas" ... tymi słowami pani Dyrektor Aneta Chmielewska Szymańska wraz z panem wójtem gminy Biesiekierz Andrzejem Leśniewiczem oraz Starostą powiatu koszalińskiego Marianem Hermanowiczem rozpoczęli oficjalne otwarcie Balu Gimnazjalnego 2017.
To był naprawdę wzruszający moment dla rodziców, zgromadzonych gości oraz nauczycieli. Chwytający za serca układ Poloneza został przygotowany pod kierunkiem pani Agnieszki Kolanowskiej.
Trzecioklasiści spisali się na medal. Dostojne stroje balowe, róże w butonierkach, wspaniała choreografia układu tanecznego, to wszystko uczyniło ten dzień, tak bardzo wyjątkowym.
Uczniowie klas trzecich w ramach podziękowania dla najważniejszych w swoim życiu osób, zaśpiewali utwór Urszuli Sipińskiej pt : "Cudownych rodziców mam". Nie ma co ukrywać, iż w oku niejednego rodzica pojawiły się łzy ... były to łzy dumy oraz zadowolenia ze swoich pociech.
Po części oficjalnej uczniowie rozpoczęli zabawę taneczną, którą poprowadził pan Krzysztof Krzywiński. Zabawa taneczna była bardzo udana a uczniowie klas trzecich pokazali jak naprawdę można doskonale się bawić ... niestety już po raz ostatni w tak licznym gronie rocznika 2001, który jest ostatnim rocznikiem kończącym gimnazjum.
Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców, rodzicom uczniów za przygotowanie tak wspaniałego balu, zaproszonym gościom za obecność oraz wszystkim innym osobom, które były z nami w tym dniu.

W imieniu wychowawców klas trzecich : Anna Sowa

III MIEJSCE GIMNAZJALISTEK
W PÓŁFINALE WOJEWÓDZKIM


2017-06-02

2 czerwca na stadionie w Kołbrzegu odbył się półfinał województwa w piłce nożnej dziewcząt w ramach gimnazjady.
Było o co walczyć, bowiem zwycięstwo zapewniło udział w finale wojewódzkim. Wszystkie drużyny były przygotowane bardzo dobrze do dzisiejszej rywalizacji a poziom umiejętności dziewcząt był naprawdę wysoki.
Nasz zespół ostatecznie zajął III miejsce, z czego bardzo się cieszymy. To historyczny sukces naszych dziewcząt, bowiem niełatwo jest dojść do półfinału wojewódzkiego pokonując rywali z powiatu i regionu.
Serdecznie gratuluję swoim zawodniczkom sukcesów, które odnosiły w ciągu trzech ostatnich lat.
Zawsze byłyście na podium i godnie reprezentowałyście naszą szkołę. DZIĘKUJĘ !!!

Nauczycielka wychowania fizycznego: Anna Sowa

1 CZERWCA 2017
DZIEŃ DZIECKA


2017-06-01

Tegoroczne święto wszystkich dzieci, trwało w naszym Gimnazjum dwa dni.
Dzięki uprzejmości i serdeczności Rady Rodziców wszyscy uczniowie mogli rozkoszować się w czwartkowe przedpołudnie lodowymi pysznymi smakołykami, a w piątek spędzić miło czas w kinie na filmie pt. "Azyl".
Pogoda i dobry nastrój dopisały. W powietrzu czuć już naprawdę zbliżający się koniec roku szkolnego.
Drodzy Rodzice, dziękujemy Wam, że jesteście z nami.

Aktywna nauka języka niemieckiego - Memory.


2017-05-30

Uczyć się języka obcego można na wiele sposobów, możliwości jest tak naprawdę nieograniczona paleta. Dobrze, gdy można na bok odłożyć książkę i zabawić się w takcie lekcji, choć ta zabawa ma jednak zawsze swój ukryty cel.
W ramach powtórek materiału ,uczniowie klas I i II grali wielokrotnie w memory po niemiecku. Liczyła się zdolność koncentracji uwagi i oczywiście znajomość słownictwa, bądź odpowiednich struktur leksykalno-gramatycznych.
Chyba każdy jako dziecko bawił się tak chociaż raz z rodzicami w domu. Swoją pamięć ćwiczyliście przypominając sobie nazwy liczebników od 0 - 20 i próbując połączyć słowo z cyfrą, zapamiętując nazwy przyborów szkolnych, systematyzując miejsce pochodzenia osób, poznając czynności czasu wolnego w 3 os. l poj., przedstawiając członków rodziny, określając miejsca spotkań, ćwicząc nieregularną liczbę mogę rzeczowników czy ucząc się elementów garderoby, sprzętów domowych czy określana czasu. Te zadania doskonale ćwiczyły Waszą pamięć. Kto nie zapamiętał gdzie leży dane słowo bądź obrazek nie mógł odnaleźć pary i zdobyć tak cennego punktu.
Każdy zwycięzca w parze otrzymywał zawsze motywującego plusa... ale tak naprawdę wygraliście wszyscy - widziałam jak się staraliście i walczyliście z uśmiechem na twarzy o wygraną, ucząc się przez "przypadek" języka niemieckiego.

Vielen Dank
Eure Deutschlehrerin

II MIEJSCE DLA MARCELA RADZIMSKIEGO
"W XV MIĘDZYNARODOWYM BIEGU WENEDÓW"


2017-05-27-1

27 maja uczeń z klasy klasy IA naszego gimnazjum wziął udział w "XV Międzynarodowym Biegu Wenedów", który odbył się na Rynku Staromiejskim w Koszalinie.
Warto wspomnieć, że to nie jest pierwszy start Marcela w tym biegu, bowiem od kilku lat odnosi on sukcesy stając na najwyższym miejscu na podium. Tak było w roku poprzednim oraz dwa lata temu.
W tym roku zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Marcel swoją przygodę z bieganiem rozpoczął już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej.
To jest ogromny sukces dla Marcela jak i dla Jego rodziców, którzy wspierają Go na każdym kroku i uczestniczą w tak ważnych wydarzeniach sportowych razem z Nim.
Marcel serdecznie Ci gratulujemy oraz życzymy sukcesów w kolejnych startach.

Anna Sowa

27 MAJA 2017
48 RAJD "W POSZUKIWANIU ŻARNOWCA"


2017-05-27

To już przedostatni raj pieszy w tym roku szkolnym.
Sobotni dzień członkowie naszego klubu miłośników pieszych wycieczek spędzili w pięknych okolicznościach przyrody, wśród przyjemnego chłodu lasu, żółtych pól rzepaku i zielonych wzrastających łanów zbóż. Węrowaliśmy krętymi polnymi ścieżkami, po piaszczystym podłożu, czasami żwirowym, czy też wąskich błotnistych schowanych od promieni słońca koleinach, aby wejść znowu na niewielkie, surowe kocie łby.
Słońce nie schowało się nawet na sekundę za chmury, w związku z czym maszerowaliśmy zażywając jednocześnie kąpieli słonecznej. Nakrycie głowy było w tym przypadku bardzo istotnym elementem garderoby.
Poszukiwanego krzewu żarnowca miotlastego niestety nie odkryliśmy, ale posiadamy wiedzę, że już kwitnie swoimi złotymi 3 cm kwiatami. Rajd rozpoczęliśmy w miejsowości Mścice a dalsza trasa wiodła przez Dobre, Cieszyn, okolice Gniazdowa. 10 km wycieczka zakończyła się w Starych Bielicach, na placu Szkoły Podstawowej, gdzie można było zjeść zasłużony krzepiący posiłek, bądź jabłko przekazane przez pana sołtysa, porozmawiać, wziąć udział w konkursie krajoznawczym, a co najważniejsze odsapnąć i dać nogom odpocząć.
Kolejny rajd już za dwa tygodnie - 10 czerwca "Ku pomnikom przyrody", więc już dziś serdecznie Was zapraszamy.

Opiekunki szkolnego koła turystycznego

24 - 26 MAJA 2017
WYCIECZKA KLASY III B DO DĄBEK


2017-05-27

Nic nie sprawia uczniom większej przyjemności, niż wspólny wyjazd klasowy. Tylko koniec roku szkolnego może tę radość przebić.
Tegoroczny odpoczynek był naprawdę zasłużony. Mozolne przygotowania do egzaminów gimnazjalnych, ostatnie dni walki o lepsze oceny, dały się większości ostro we znaki. Dlatego też te trzy dni, były czasem prawdziwego relaksu dla umysłu, miejscem regeneracji sił, choć początek był trudny i pełen przygód z powodu awarii autobusu na trasie. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, jak mówi przysłowie "lepiej późno, niż wcale", dotarliśmy do celu.
Podczas szumu fal, ciszy pobliskiego lasu i wieczornego rechotu żab, nad basenem, w ciepłym słońcu i przyjemnym wietrze upłynął nam czas. Wspólne długie rozmowy, śmiech, dobry humor i rozliczna aktywność ruchowa, grillowanie, tostowanie były częścią naszego "programu naprawczego" . Piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy, bilard, zabawy, gry strategiczne, spacery to jego elementy składowe, które idealnie spełniły swoje zadanie.
Wróciliśmy wypoczęci i naprawdę szczęśliwi. Szkoda, że to już nasz ostatni wspólny raz. Mamy jednak nadzieję, iż zostanie on drodzy uczniowie w Waszej pamięci na zawsze.
Dziękujemy.

Opiekunki: A.Sowa, K.Kolle

LEKCJA W MUZEUM


2017-05-24

23 maja 2017 uczniowie klasy I a i I b pod opieką p. D. Mogga i p. A. Ziber-Suska odbyli lekcję w Muzeum w Koszalinie.
Historia gromadzenia zabytków archeologicznych w Koszalinie sięga lat 70. XIX wieku. Od 1874 roku działało tutaj Koszalińskie Towarzystwo Naukowe, które w 1879 roku podjęło próbę założenia muzeum. Wiodącymi zbiorami były zabytki archeologiczne.
Zajęcia poprowadzone przez przewodnika muzeum dotyczyły właśnie wykopalisk archeologicznych. Najstarsze zbiory zgromadzone przez muzeum pochodzą z neolitu, czyli młodszej epoki kamienia. Spore zainteresowanie młodzieży wzbudziły formy pochówków, rekonstrukcja chaty zrębowej oraz kamienne kręgi z I-III w. n.e. Tym bardziej, że największa konstrukcja tego typu na Pomorzu i jedna z największych w Europie, złożona z 5 kamiennych kręgów i odkryta w latach 1974- 1986, znajduje się w Grzybnicy w pobliżu Koszalina.

Opracowała D. Mogga

HURRA WYGRALIMŚY - BIESIEKIERSCY GIMNAZJALIŚCI
ZDOBYLI I MIEJSCE W WOJEÓWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE
FORM ARTYSTYCZNYCH W SZCZECINIE


2017-05-23

Dnia 23.05.2017 roku jako reprezentanci powiatu koszalińskiego wzięliśmy udział w I Wojewódzkim Przeglądzie Form Artystycznych w Szczecinie organizowanego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych "Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach".
Celem konkursu było przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych wśród uczniów gimnazjów poprzez popularyzacje treści profilaktycznych w tym zakresie z wykorzystaniem artystycznych form wyrazu tj. inscenizacji, śpiewu, tańca.
Nasz 10 osobowy zespół przygotował inscenizację teatralną z wykorzystaniem muzyki, ruchu i światła pt. "Dorosłe dzieci - historia prawdziwa" wg scenariusza opracowanego przez opiekuna grupy panią Agnieszkę Kolanowską oraz uczniów.
W skład SUPER zespoły wchodzą : Alicja Kowalska, Zuzanna Darosz, Martyna Szeląg, Rozalia Świokła, Aleksandra Hałuszko, Daria Jagielska, Eryk Wilczek i dwóch uczniów z obsługi technicznej Aleks Cichoń, Jakub Składowski.
W tle naszego przedstawienia można usłyszeć utwory muzyczne takich zespołów jak Dżem i Turbo. Bardzo ważnym elementem przedstawienia jest stary fotel i projektor filmowy z lat 70-tych. Całość dopinają niesamowita gra aktorska, wspólny taniec wg choreografii opiekuna Agnieszki Kolanowskiej i osoba pani pedagog Agaty Jarosz, która swoją analityczną i ułożoną duszą pilnowała dopracowywania wymagań formalnych konkursu. Pozdrawiamy również "złotą rączkę" taty Zygmunta Nowakowskiego, który ratował nas z różnych technologicznych opresji dość kapryśnego projektora filmowego.
Droga do naszego sukcesu była dość wyboista, "złośliwość rzeczy martwych", choroby, uszkodzenie dłoni jednego z opiekunów, ale finał zrekompensował wszystkie przeszkody.
Na początek I miejsce w powiecie koszalińskim przyniosło nam wiele radości i odrobinę zaskoczenia. Potem przetrwanie wielu przeciwności losu pomogło nam udać się do stolicy województwa Szczecina. Oczywiście drogę w super busie, z klimatyzacją, sympatycznym kierowcą zawdzięczamy pani dyrektor Anecie Chmielewskiej-Szymańskiej, która zdobyła dla nas fundusze na wymarzony transport. I tak przybyliśmy do Szczecina i stanęliśmy do konkursu z 16 innymi zespołami reprezentującymi powiaty z różnych części naszego województwa. Tam oczywiście zgodnie z tradycją małe kłopoty techniczne i straszny stres każdego z członków zespołu. Jednak pełna mobilizacja, uśmiech pani ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Koszalina, super gra, niesamowity nastrój w który wprowadziliśmy całą publiczność i komisję, pozwoliły na zdobycie I miejsca.
HURRRA!! GIMNAZJUM IM.WYBITNYCH POLAKÓW W BIESIEKIERZU NA PODIUM!!
Sukces naszych uczniów to sukces wszystkich nauczycieli naszego grona pedagogicznego, bo czym by była gra aktorska bez odpowiedniej interpretacji tekstu, taniec bez sprawności fizycznej i zdolności muzycznych, obsługa techniczna i analiza sytuacji bez umiejętności matematyczno-informatyczno-fizycznych, wiedza na temat uzależnień i ich konsekwencji bez wiedzy biologiczno-chemicznej i pracy profilaktycznej, a rozumienie tekstu obcojęzycznego utworów muzycznych bez znajomości języka obcego. Oczywiście wszystko to składa się na jedną całość w osobach naszych wspaniałych uczniów.
Z pozdrowieniami
Opiekun grupy
Agnieszka Kolanowska

AWANS DO PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO DLA PIŁKAREK Z GIMNAZJUM


2017-05-18

18 maja drużyna piłki nożnej dziewcząt naszego gimnazjum wzięła udział w kolejnym etapie rozgrywek piłkarskich. Tym razem był to etap regionalny.
W rywalizacji wzięło udział 6 najlepszych drużyn z naszego regionu : Gimnazjum Biesiekierz, Koszalin, Sławoborze, Postomino, Szczecinek, Pomianowo. Rywalizacja przebiegała na bardzo wysokim poziomie umiejętności piłkarskich.
Nasz zespół wywalczył I miejsce w swojej grupie, wygrywając z zespołem z gimnazjum ze Sławoborza 3 : 0 oraz z zespołem z gimnazjum z Postomina 6 : 0. Ostatecznie dziewczęta zajęły II miejsce i tym samym wywalczyły awans do półfinału wojewódzkiego, który niebawem przed nimi. Jest to kolejny, bardzo duży sukces naszej drużyny, która osiąga sukcesy w piłce nożnej od kilku lat.
Serdecznie gratuluję moim zawodniczkom za ten wielki sukces oraz dziękuję za Waszą postawę podczas wszystkich spotkań. Jestem z Was bardzo dumna.

Nauczycielka wychowania fizycznego : Anna Sowa

XXXVIII RAJD PIESZY
"ZDOBYWAMY SIEDMIOMILOWE BUTY"


2017-05-13

13 maja odbył się kolejny rajd pieszy zorganizowany przez Oddział PTTK Koszalin.
Celem rajdu było poznanie uroków krajoznawczo - przyrodniczych okolic Koszalina i gminy Świeszyno, zdobywanie punktów na odznaki turystyczne oraz upowszechnianie aktywnego wypoczynku po pracy i szkole.
Trasa rajdu liczyła 10 km i przebiegała trasą Świeszyno - Strzekęcino las. Każdy odcinek, który pokonujemy jest ciekawy, jednak ta trasa była wyjątkowa. W zasadzie cała przebiegała na wędrówce leśnymi ścieżkami a do tego dopisywała nam piękna, słoneczna pogoda. Więc śmiało można powiedzieć, że był to prawdziwy sobotni relaks.
Do naszego koła dołączyła jeszcze jedna osoba, uczennica klasy IIA - Ż. Buras, z czego bardzo się cieszymy.

Opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego

WYCIECZKA DO POLITECHNIKI KOSZALIŃSKIEJ


2017-05-09

9 maja uczniowie gimnazjum odwiedzili Instytut Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej.
Na miejscu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, po czym każda z nich udała się do różnych laboratoriów ITiE. W laboratorium pod czujnym okiem pana dr inż. M. Pancielejko wysłuchaliśmy informacji nt. budowy metali. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wykonuje się pomiar twardości stali oraz oglądaliśmy, przy pomocy mikroskopów, to czego gołym okiem na kawałku metalu zobaczyć nie można. Z bardzo dużym zainteresowaniem wszyscy słuchali o inteligentnej stali. Tak, tak inteligentnej... bo zapamiętuje kształt w danej temperaturze. Podziwialiśmy również, w jaki sposób poleruje się metale oraz oglądaliśmy tarcze polerskie.

W drugim laboratorium, gdzie zajęcia prowadził dr inż. T. Suszko mogliśmy dowiedzieć się jak wyuczyć ogniskową soczewki. Wykonywaliśmy szczegółowe obliczenia i obserwowaliśmy jak zmienia się obraz w zależności od źródła światła.
Wszyscy uczniowie byli zachwyceni niezwykle ciekawymi zajęciami i z przyjemnością będą je wspominać jeszcze przez długi czas.

Bardzo dziękujemy pracownikom Politechniki Koszalińskiej za umożliwienie uczestnictwa w tak niezwykle ciekawych zajęciach.

Roksana Kaczmarek-Cichosz, Marzena Jurkowska

GIMNAZJALNE OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH


2017-05-03

W tradycję naszego Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu zapisały się uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym roku 226 rocznicę połączyliśmy również z Świętowaniem Dnia Flagi.
Szkolne obchody rozpoczęliśmy gorącymi przygotowaniami sal lekcyjnych, którym opiekujące się klasy nadały patriotyczny, biało-czerwony charakter. Klasy nr 14, 13, 10, 5, 4, 18, 19 zamieniły się w pomieszczenia, w których nie tylko oko zaspokoiło patriotyczne obrazy, ale również ucho mogło usłyszeć pieśni opiewające wielkość i chwałę naszej ojczyzny.
W takiej scenerii obejrzenie filmu wprowadzającego uczniów w karty wiedzy historycznej na temat Uchwalenia Konstytucji 3 maja, było naturalną czynnością. Dopełnieniem całości działań było przygotowanie przez klasy w ramach Międzyklasowego Konkursu "Nasze Biało-Czerwone Majowe Święta" plakatu oraz referatu przybliżających historię uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Na tym jednak naszym działaniom nie było końca, bowiem uczniowie z szkolnego koła Młodego Obywatela wspólnie z opiekunem Panią Agnieszką Kolanowską, udali się z wizytą do instytucji publicznych działających na terenie Biesiekierza. Wizyta miała na celu przypomnienie mieszkańcom gminy Biesiekierz o Dniu Flagi, który obchodzimy 2 maja. Członkowie grupy samodzielnie wykonali 160 biało-czerwonych flag, które zostały wręczone podczas odwiedzin w Bibliotece Publicznej Gminy Biesiekierz, Ośrodku Pomocy Społecznej, Środowiskowym Domu Pomocy Społecznej, Urzędzie Gminy oraz przedszkolakom z Przedszkola Gminnego w Biesiekierzu. Dodatkowo na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy umieściliśmy ręcznie wykonany plakat Biesiekierzaninie Wywieś Flagę.
Dzięki przychylności pracowników Urzędu Gminy mieliśmy okazję poznać Urząd od tzw: "podszewki". Było naprawdę ciekawie, już teraz nie tylko wiemy gdzie się udać, aby załatwić różne sprawy, wiemy również, że za zamkniętymi drzwiami czeka nas szeroki uśmiech oraz pełen profesjonalizm pracujących tam urzędników.
Tak wyglądały nasze, gimnazjalne obchody ważnych dla nas wszystkich Majowych Świąt, przypominających nam Polakom o naszych przodkach, naszej historii. Mamy cichą nadzieję, że w całej naszej gminie nie zabrakło biało-czerwonych barw ojczystych.

Z pozdrowieniami
Młodzi Obywatele

MISTRZOSTWO POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT 2017


2017-04-26

26 kwietnia drużyna dziewcząt naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Nożnej.
Turniej zorganizowany został na Orliku przy Gimnazjum im. Agaty Mróz w Bobolicach. Nasze piłkarki zdecydowanie były najlepszymi zawodniczkami, co potwierdzili wszyscy zgromadzeni podczas zawodów. Dziewczęta jak zwykle wykazały się wysokimi umiejętnościami w polu gry jak i wysoką kulturą oraz zasadami "fair - play". Bramki padały jedna za drugą a naszej Wiktorii nikt nie był w stanie zatrzymać na boisku. To było naprawdę udane spotkanie, o czym świadczą wyniki:
Biesiekierz - Dąbrowa - 8:1
Biesiekierz - Bobolice - 5:0

Nasza drużyna awansowała do Mistrzostw Regionu, które już niebawem przed nami.
Warto wspomnieć, iż reprezentacja naszego gimnazjum po raz drugi zdobyła Mistrzostwo Powiatu (2015 rok), a w roku porzednim zajęliśmy II miejsce.
Skład drużyny:
Wiktoria Robakowska, Patrycja Sawicka, Daria Jagielska, Karolina Gąsiorowska, Sylwia Podgórska, Izabela Kozłowksa, Dagmara Benke, Julia Matwiejczyk.

Dziewczęta serdecznie Wam gratuluję kolejnego sukcesu. Jestem z Was bardzo zadowolona i cieszę się, że wykazałyście się tak godną podziwu sportową postawą oraz wysokimi umiejętnościami podczas turnieju.

Nauczycielka wychowania fizycznego : Anna Sowa

"PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE"


2017-04-25



EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017


2017-04-19

W dniach 19 - 21 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum przystąpili do egzaminu gimnazjalnego.
Trzy lata nauki w gimnazjum mineły bardzo szybko i nadszedł czas wytężonej pracy umysłowej oraz zmagań z arkuszami egzaminacyjnymi. W tym roku szkolnym do egzaminu przystapiło 45 uczniów.
Pierwszy dzień poświęcony był zadaniom z języka polskiego, historii, oraz wiedzy o społeczeństie. Drugiego dnia nasi przyszli absolwenci starali się odnaleźć właściwą odpowiedź podczas części poświęconej biologii, chemii, fizyki, geografii oraz matematyki. Natomiast trzeci dzień dotyczył języków obcych na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W naszej szkole był to język angielski i niemiecki.
Wyniki egzaminów będą znane trzecioklasistom w czerwcu, więc już dziś życzymy Wam osiągnięcia wysokich wyników oraz powodzenia w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.

Anna Sowa

ŚNIADANIE WIELKANOCNE


2017-04-12

12 kwietnia wszystkie klasy naszego gimnazjum przygotowywały wspólnie ze swoimi wychowawcami śniadanie wielkanocne.
We wszystkich salach lekcyjnych panował świąteczny nastrój i miła atmosfera. Zgodnie ze zwyczajem obchodzenia Świąt Wielkanocnych na stołach pojawiły się malowane jaja, babki, mazurki oraz koszyczki wielkanocne a nawet żywy królik. Zaangażowanie i starania naszych uczniów w przygotowania do wspólnego śniadania wielkanocnego doceniła Rada Rodziców i nagrodziła w tym dniu wszystkie klasy naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy.

Wszystkiego najlepszego na Święta Wielkiej Nocy, wiosennych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery, miłych spotkań z najbliższymi oraz smacznego jajka.
WESOŁYCH ŚWIĄT !!!

Anna Sowa

Wyniki olimpiady OLIMPUS SESJA ZIMOWA 2017


2017-04-12

Miło nam poinformować, iż nasi uczniowie brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUS z chemii.
W tym roku uczestników konkursu było 31 łącznie ze wszystkich klas.

Najlepiej wypadły uczennice klasy Ia - Julia Matwiejczyk oraz Olimpia Nastula to one otrzymują tytuł Szkolnego Omnibusa z Chemii przyznawany przez organizatora Przedmiotowych Konkursów Olimpus w roku 2017.
Dziewczynki zdobyły taką samą liczbę punktów, a tym samym uplasowały się na tym samym 29 miejscu w skali kraju. Należy dodać, że wszystkich uczestników z klas pierwszych z chemii było 346.
Równie wysokie miejsce zajęła Rozalia Świokła - uczennica klasy II b - na 400 uczestników pośród uczniów klas drugich zajęła 35 miejsce.
Dyplomy do szkoły jeszcze nie dotarły, wobec czego dziewczynki muszą poczekać na oficjalne gratulacje, ale już dziś możemy ogłosić ich sukces.

Serdecznie gratuluję !!! Osobiście liczę na kolejne...

Nauczyciel chemii
Roksana Kaczmarek-Cichosz

PODSUMOWANIE AKCJI SK LOP


2017-04-11

Członkowie SK LOP postanowili zaangażować się charytatywnie. W lutym przypadał Światowy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej, zawsze wychodziliśmy tego dnia do lasu i zanosiliśmy potrzebną karmę. W tym roku postanowiliśmy zorganizować akcję, w której pomożemy zwierzętom w schroniskach. Nasze akcje składały się z kilku etapów:

zbieraniu karmy dla zwierząt, którą wszyscy chętni mogli przynosić do sali nr 4,
sprzedaży ciast i słodkości na korytarzu szkolnym
oraz zorganizowaniu kiermaszu ozdób świątecznych.

Oficjalne otwarcie kiermaszu miało miejsce przed zebraniem z rodzicami, ale tak naprawdę trwał on do momentu sprzedaży ostatniej ozdoby.
Udało się nam sprzedać wszystko!!! Muszę przyznać, iż ozdoby były piękne, znalazły się wśród nich króliczki, kurczaczki, aniołki, kartki świąteczne oraz pięknie udekorowane jaja wielkanocne.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, jak również rodziców udało się nam zebrać ze sprzedaży ozdób i ciast 506,61 zł - cała kwota została oficjalnie przeliczona przez komisję.
Członkowie SK LOP zdecydowali, iż za całą kwotę zostanie zakupiona karma dla zwierząt i podzielona na dwa schroniska.

Wszystkich serdecznie dziękujemy.

Członkowie SK LOP
wraz z opiekunem Roksaną Kaczmarek-Cichosz

WYCIECZKA DO POLITECHNIKI KOSZALIŃSKIEJ


2017-03-21

21 marca uczniowie w ramach innowacji pedagogicznej "Młody inżynier" oraz zajęć zawodoznawczych odwiedzili Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej.
Na miejscu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, po czym każda z nich udała się do różnych laboratoriów. Pod czujnym okiem pani dr inż. S. Mierzejewskiej oraz dr E. Czerwińskiej uczniowie mogli wcielić się w rolę inżynierów, technologów żywności czy analityków mikrobiologicznych, bo takie właśnie czynności wykonywali.
Dowiedzieli się jak wykonuje się badania sensoryczne wypiekanych produktów spożywczych oraz sami przygotowali bułeczki z cebulką i słonecznikiem. Ta część zajęć była wyjątkowa smaczna.
W drugim laboratorium uczniowie poczuli się jak pracownicy inspekcji sanitarnej. Sami mogli przekonać się jak wyglądają zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Otaczają one nas wszędzie, są w wodzie, jedzeniu, na rękach, telefonie itd. Niektórzy pierwszy raz widzieli zarodniki grzybów oraz strzępki grzybni w obrazie mikroskopowym. To były inspirujące zajęcia.

Wszyscy uczniowie byli zachwyceni niezwykle ciekawymi zajęciami i z przyjemnością będą je wspominać jeszcze przez długi czas.
Bardzo dziękujemy pracownikom Politechniki Koszalińskiej za umożliwienie uczestnictwa w tak niezwykle ciekawych i inspirujących zajęciach.

Uczestnicy wycieczki wraz z organizatorem p. Roksaną Kaczmarek-Cichosz oraz opiekunem p. Marzeną Jurkowską.

SUKCES NASZEJ UCZENNICY W POWIATOWYM KONKURSIE
"MÓJ ZAWÓD - MOJA PRZYSZŁOŚĆ"


2017-03-22

22 marca 2017r. w Gimnazjum im. Agaty Mróz - Olszewskiej w Bobolicach, odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu "MÓJ ZAWÓD - MOJA PRZYSZŁOŚĆ" promującego wiedzę zawodową wśród uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów.

Szkoły gimnazjalne mogły zgłosić prace, inspirowane wyobrażeniem i wiedzą o wymarzonym zawodzie, który uczniowie chcieliby wykonywać w przyszłości.
Prace zgłoszone do konkursu zostały przygotowane w ramach zajęć z doradztwa zawodowego prowadzonych dla klas I oraz pozostałych chętnych osób. Uczniowie mogli korzystać z pomocy i wsparcia opiekuna tej grupy uczestników czyli Pani Roksany Kaczmarek-Cichosz.

Bardzo dobrą wiadomością dla naszych uczestników był fakt, iż w kategorii film III miejsce zajęła Zuzanna Łosiak.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pochwały oraz oceny celujące z informatyki.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

doradca zawodowy
Roksana Kaczmarek-Cichosz

ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH - MŁODZI BADACZE


2017-03-20

20 marca 2017 roku uczniowie klasy Ib Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu pod opieką Pani Roksany Kaczmarek-Cichosz przeprowadzili pokaz eksperymentów i doświadczeń dla swoich młodszych kolegów z klasy IIa i IIb.
Zajęcia te miały rozbudzić ciekawości otaczającego świata, oraz nauczyć dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągnięcie wniosków z doświadczeń i eksperymentów. Doświadczenia przeprowadzone przez gimnazjalistów, pomogły w zrozumieniu "trudnych zagadnień chemicznych" takich, jak:

- Dlaczego mydło myje?
- Czym jest powietrze?
- Jak zbudowana jest woda?
- Czy ciecz może być ciałem stałym?

Na te i wiele innych pytań pozwala nam odpowiedzieć nauka, a zabawy badawcze są świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie. Przy okazji takich zajęć dzieci mogą rozwijać wytrwałość, koncentrację uwagi i spostrzegawczość.
Do następnego fascynującego spotkania.

Roksana Kaczmarek - Cichosz
wraz z uczniami klasy Ib uczestnikami innowacji pedagogicznej "Młody inżynier": Natalią Szambelan, Oliwią Wypych, Maciejem Piechotą oraz Dominikiem Krakowiakiem

ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH PRZEPROWADZONE PRZEZ "MŁODYCH INŻYNIERÓW"


2017-03-16

Uczestnicy innowacji "Młody inżynier" przygotowali cykl zajęć dla swoich młodszych kolegów ze SP w Parnowie.
Tym razem Ola, Amelka, Oliwia i Olaf uczniowie klasy Ib zorganizowali pokaz dla uczniów klasy pierwszej. Pod czujnym okiem "młodych inżynierów" dzieci przeprowadzały doświadczenia z użyciem chemii gospodarczej dostępnej w każdej kuchni - octu, sody oczyszczonej, płynu do naczyń oraz wody.
Wystarczy tylko tyle lub aż tyle by ciekawie spędzić 45 minut lekcji przyrody. Wystarczyło odpowiednio zmieszać ze sobą składniki i już bez wysiłku napompowaliśmy balony tlenkiem węgla IV, które ku zaskoczeniu uczniów spadały na dół i nie chciały się unosić ku górze. Obserwowaliśmy powiększający się obraz w szklance wody. Zastanawialiśmy się gdzie słomka do picia ma koniec, a gdzie początek. Szukaliśmy odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania. Co to jest lawa i dlaczego wypływa w wulkanu? Czym słoń myje zęby? Na te i inne pytania próbowaliśmy znaleźć odpowiedź.
Ciekawa lekcja, która dostarczyła dzieciom wielu wrażeń. Na stronie fb SP Biesiekierz Pani Maria Blicharska napisała "Pani Roksano, jesteśmy zainteresowani kolejnymi eksperymentami. Dziękujemy. Maria Blicharska- wychowawczyni"
Obiecujemy, jako grupa eksperymentatorów, że na pewno wrócimy.
Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy za miłe słowa.

Członkowie grupy badawczej "Młodzi inżynierowie"
wraz z opiekunem Roksaną Kaczmarek-Cichosz

WIZYTA FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ


2017-03-15

15 marca odbyło się spotkanie uczniów naszego gimnazjum z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Kołobrzegu.
Spotkanie zostało zorganizowane na wniosek Rady Rodziców we współpracy z pedagogiem Panią Agatą Jarosz.
Celem spotkania było przekazanie informacji uczniom dotyczących prawnym skutków zażywania narkotyków. Dużym zaskoczeniem a jednocześnie niespodzianką dla uczniów byłą obecnoość psa tropiącego o imieniu Carmen, który jest specjalnie szkolony do wykrywania wszelkich używek a przede wszystkim narkotyków. Uczniowie mieli również okazję zaczerpnięcia informacji dotyczących zawodu funkcjonariusza Straży Granicznej. Dowiedzieli się jakie kryteria należy spełnić aby móc wykonywać ten zawód oraz jak wygląda nabór do służby.

Anna Sowa

RADOSNA TWÓRCZOŚĆ KLASY IIB


2017-03-01

Dnia 01.03.2017r. w klasie IIb głównym tematem lekcji były związki frazeologiczne. Pracą domową było opisanie osób z klasy, używając frazeologizmów. Miłym zaskoczeniem było to, że dwoje uczniów postanowiło wejść na nieco wyższy poziom i opisali klasę niezwykle, rymując.
Jedną z tych osób jest uczennica Martyna Szeląg, a oto jej dzieło:

W wierszu klasę dziś przedstawiam
Charaktery w nim omawiam
Jak, kto się tu zachowuje
Co każdego z nas cechuje

Piotrek siedzi pod miedzą jak zając
Cicho, uwagi na siebie nie zwracając
Dagmara ciągle jak najęta gada
I nawet nie pomyśli, że tak nie wypada

Sebastian nigdy nie skrzywdziłby muchy
Bo później przez tydzień by płakał w poduchy
A nasz Patryś - chłop na schwał
Powodzenie będzie miał

Karolina zawsze obiecuje złote góry
A za zdobycie ściągi obdarłaby ze skóry
Radek wpatrzony w czubek własnego nosa
Nie widzi jak Kacper pali papierosa

A ten Kacper to piekła odnoga
Nie przestanie broić. Za chińskiego Boga!
A nasz dobry Kubuś, towarzystwa dusza
Bez dobrego humoru z domu się nie rusza

Nasza mała Zuzia - uroda anielska
Choć tak troszkę wygląda jak śmierć angielska
Iza gadatliwa, nie wyłączona buzia
Jej najlepszą przyjaciółką jest na 100% Zuzia

Ta z kolei żywe srebro, serce ma ze złota
Gdyby nie kochała koni, kochałaby kota
Kacper stąpa twardo po ziemi
Nic i nikt nigdy tego nie zmieni

Antek najczęściej buja w obłokach
Ze szkoły po lekcjach ucieka w podskokach
Rozalka ma głowę nie od parady
Z pewnością wygra wszystkie olimpiady

Teraz trochę o mnie, bo nie wytrzymuję
Tak się o swej klasie dużo rozpisuję
Ja jestem Martyna, zakochana w sobie
Że jestem głupiutka, tego nikt nie powie

Nie owijam w bawełnę, mówię otwarcie
U niektórych znajomych mam nawet poparcie
Co sobie założę, prowadzę do końca
Ale pamiętaj, że nie ma róży bez kolca.


Drugim uczniem, który wszystkich zadziwił jest Antoni Stopikowski, a oto jego praca:

Mam kolegę, co Piotrek się nazywa,
Siedzi jak mysz po miotłą, bo mało się odzywa.
Jest także Dagmara, która ma wypisane na czole:
"Bardziej od milczenia, krzyczeć wolę!"
Jachacy Kacper czasem rozrabia, wyróżnia się tym z tłumu,
Że często dostaje małpiego rozumu.
Sebastian potrafi dotrzymać słowa,
Dlatego za to chylę przed nim czoła.
Martyna oraz Iza są dusza towarzystwa, wesołe
I radosne, wiecznie uśmiechnięte.
Kacper Sobczyk lubi grać w CS'a,
A trudne zadania to jego pięta Achillesa.
Mam w klasie też dwie Zuzie, każda jest bardzo miła
I żadna z nich by muchy nie skrzywdziła.
Patryk w siatkówce piłkę odbija,
Bo na jej punkcie połknął bakcyla.
Od Rozalii można usłyszeć wiadomości szczere,
Ona nigdy nie owija w bawełnę.
Kuba z mojej klasy dobrze wędkuje, choć gdy źle wędkę zarzuci na wodę,
Ze złości pluje sobie w brodę.
Karolina, gdy książka ją zaciekawi, buja w obłokach,
Dopóki jej nie odstawi.


Nadal jesteśmy pod wrażeniem talentu, jaki posiadają nasi uczniowie i mamy ogromną nadzieję, że go nie zmarnują.

XXV ZIMOWY RAJD PIESZY "SZLAKIEM NADMORSKIM"


2017-02-04

4 lutego ponownie wzięliśmy udział w rajdzie pieszym organizowanym przez koszaliński Oddziała PTTK.
Pokonaliśmy trasę z Unieścia do Sarbinowa, łącznie 10 km. Pogoda niezbyt sprzyjała w wędrówce, jednak miłe towarzystwo i fakt aktywnego spędzenia czasu był dla nas najważniejszy. Około godziny 13 dotarliśmy do Sarbinowa, gdzie znajdowała się meta i okazało się, że jesteśmy jedynym gimnazjum, które uczestniczyło w rajdzie. Oby tak dalej...zapał, chęć wędrowania i aktywność fizyczna to jest dla nas priorytet.

Opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego

XXV ZIMOWY RAJD PIESZY "W NIEZNANE"


2017-01-14

14 stycznia Szkolne Koło Turystyczne po krótkiej przerwie wznowiło swoją działalność, uczestnicząc w styczniowym rajdzie pieszym "W Nieznane".
Tradycyjnie zebraliśmy się o godzinie 8.45 na parkingu przy stacji PKP w Koszalinie, aby wyruszyć na start wędrówki. Jak sama nazwa wskazuje "W nieznane", więc nikt z nas nie miał pojęcia, gdzie tym razem doprowadzi nas kierownik rajdu i ile kilometrów mamy do pokonania. Wiedzieliśmy tylko, iż będziemy wędrować w okolicach gminy Sianów. Jednak nikt nie przejmował się tym, że nie zna trasy i w rezultacie okazało się, że przebyliśmy 12 kilometrów a rajd zakończył się w miejscowości Węgorzewo.
Pogoda jak zawsze dopisała a piękna zimowa aura w otoczeniu lasu towarzyszyła nam przez całą wędrówkę.
To był bardzo miło i aktywnie spędzony sobotni dzień i już dziś czekamy na następny rajd, który odbędzie się za niecały miesiąc.

Opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego

KALENDARZ ADWENTOWY
Der Adventskalender


2016-12-23

Po raz kolejny odbyła się edycja konkursu na najładniejszy kalendarz adwentowy.
Tę miłą niespodziankę w formie specjalnego kalendarza, odliczającego dni od początku adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia, wymyślili w XIX wieku niemieccy luteranie. Zwyczaj tak się spodobał, iż na stałe zapisał się w świąteczną tradycję świąteczną i jest propagowany w wielu rodzinach chrześcijańskich na całym świecie, również i w naszym kraju.
Uczniowie naszej szkoły włożyli niezwykle wiele wysiłku w przygotowanie swoich prac, wykazali się pomysłowością i kreatywnością w poszukiwaniu jak najlepszych i najsłodszych rozwiązań, mających skłonić głosujących na oddanie głosu na ich właśnie kalendarz. Wystawa prac odbyła się w klasie j. niemieckiego, a następnie w Bibliotece Publicznej Gminy Biesiekierz, która ufundowała dla wszystkich uczestników nagrody. Największym jednak wyróżnieniem jest zawsze zdobycie miejsca na podium.
Oto zwycięska trójka:

3 miejsce Jakub Składowski kalendarz nr 8
2 miejsce Igor Kowalczyk nr 13
1 miejsce Angelika Geppert nr 16

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy zechcieli wziąć udział w tegorocznym konkursie i poświęcili swój czas na zrealizowanie zadania, rodzicom, którzy wspierali swoje pociechy w przygotowaniu pracy plastycznej oraz Pani Agnieszce Hryniewicz za ogromne, otwarte serce.

Vielen Dank.
Eure Deutschlehrerin.

SPOTKANIE WIGILIJNE


2016-12-22

22 grudnia, tuż przed przerwą świąteczną odbyło się w naszym gimnazjum spotkanie wigilijne.
Cała społeczność uczniowska, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby z zadumą obejrzeć pełne refleksji "Jasełka", przygotowane pod kierunkiem Pani Agnieszki Kolanowskiej i ks. Dariusza Leśniewskiego.
Pani Dyrektor Aneta Chmieleska Szymańska wraz z Panem Wójtem Gminy Biesiekierz Andrzejem Leśniewicz złożyli wszystkim serdeczne życzenia świąteczne oraz przekazali na ręce gospodarzy klas wigilijny opłatek.
W dniu szkolnej wigilii został przeprowadzony konkurs na najładniejszy wystrój klasy oraz najładniej udekorowany stół wigilijny. Oto wyniki:
I MIEJSCE - III A, III B, III C,
II MIEJSCE - II B, I B,
III MIEJSCE - II A, IA,
Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowane nagrody.
Rozstrzygnięty został również konkurs na najardziej pomysłowy kalendarz adwentowy, organizowany cyklicznie przez Panią Kingę Kolle a Pani Agnieszka Hryniewicz wraz z zaproszonymi gośćmi wręczyła medale "Biesiekierskiego Turysty" uczniom, którzy czynnie brali udział w rajdach pieszych organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Biesiekierzu.
W tym wyjątkowym, długo wyczekiwanym czasie, życzymy dużo zdrowia i wielu powodów do radości. Niech to będzie czas pełen miłości, spędzony w rodzinnym gronie, czas odpoczynku i refleksji. Wesołych Świąt!

Opracowała: Anna Sowa

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


2016-11-10

10 listopada w naszym gimnazjum obchodziliśmy Święto Niepodległości. Galowe stroje, kotyliony w barwach narodowych oraz okolicznościowy wystrój klas pojawiły się od samego rana w murach naszej szkoły.
W ramach konkursu do którego włączyła się Rada Rodziców każda klasa miała za zadanie przygotowanie referatu oraz plakatu związanego ze Świętem Niepodległości a także zadbać o wystrój swojej klasy. Wszyscy uczniowie razem ze swoimi wychowawcami stanęli na wysokości zadania i dopilnowali aby wszystkie zadania konkursy spełnić na najwyzszym poziomie.
Komisja konkursowa w skład której wchodzili : Pani Dyrektor Aneta Chmielewska - Szymańska, Przewodniczący Rady Rodziców - Pan Jan Wypych oraz Pani Renata Łowiecka - pracownik Biblioteki Publicznej w Biesiekierzu skrupulatnie dokonywali oceny poszczególnych zadań aby wyłonić zwycięzców dzisiejszego konkursu.

Oto wyniki:
I miejsce - klasa IIIA, IIIB,
II miejsce - klasa IA, IIIC,
III miejsce - klasaIB, IIA, IIB.

Tuż przed godziną 12 cała społeczność uczniowska przeszła na plac główny w Biesiekierzu aby uczestniczyć w uroczystym apelu związanym z obchodami Święta Niepodległości.
Wójt Gminy Biesiekierz Pan Andrzej Leśniewicz wraz z Panią Dyrektor Anetą Chmielewską - Szymańską wygłosili okolicznościowe przemówienia a zgromadzeni uczestnicy wypuścili ku niebu biało - czerwone balony.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wspólnie z nami obchodzić Święto Niepodległości, księdzu proboszczowi Parafii w Biesiekierzu Zbigniewowi Kukielowi za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego, Ochotniczej Straży Pożarnej za zapewnienie bezpieczeństwa podczas dzisiejszej uroczystości, Pani Dyrektor Agnieszce Hryniewicz oraz pracownikom Biblioteki Publicznej w Biesiekierzu za pomoc w organizacji a także Radzie Rodziców za aktywne włączenie się do naszego szkolnego konkursu.

Opracowała: Anna Sowa

WIZYTA BISKUPA POMOCNICZEGO DIECEZJI KOSZALIŃSKO - KOŁOBRZESKIEJ KRZYSZTOFA WŁODARCZYKA


2016-11-07

W dniu 7 listopada w sali gimnastycznej naszego gimnazjum odbyło się spotkanie uczniów i pracowników szkoły z biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej - ks. Krzysztofem Włodarczykiem, który odwiedził nas w związku ze swoja wizytą duszpasterską w Parafii pw. Chrystusa Króla w Biesiekierzu.
Pani dyrektor Aneta Chmielewska - Szymańska oraz Pani Izabela Jóźwiak przywitały księdza biskupa bardzo serdecznie a uczennice Alicja Kowalska oraz Justyna Hoffman zadawały pytania dotyczące Jego zainteresowań, pracy oraz pełnionych obowiązków.

ŚWIĘTO SZKOŁY pod hasłem ROK HENRYKA SIENKIEWICZA


2016-10-28

W tym roku szkolnym nasze święto zorganizowaliśmy pod hasłem "Rok Henryka Sienkiewicza". Wybór tego Wybitnego Polaka na patrona naszej uroczystości był oczywisty. Powodów ku temu było kilka: w tym roku przypada 170 rocznica jego urodzin, 100 rocznica jego śmierci oraz 50 rocznica utworzenia muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (miejscu urodzenia pisarza). Rok Sienkiewicza został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 grudnia 2015r. W uzasadnieniu tej decyzji czytamy: "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze zasługi dla Narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski, czci Jego pamięć i postanawia ustanowić rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza."
Wielkie zaangażowanie nauczycieli i uczniów w przygotowanie tej uroczystości spowodowało, że impreza wypadła naprawdę wspaniale. Elementem scenografii były m. in. prace plastyczne przygotowane przez uczniów - klasy I na plastyce projektowały okładki do książek Sienkiewicza, klasy II - plakaty filmowe. Z kolei chętni uczniowie klas III - na podstawie materiałów zebranych na informatyce- w domu wykonali piękne drzewa genealogiczne rodu Sienkiewiczów. Zaproszeni goście zostali poproszeni o oddanie swoich głosów na (ich zdaniem) najładniejsze prace. Dzięki sponsorowi - p. Wójtowi naszej gminy - klasy otrzymały cenne nagrody w postaci gier dydaktycznych - będą mogli z nich korzystać w szkole na różnych zajęciach.
Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się od Ślubowania uczniów klas I. Kilka ciepłych słów skierowała do nich p. dyrektor naszego gimnazjum, p. Wójt naszej gminy oraz Rada Rodziców - od nich też pierwszoklasiści otrzymali drobne upominki.
Po krótkiej przerwie zaczęła się główna część naszego Święta. Jak powiedziała prowadząca uroczystość - p. M. Jurkowska - Henryk Sienkiewicz: powieściopisarz, nowelista, dziennikarz, także podróżnik, laureat Literackiej Nagrody Nobla, wielbiony przez pokolenia rodaków za budzenia poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha, wielki autorytet - uznawany za duchowego wodza narodu - zasługuje na bliższe poznanie. Dlatego poznaliśmy jego biografię przygotowaną przez uczniów klasy II b, pod kierunkiem p. D. Klekockiej. Potem wielka niespodzianka - wywiad z p. Juliuszem Sienkiewiczem (wnukiem Henryka, mieszkającym w Koszalinie) przeprowadzony przez A. Kowalską, Z. Darosz i I. Kowalczyka pod kierunkiem p. A. Jarosz.
Ważnym elementem ogólnopolskich obchodów Roku H. Sienkiewicza było Narodowe Czytanie fragmentów powieści " Quo vadis". Dlatego nie mogło tego zabraknąć także na naszej uroczystości. Wysłuchaliśmy je w wykonaniu p. Wójta A. Leśniewicza, p. Przewodniczącego RG M. Płazy, p. Radnej Powiatu A. Ławrynowicz, p. Dyrektor Biblioteki Gminnej A. Hryniewicz oraz p. Dyrektor naszego gimnazjum, A. Chmielewskiej - Szymańskiej. Nasze czytanie wzbogaciliśmy o fragmenty innych powieści Sienkiewicza. "Ogniem i mieczem" zaprezentowała nam uczennica kl. III a A. Geppert, która zajęła I m. w tegorocznym powiatowym Konkursie Pięknego Czytania w kat. Gimnazjów. Fragment "Krzyżaków" pięknie przeczytał M. Krajewski uczeń kl. IV Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu. Swoim wystąpieniem nawiązał do dwóch scenek właśnie z tej powieści, przygotowanych przez uczniów klasy II a pod kierunkiem p. Ż. Szybistej oraz uczniów III b przygotowanych przez p. I. Retecką. Mogliśmy obejrzeć Juranda chcącego ratować córkę z rąk krzyżackich oraz ocalenie przez Danusię, Zbyszka przed ścięciem.
Wiele dzieł H. Sienkiewicza doczekało się filmowych ekranizacji. W pamięci wielu Polaków pozostaje muzyka skomponowana specjalnie do nich. W bardzo efektowny sposób pokazali nam to uczniowie klasy III a, I a i I b poprowadzeni przez p. R. Kaczmarek-Cichosz. Ogromne wrażenie wywarło na widzach chóralne odśpiewanie pieśni z filmu "Quo vadis".
Pięknie zaprezentowały się dziewczyny w "Dumce na dwa serca" z "Ogniem i mieczem", przygotowane przez i p. E. Szlachciak, które jeszcze na koniec porwały publiczność i zachęciły do wspólnego zaśpiewania utworu "Na zielonej Ukrainie" (znanej jako pieśń biesiadna pt. "Hej sokoły").
Przysłowiową "wisienką na torcie" był pokaz mody wykonany przez uczniów klasy III b przygotowany pod czujnym okiem p. A. Sowy. Zaprezentowany na zakończenie naszego Święta, w bardzo atrakcyjny sposób przybliżył nam stroje noszone przez bohaterów powieści Sienkiewicza. Piękne szaty wypożyczyliśmy z koszalińskiego teatru dzięki staraniom p. A. Jarosz.
Za oprawę techniczną i realizację dźwiękową uroczystości serdecznie dziękujemy naszemu "operatorowi" ks. D. Leśniewskiemu.
Na wszystkich gości czekał też słodki poczęstunek. I tu jak zwykle nie zawiedli rodzice oraz nasz stały sponsor - właściciel Piekarni "Bajgiel" z Będzina. Na pięknie udekorowanych stołach pojawiły się pyszne ciasta i owoce, zimne i ciepłe napoje.
Wiele pracy i wysiłku włożyliśmy w przygotowanie tej uroczystości - ale, sami to chyba przyznacie - warto było. Tuż po zakończeniu, jeszcze na sali, zbieraliśmy gratulacje od wielu zaproszonych gości. Przebieg Święta Szkoły mogliśmy jeszcze raz obejrzeć w koszalińskiej telewizji kablowej TV MAX oraz posłuchać wywiadu udzielonego przez panią dyrektor A. Chmielewską - Szymańską, p. I. Retecką i uczniów naszego gimnazjum. Może w przyszłości ktoś z naszych uczniów zostanie też wybitnym Polakiem...

Miło nam również dodać, że na Facebooku pojawiły się i takie oto wpisy:

"To była fantastyczna uroczystość. Jesteście wspaniali. Dostarczyliście nam wielu wzruszeń. Dziękuję."
Wójt A. Leśniewicz

"Uroczystość przygotowana na najwyższym poziomie. Gratulacje dla organizatorów!!!"
A. Ławrynowicz

Organizatorki
Marzena Jurkowska, Agata Jarosz

SARBINOWSKA AKADEMIA ENERGII ODNAWIALNEJ


2016-10-26

26 października 2016r. w Transgranicznym Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie odbył się konkurs wiedzy o odnawialnych źródłach energii realizowany w ramach "Sarbinowskiej Akademii Energii Odnawialnej", zorganizowany przez Samorządowe Centrum Kultury w Sarbinowie oraz Politechnikę Koszalińską.
W konkursie tym wzięły udział cztery uczennice klasy IIB - Izabela Kozłowska, Zuzanna Łosiak, Martyna Szeląg i Rozalia Świokła.
Celem konkursu było:
- podniesienie poziomu wiedzy o odnawialnych źródłach energii, która ma wpływ na poprawę stanu środowiska, głównie na ograniczenie zużycia złóż kopalnianych oraz zmniejszenie emisji gazów i pyłów cieplarnianych do atmosfery,
- promocja innowacyjnych rozwiązań technologicznych,
- kształtowanie właściwych postaw ekologicznych poprzez zastosowanie energii odnawialnej w życiu człowieka,
- stworzenie pozytywnego klimatu w społeczeństwie wokół tematów związanych z energią odnawialną.
Dziewczynom udało się zdobyć całe podium. I miejsce zajęła Izabela Kozłowska, II miejsce Martyna Szeląg a III Rozalia Świokła. Uczestniczki odebrały swoje nagrody rzeczowe - bony do wybranych sklepów, w dniu 4 listopada 2016r. w Transgranicznym Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie. Jednocześnie w tym dniu uczestniczyły wraz z Panią Agatą Jarosz w konferencji naukowej prowadzonej przez Nadleśnictwo Manowo i wykładowców z Politechniki Koszalińskiej nt. "Praktycznych zastosowań odnawialnych źródeł energii", gdzie mowa była głównie o energii Słońca i energetyce wiatrowej.
Dziewczyny super się spisały, gratulujemy!

Opiekun grupy: Klekocka Dorota

INTERAKTYWNA LEKCJA CHEMII I FIZYKI


2016-10-24

24 października uczniowie gimnazjum uczestniczyli w spektaklu "O dwóch takich, co skroplili azot".
Ciekawa interaktywna lekcja chemii i fizyki oparta na historii przełomowego, choć nieco zapomnianego odkrycia dwóch polskich naukowców - Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, którzy jako pierwsi na świecie uzyskali ciekły azot.
Przedstawienie wzbudziło wielkie zainteresowanie. Uczestnicy pokazu poznali krótką historię badań nad skropleniem azotu, zobaczyli, jak gaz ten zmienia swój stan skupienia, dowiedzieli się, jaką rolę może pełnić w kuchni molekularnej, a nawet spróbowali sporządzonych przy jego udziale produktów tej kuchni. "Szaleni" naukowcy przybliżyli tajniki chemii i fizyki, wspólnie z nimi przeprowadzaliśmy zadziwiające eksperymenty, a wszystko to zostało obficie okraszone humorem.
Uczniowie przenieśli się do świata skroplonych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i widowiskowych doświadczeń. To była bardzo twórcza lekcja nauk ścisłych, po takich zajęciach już wszyscy znają właściwości ciekłego azotu, a nawet wybuchowego metanu.

Opiekunowie: Roksana Kaczmarek-Cichosz, Marzena Jurkowska

REPREZENTACJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


2016-10-06

Reprezentacja samorządu uczniowskiego, czyli szkolni liderzy są ważną grupą, mającą wpływ na to jak wygląda szkolne życie. By zatem wybrać odpowiednie osoby do tej grupy, w szkole została przeprowadzona kampania wyborcza, która pozwoliła poznać kandydatów oraz ich pomysły na to, co planują zrobić dla szkoły i uczniów.
Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu. Kolejnym krokiem były wybory do Samorządu Uczniowskiego, które odbyły się w dniu 6 października br. przygotowane pod czujnym okiem p. Edyty Szlachciak i Agnieszki Kolanowskiej.
Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. W głosowaniu wzięło 120 osób, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 3 kandydatów. Wśród wszystkich oddanych głosów 3 były nieważne.
Komisja wyborcza w składzie: Jola Janiszewska, Marek Robakowski, Eryk Wilczek i Tymek Hryniewicz czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
W wyniku przeprowadzonego głosowania funkcję Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego objęła Justyna Hoffman, zastępcy - Patrycja Sawicka i skarbnika - Angelika Geppert.

WSZYSTKIM ZWYCIĘŻCZYNIOM SKŁADAMY SERDECZNE GRATULACJE !

POKAZ RYCERSKI


2016-10-04

04 października 2016 roku w progi naszej szkoły zawitała Grupa Artystyczna Rekonstrukto z pokazem historycznym pod tytułem "Życie i kultura w średniowieczu".
Dwaj rycerze przedstawili żywą lekcję historii. Przegląd rycerskiego ekwipunku i uzbrojenia został urozmaicony interesującymi opowieściami i legendami. Najwięcej emocji wzbudzały zabawy z udziałem uczniów:
a) prezentowanie hełmu z przyłbicą zwaną "psim pyskiem";
b) zukucie w dyby;
c) nakładanie metalowej maski zwanej "świńskim ryjem";
d) próba siły, czyli próba ciężkiego miecza zakończona porażką kandydatów na giermków.
Wysiłek pomyślnie przeszła jedynie młoda białogłowa dzięki możliwości trzymania miecza w obu rękach - takie fory otrzymała od rycerzy.
Pokaz zakończył się turniejem rycerskim. Uczeń w walce na miecze pokonał rycerza i w nagrodę otrzymał słodkiego buziaka, oczywiście nie od pokonanego rycerza, tylko od ślicznej damy.
Pokaz wzbudził ogromne emocje, które były tak wielkie, że czasem rycerz gromkim głosem musiał przywoływać brać uczniowską do porządku.
Młodzież gimnazjalna obejrzała pokaz bezpłatnie dzięki Radzie Rodziców, która opłaciła bilety wstępu, za co serdecznie dziękujemy.

ZUMBA


2016-10-03

3 października dziewczęta z naszego gimnazjum miały okazję sprawdzenia swoich sił w zajęciach prowadzonych przez instruktorkę Zumby - Panią Martynę Gradus, która gościnnie zawitała w progi naszej szkoły.
Sporo chętnych uczennic zmierzyło się układami tanecznymi przygotowanymi przez przez Panią Martynę i od samego początku zajęć widać było, że nasze gimnazjalistki doskonale sobie z nimi radzą. Świetna skoczna muzyka, ciekawy układ taneczny oraz pozytywne nastawienie sprawiły, że pomimo wysiłku wszystkie dziewczęta świetnie się bawiły i pomimo, iż nieźle się upociły, to tańcem pozytywnie się nakręciły.
Dziękujemy serdecznie Pani Martynie za przyjazd na zajęcia oraz za wspólne aktywne spędzenie czasu i z wielką niecierpliwością czekamy na powtórkę dzisiejszej Zumby.

Anna Sowa

"CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE"
- czyli szlakiem pałacyków gminy Biesiekierz


2016-10-01

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w rajdach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Biesiekierz w ramach programu grantowego - Bank Ambitnej Młodzieży Fundacji Banku Zachodniego WBK. Głównym celem projektu było pokazanie dzieciom i młodzieży z terenu gminy ich małej ojczyzny oraz ukazanie najciekawszym miejsc w gminie.
Rajdy wiodły trasą miejscowości gminnych: Świemina, Parsowa, Nosowa, Starych Bielic, Gniazdowa oraz Cieszyna. Młodzież poznawała zabytki, kulturę a także przyrodę naszej gminy.
Pani dyrektor Biblioteki Publicznej Agnieszka Hryniewicz wraz ze swoimi pracownikami zadbała o każdy szczegół na trasie, aby przebiegła ona w miłej i radosnej atmosferze.
Dziękujemy za bardzo przyjemne wspólnie chwile podczas wędrówki okolicami naszej małej ojczyzny oraz za aktywnie spędzony czas.

Anna Sowa

XV RAJD "CZERWONE SŁONECZKO"


2016-09-28

28 września uczniowie klasy III B uczestniczyli w XV Integracyjnym Rajdzie "Czerwone słoneczko",zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Warninie.
Trasa rajdu wiodła okolicami miejscowości Warnino i liczyła około 10 km a uczestnicy podczas wędrówi zbierali punkty kontrolne oraz wykonywali zadania znajdujące się w poszczególnych punktach. Do wykonania było m.in. ułożenie z szyszek zwierzęcia leśnego, określanie kierunków świata, zaśpiwanie piosenki jak najcieńszym głosem.
Pogoda niezbyt sprzyjała wędrówce pieszej, jednak w doborowym towarzystwie i z uśmiechem na twarzach kilometry zostały pokonane w "zawrotnym" tempie. Około godziny 13 wszyscy piechurzy dotarli na metę rajdu, gdzie na każdego czekał ciepły posiłek, pokazy wojskowe oraz upominki za uczestnictwo w rajdzie.
Dziękujemy pracownikom Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Warninie za zaproszenie oraz za miłą i wesołą atmosferę podczas imprezy.

Anna Sowa

Sprzątanie Świata


2016-09-27

Tradycją już stało się w naszej szkole, że co roku we wrześniu uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcą wyruszają w teren w ramach akcji Sprzątanie Świata.
Tak też było w tym roku szkolnym, gdzie klasa Ia wraz z wychowawcą - panią Edytą Szlachciak i klasa Ib wraz z wychowawcą - panią Iwoną Retecką, ruszyły w rękawiczkach i z workami w ręku na poszukiwanie śmieci. Tegoroczna akcja sprzątania odbyła się pod ogólnym hasłem Podaj dalej...Drugie życie odpadów.
Pierwszakom towarzyszyła piękna pogoda, więc humory dopisywały, co sprzyjało integracji uczniów. Bardzo aktywne postawy proekologiczne przełożyły się na wyniki akcji - sterty zebranych worków z odpadami.
Dziękujemy uczniom i wychowawcom za ich zaangażowanie.

Opiekunki SK LOP
Dorota Klekotka
Roksana Kaczmarek- Cichosz

Mały festiwal "Integracja Ty i Ja"


2016-09-07

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu "Integracja Ty i Ja" zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach.
Myślą przewodnią tegorocznej edycji festiwalu jest wola walki, która drzemie w każdym z nas, stąd hasło: "Mistrzowie sportu. Mistrzowie życia". Festiwalowa integracja odbywa się przede wszystkim poprzez sztukę filmową. Zaprezentowane filmy to: "Mój tata rockman" - obraz o generacji pierwszych chińskich muzyków rockowych, "Olimpijczycy" - film, poruszający problematykę niepełnosprawnych sportowców, czy wyreżyserowana przez Ewę Golis "Szpila", która jest historią o autystycznych bliźniaczkach.
Uczniowie mieli również okazję spotkać się w ogrodzie z podopiecznymi Domu Pomocy, zwiedzić pracownię ceramiczną i podziwiać wykonane przez nich prace.

"MÓJ TATA ROCKMAN" (MY DAD'S A ROCKER), reż. Zuxin Hou, Chiny 2014, dokumentalny
Film o generacji pierwszych chińskich rockmanów. 60-letni Hou jest jej przedstawicielem. W 2010 roku miał udar mózgu i przez dłuższy czas nie mógł mówić. Po kilku latach rehabilitacji znów zaczął komponować. Wiele się zmieniło od lat 80-ych, ale jedna rzecz jest stała. Dla chińskich rockmanów, bez względu na ich wiek, rock&roll zawsze będzie sposobem na życie i na wspólne duchowe przeżycia.

"OLIMPIJCZYCY", reż. Jerzy Jernas, Polska 2015, dokumentalny
Bohaterowie to trójka wielkopolskich niepełnosprawnych sportowców opowiadających o swoich zmaganiach, ciężkiej pracy i sukcesach.

"SZPILA", reż. Ewa Golis, Polska 2014, dokumentalny
Agnieszka Szpila jest samotną matką siedmioletnich bliźniaczek, u których został zdiagnozowany autyzm. Szpila nigdy nie poddała się, wielokrotnie na swoim blogu pisała, że dziewczynki z tego wyjdą. Pomimo trudnej sytuacji Agnieszka ma mnóstwo energii, jest aktywna zawodowo, śpiewa białym głosem, bierze udział w akcjach teatru amatorskiego, prowadzi życie towarzyskie, ma ogromną siłę w sobie i seksapil. W pewnym momencie w życiu jej i dziewczynek pojawia się szansa: nowa diagnoza Heleny i Mileny, a dla Szpili szansa na miłość.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017


2016-09-01





WYDARZENIA SZKOLNE 2015/2016

WYDARZENIA SZKOLNE 2014/2015

WYDARZENIA SZKOLNE 2013/2014

WYDARZENIA SZKOLNE 2012/2013



 
˜˜