POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW
2016-06-24UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
2016-06-24GIMNAZJUM NA II MIEJSCU W WOJEWÓDZTWIE
ZA PROJEKT EDUKACYJNY "TRZYMAJ FORMĘ"
2016-06-19

Nasza szkoła zajęła II miejsce w województwie zachodniopomorskim w konkursie współorganizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności.
Był to konkurs na projekt edukacyjny promujący zmianę zachowań w zakresie stylu życia w środowisku lokalnym w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj formę". Konkurs miał na celu wzmocnienie zaangażowania i uczestnictwa uczniów w działania programowe poprzez promowanie realizacji Programu "Trzymaj Formę" metodą projektu, promowanie działań mających wpływ na kształtowanie prozdrowotnych nawyków i postaw w zakresie stylu życia wśród uczestników programu, intensyfikację działań edukacyjnych w środowisku lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem rodziców i środowiska domowego uczestników oraz zwiększenie efektywności oddziaływań programowych w zakresie promocji aktywności fizycznej przy jednoczesnym propagowaniu prawidłowego i zbilansowanego sposobu odżywiania się.
Wszystkie działania podjęte w ramach programu przez grupę projektową, wspólnie z całą społecznością szkolną były przekazywane na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w działania projektowe oraz za wsparcie i pomoc przy realizacji projektu.
Koordynatorzy projektu "Trzymaj Formę"

KONFERENCJA
2016-06-17

17 czerwca 2016 roku kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w konferencji "Syberyjskie losy Polaków" zorganizowanej przez Politechnikę Koszalińską.
We wszystkich referatach przewijał się wątek gehenny polskich zesłańców: mężczyzn, kobiet i dzieci. Uwagę poświęcono ciężkim warunkom życia (wielogodzinna praca w ekstremalnych warunkach atmosferycznych za 35- 25 kopiejek dziennie) oraz niezłomności skazańców.
Jednymi z prelegentek były uczennice naszego gimnazjum. Referat urozmaicony doskonałą prezentacją multimedialną przygotowały Magdalena Jagodzińska i Monika Przewłoka, która z powodu choroby nie mogła wziąć udziału w konferencji, godnie zastąpiła ją Sandra Matuszak. Ich wystąpienie dotyczyło "Losów polskich uczonych zesłanych na Syberię". Przedstawiły osiągnięcia polskich naukowców, którzy odcisnęli znaczące piętno w nauce i kulturze, badając niezmierzone obszary Syberii i kulturę różnych ludów, min.: Benedykta Dybowskiego , Aleksandra Czekanowskiego, Jana Czerskiego, Bronisława Piłsudskiego.
Mimo młodego wieku krasomówczego zacięcia mogłoby pozazdrościć Magdzie i Sandrze wielu dorosłych. Ich wystąpienie było doskonałą promocją szkoły i gminy Biesiekierz i spotkało się z wysoką oceną innych uczestników, a jedna z nich poprosiła nasze uczennice o kopię ich doskonale przygotowanego i przeprowadzonego przemówienia.
Wielkie gratulacje !!!!!

15 CZERWCA 2016
POKAZ MODY - ODSŁONA II
2016-06-15

Grupa niemieckojęzyczna z klasy IIIa, zaprezentowała dziś swoją wersję mody na wybiegu. Kolekcja nosiła nazwę "Bauerkollektion", czyli ekstrawagancka kolekcja rolnicza, promująca stroje gospodarskie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Królowała przede wszystkim funkcjonalność i wygoda. Fartuchy (Schürzen), stylowe gumiaki (stylische Gummistiefel), kolorowe, długie spódnice (bunte, lange Röcke) jak i robocze niebieskie kombinezony (blaue Arbeitssoveralls).
Magda jako gospodarz i moderator pokazu powitała publiczność, która z uwagą podziwiała sztukę gracji, jak również sposób prezentacji "rodzinnej" garderoby w rytm rolniczego, swojskiego utworu muzycznego. Choreografia zapewniła młodym projektantom sukces i stanowiła przysłowiową kropkę nad "i".
Goście mogli poczuć się jak na prawdziwym pokazie mody, a wspólny ukłon zwieńczył ich doskonałe dzieło twórcze.
Uczniowie przygotowali się bardzo dokładnie do prezentacji tego projektu i dorównali klasie III B. Tak! Udało się, czyli wszystko jest możliwe, jeśli tylko się chce. Wollen heißt können - tak mówi mądre niemieckie przysłowie, czyli "chcieć znaczy móc". Klasa III A jest na to doskonałym dowodem.
Dziękuję Wam za to, że potrafiliście bez żadnych oporów stanąć na wysokości tego wspólnego, ostatniego zadania. Wykazaliście się nie tylko wiedzą, fantazją i pomysłowością, ale udowodniliście ponownie,vże język niemiecki nie jest taki trudny, a lekcje mogą być naprawdę przyjemne. Jestem z Was dumna i dziękuję Wam uczniowie klasy III A za wspólnie spędzony czas na każdych zajęciach - nie tylko tylko tych dzisiejszych! Mam nadzieję, że wiedza i umiejętności jakie próbowałam Wam przekazać przez ten długi czas, ułatwią Wam dalszy kontakt i swobodne obcowanie z językiem niemieckim.

Vielen Dank und viel, viel Glück !
Eure Deutschlehrerin

ROZGRYWKI SPORTOWE I GMINNE IGRZYSKA LEKKOATLETYCZNE DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2016
2016-06-11

11 czerwca na stadionie gminnym w Biesiekierzu odbyły się rozgrywki sportowe, których organizatorem był Wójt Gminy Biesiekierz Pan Andrzej Leśniewicz oraz Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Gminy Biesiekierz a partnerami imprezy: Gimnazjum w Biesiekierzu, GSTiK, OSP Gminy Biesiekierz, Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz, Środowiskowy Dom Samopomocy, Świetlice wiejskie, Szkoła Podstawowa w Biesiekierzu, Przedszkola z terenu Gminy Biesiekierz, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Biesiekierz - Zielony Biesiekierz, Stowarzyszenie Nasz Dom Biesiekierz, Stowarzyszenie Dynamiczne Parnowo, Bank Żywności w Nowych Bielicach.
Program obejmował mecz piłki siatkowej, który odbył się w hali sportowej gimnazjum w Biesiekierzu, wystepy dzieci z Przedszkola Gminnego w Biesiekierzu, Przedszkola "Happy Days" i "Elfiki" ze Starych Bielic, konkurs młodych talentów, zawody strażackie o Puchar Wójta Gminy Biesiekierz, konkurs rzutów karnych, konkurs plastyczny, historyczny oraz sprawnościowy.
Działaniami towarzyszącymi były: warsztaty zdrowej żywności, bezpłatne zjeżdżalnie oraz stoiska sprawnościowe dla dzieci, warsztaty twórcze (malowanie twarzy), darmowa kiełbasa z grilla dla dzieci, stoisko z małą gastronomią, wata cukrowa, słodkości, darmowy tort.
Uczniowie naszego gimnazjum przygotowali pod kierunkiem swoich wychowawców oraz rodziców stoiska z żywnością, słodkościami oraz napojami. Podczas imprezy odbyły się "I Igrzyska Lekkoatletyczne dla Szkół Podstawowych" przeprowadzone przez nauczycieli gimnazjum w Biesiekierzu, do których uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Biesiekierz sumiennie przygotowywali się pod kierunkiem swoich nauczycielek wychowania fizycznego.
Rywalizacja sportowa przebiegła zgodnie z zasadami "fair-play" a młodzi sportowcy rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: bieg 60 m, bieg 200 m, rzut piłką lekarską, sztafeta 4x100 m.

Oto wyniki poszczególnych konkurencji:

Bieg 60 m - dziewczęta:
I MIEJSCE - Alicja Bojko - SP Świemino
II MIEJSCE - Weronika Rzepnikowska - SP Świemino
III MIEJSCE - Martyna Nizińska - SP Stare Bielice

Bieg 60 m chłopcy:
I MIEJSCE - Marcel Radzimski - SP Świemino
II MIEJSCE - Mariusz Łowiecki - SP Biesiekierz
III MIEJSCE - Adrian Sobczyk - SP Biesiekierz

Bieg 200 m - dziewczęta:
I MIEJSCE - Elwira Kaszczyc - SP Świemino
II MIEJSCE - Aleksandra Bucholz - SP Stare Bielice
III MIEJSCE - Wiktoria Kocińska - SP Biesiekierz

Bieg 200 m - chłopcy:
I MIEJSCE - Marcel Radzimski - SP Świemino
II MIEJSCE - Jakub Zienkiewicz - SP Biesiekierz
III MIEJSCE - Piotr Sacharzewski - SP Stare Bielice

Rzut piłką lekarską - dziewczęta:
I MIEJSCE - Natalia Gąsiorowska - SP Biesiekierz
II MIEJSCE - Magdalena Lepak - SP Stare Bielice
III MIEJSCE - Wiktoria Kuklińska - SP Świemino

Rzut piłką lekarską - chłopcy:
I MIEJSCE - Jakub Tomkiewicz - SP Biesiekierz
II MIEJSCE - Hubert Zienkiewicz - SP Świemino
III MIEJSCE - Cezary Jagodziński - SP Stare Bielice

Sztafeta 4 x100 m :
I MIEJSCE - SP Świemino
II MIEJSCE - SP Biesiekierz
III MIEJSCE - SP Stare Bielice

Każda szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom a zawodnicy zostali odznaczeni medalami, które ufundowane zostały przez Dyrektora Gimnazjum w Biesiekierzu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Biesiekierz - Zielony Biesiekierz.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom, którzy brali udział w igrzyskach oraz nauczycielkom wychowania fizycznego ze szkół podstawowych za doskołe przygotowanie uczniów i miłą atmosferę poczas konkurencji.
Dziękujemy również Panu Janowi Wypychowi za wielkie zaangażowanie w przebieg igrzysk i za pomoc w ich przeprowadzeniu, absolwentkom naszego gimnazjum za pomoc w sędziowaniu oraz rodzicom, którzy z zaangażowaniem pomagali i czuwali nad stoiskami żywnościowymi naszej szkoły.

Anna Sowa, Małgorzata Kulik

10 CZERWCA 2016 - MODESCHAU 2016
Kolejna edycja pokazu mody!
2016-06-10

Dziś uczniowie klasy IIIb, po raz kolejny udowodnili, że język niemiecki wcale nie jest trudny. Nauka słownictwa nie musi być długa, nudna i żmudna a wręcz przeciwnie łatwa, przyjemna i zabawna. Trzy godziny lekcyjne wystarczyły uczniom na przygotowanie prezentacji a poprzedziła ją powtórka słownictwa z zakresu wyglądu zewnętrznego i części garderoby, jak również odmiana przymiotnika po rodzajniku nieokreślonym, który stał się kluczem do dzisiejszego sukcesu.
Oczywiście inwencji twórczej, kreatywności i fantazji nie zabrakło podczas tworzenia Projektu. Trzecioklasiści ponownie udowodnili, że potrafią pracować w grupie, wspierają się w podejmowaniu decyzji a znalezienie wspólnego rozwiązania nie stanowi dla nich żadnego problemu.
Stroje były naprawdę wyszukane i unikatowe. Od razu wywoływały uśmiech na twarzach zgromadzonej publiczności z klas I b oraz II b. Inspiracji szukano wszędzie, papiloty, szlafroki, peruki, kapcie domowe czy żołnierskie buty znalazły swe zastosowanie. Długo byłoby wymieniać wszystkie modowe akcesoria. Jednak niepodważalnym hitem jednej z kolekcji była wykonana własnoręcznie torebka Karola, która od razu na myśl przywoływała panią Wandzię z kabaretu Neo-Nówka. Na szczególną pochwałę zasługują również Kuba, który potrafił swoim występem doprowadzić widownię do łez, oraz Karolina, która w roli moderatora sprawdziła się doskonale. To Ona była "mózgiem" grupy "Mode Freaks" i koordynatorem na szóstkę, który zadbał o najdrobniejszy szczegół swoich modeli.
Z czystym sumieniem mogę przyznać, iż tegoroczny pokaz mody był najlepszym w historii naszego Gimnazjum. Kolejne klasy nie będą miały łatwo, gdyż uczniowie klasy III B zawiesili poprzeczkę bardzo wysoko. Cieszę się, że tak swobodnie potrafiliście odnaleźć się na tej lekcji języka niemieckiego i tak naprawdę na pochwałę zasługuje KAŻDY z Was!
Dziękuję za odwagę, pomysłowość i wielką sumienność w wykonaniu tego zadania, jak również za wspólnie spędzone 3 lata. Praca z Wami była dla mnie prawdziwą przyjemnością a wiedza jaką posiadacie oraz fakt, iż potraficie ją umiejętnie wykorzystać, jest dla mnie jako nauczyciela największą radością i spełnieniem. Jestem z Was naprawdę dumna !
Ich bin wirklich stolz auf Euch !

Vielen Dank,
Eure Deutschlehrerin

XIV BIEG WENEDÓW
I MIEJSCE DLA WIKTORA BADYŃSKIEGO
W KATEGORII GIMNAZJUM
2016-05-22

22 maja na Rynku Staromiejskim w Koszalinie, w związku z otwarciem Dni Koszalina odbył się organizowany cyklicznie od kilkunastu lat "Bieg Wenedów".
Wielu uczestników przybyło do naszego miasta, aby sprwadzić się w rywalizacji sportowej. O godzinie 15.00 przeprowadzony został bieg w kategorii wiekowej uczniów klas I - III gimnazjum.
Dwóch uczniów naszej szkoły zmierzyło się ze swoimi przeciwnikami na dystansie 800 metrów. Na starcie pojawiło się wielu biegaczy i zapewne każdy z nich chciał zająć najwyższe miejsce na podium i osiągnąć jak najepszy czas biegu.

Ten wielki zaszczyt przypadł uczniowi naszego gimnazjum Wiktorowi Badyńskiemu z klasy III A, który zdecydowanie prowadził od pierwszych sekund biegu i zajął I miejsce.
Na duże brawa zasługuje również Jakub Ratajczyk z klasy IA, który znalazł się w pierwszej dziesiątce startujących.
Składam serdeczne podziękowania Wiktorowi i Jakubowi, którzy reprezentowali naszą szkołę podczas biegu oraz ich rodzicom za poświęcenie niedzielnego popołudnia i zaangażowanie w zawody.

Ze sportowym pozdrowieniem
Anna Sowa - nauczycielka wychowania fizycznego

I MIEJSCE GIMNAZJALISTEK W XXXIX WOJEWÓDZKIM WIELOBOJU SPRAWONOŚCIOWO - OBRONNYM "SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE 2016"
2016-05-20

W dniach 19 -20 maja reprezentacja naszego gimnazjum w kategorii dziewcząt i chłopców wzięła udział w XXXIX Wojewódzkim Wieloboju Sprawnościowo - Obronnym "Sprawni jak Żołnierze 2016", który zorganizowany został przy pomocy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, pod patrnatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Pierwszego dnia rozegrano konkurencje strzeleckie, rzuty granatami (I miejsce chłopcy, I miejsce dziewczęta), biegi na orientację oraz umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej (I miejsce dziewczęta, II miejsce chłopcy).
Drugiego dnia młodzież sprawdzała się w biegowym teście sprawnościowym na czas, który obejmował: skłony na materacu, bieg z omijaniem chorągiewek ustawionych w kształcie koperty, skok tygrysi ponad piłką lekarską na materacu oraz naprzemianstronne podskoki wzdłuż ławeczki z piłką lekarską trzymana w dłoniach.
Nasi uczniowie świetnie spisali się na torze i zarówno drużyna chłopców jaki i dziewcząt zajęła II miejce.

W klasyfikacji końcowej Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły wywalczyła I miejsce i zobyła puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Drużyna chłopców zajęła IV miejsce i zabrakło tylko jednego punktu, aby stanąć na na podium.
Wiktor Badyński doskonale spisał się w teście sprawnościowym a także zaprezentował wysoki poziom umiejętności strzeleckich i indywidualnie zdobył II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych, natomiast Maciej Sowa uzyskał najlepszy cas na torze sprawnościowym. Oprócz zwycięstwa zespół dziewcząt otrzyma dodatkowe punkty do szkoły ponadgimnazjalnej.
Skład drużyny dziewcząt: Natalia Ludwiczak, Daria Jagielska, Wiktoria Robakowska.
Skład drużyny chłopców: Wiktor Badyński, Adrian Markowski, Maciej Sowa.

Dziękujemy naszym uczniom za trud i poświęcenie w przygotowanie do zawodów, a także za sportową rywalizację w duchu "fair - play".

Małgorzata Kulik, Anna Sowa

PIŁKARKI Z GIMNAZJUM W WALCE O MAKROREGION
2016-05-10

Ostatni etap eliminacyjny Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej "Coca Cola Cup 2016" dobiega końca.
16 najlepszych drużyn z województwa zachodniopomorskiego zostało podzielonych na cztery grupy 4 - zespołowe, aby zmierzyć się w walce o finał makroregionalny.
Drużyna dziewcząt piłki nożnej naszego gimnazjum w dniu 10 maja spotkała się z drużyną z Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, Gimnazjum z Manowa oraz Gimnazjum z Brzeżna, które było organizatorem turnieju. Pozostałe spotkania tej rundy odbędą się w Szczecinie, Wałczu i Nowogardzie.
Dziewczęta ze wszystkich zespołów w naszej grupie zaprezentowały umiejętności piłkarskie na bardzo wysokim poziomie. Jednak w tym etapie rozgrywek zwycięzca mógł być tylko jeden. Pierwsze miejsce zdobyło Gimnazjum nr 1 z Kołobrzegu i tym samym wywalczyło awans do rundy makroregionalnej, czego serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w Poznaniu.

Piłkarki z naszej szkoły zagrały bardzo dobrze i mimo braku awansu należy cieszyć się z ich sukcesów, bowiem znalazły się wśród 16 najlepszych zespołów naszego województwa i godnie reprezentowały szkołę w tegorocznym turnieju "Coca Cola Cup".
Wszystkim zawodniczkom serdecznie gratuluję i dziękuję za wysiłek i wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia tak wysokich sukcesów piłkarskich w tym roku szkolnym oraz kieruję w ich stronę słowa Paula Radcliffe:

"Nie możesz stać się numerem jeden z dnia na dzień ani nawet w ciągu kilku lat... Będziesz przegrywać wiele biegów i musisz to zaakceptować, wyciągnąć z tego wnioski i wierzyć, że wygrasz następnym razem, biorąc pod uwagę, że masz szansę następnym razem znów przegrać... Cały czas musisz wierzyć, że następnym razem wygrasz… aż do dnia, kiedy to się stanie."

Ze sportowym pozdrowieniem
Anna Sowa

Obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
2016-04-29

Dnia 29 kwietnia 2016 roku wybrani uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Doroty Mogga uczcili 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja akademią pod hasłem: "Ojczyzna, Polska, naród - słowa zwykłe czy bliskie?" .
Małgorzata Sobierajska i Anita Kocińska jako narratorki wprowadziły uczniów w atmosferę tamtych czasów. Z niemałym zacięciem aktorskim Kornelia Zybert, Paulina Borzęcka,Radosław Rogula, Jakub Konecki odegrali scenkę przedstawiającą kłotnię władców państw zaborczych dotyczącą podziału Polski i bezradność naszego władcy Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Narracja przeplatana była piękną recytacją w wykonaniu: Martyny Szeląg, Alicji Kowalskiej, Eryka Wilczka, Klaudii Sierakowskiej, Dagmary Benke i Wiktorii Jóźwiak.
Odczytywaniu głównych postanowień pierwszej konstytucji w Europie towarzyszyły werble w wykonaniu Igora Kowalczyka. Uczniowie i nauczyciele mieli też okazję obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą zasadom Konstytucji oraz jej głównym twórcom.

PIŁKARKI Z GIMNAZJUM
Z AWANSEM DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO
"COCA COLA CUP 2016"
2016-04-26

26 kwietnia reprezentacja naszej szkoły w piłce nożnej dziewcząt wzięła udział w kolejnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej "Coca Cola Cup".
Był to drugi etap rundy eliminacyjnej, który decydował o awansie do ostatniego trzeciego etapu na szczeblu województwa.
Spotkanie odbyło się w Pieszczu w gminie Postomino. Tym razem w rozgrywkach wzięły udział cztery zespoły: dziewczęta z gimnazjum z Pieszcza, Kołobrzegu, Wrześnicy i Biesiekierza.
Od samego początku spotkania wszystkie zawodniczki prezentowały wysoki poziom umiejętności, bowiem chodziło o wielki finał wojewódzki. Każdy marzył o zwycięstwie ale tylko dwie drużyny mogły uzyskać awans do dalszych rozgrywek. I udało się, zawodniczki naszego gimnazjalnego zespołu awansowały do finału wojewódzkiego zajmując II miejsce. To wielki sukces naszego zespołu i teraz przed dziewczętami spotkanie z 16 najlepszymi drużynami województwa zachodniopomorskiego i walka o kolejny szczebel rozgrywek.

Oto wyniki :
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Pieszcz - 5 : 0
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Wrześnica - 5 : 0
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Kołobrzeg - 1 : 4

Bardzo serdecznie dziękuję moim zawodniczkom za wysiłek, zaangażowanie i wiarę w wygraną oraz za trud i poświęcenie jakie włożyły w ten ogromny sukces dla naszej szkoły.

Anna Sowa - nauczycielka wychowania fizycznego

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016
W dniach od 18 do 20 kwietnia bieżącego roku uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminu gimnazjalnego.

W galowych strojach i z głową pełną wiedzy przyszli absolwenci naszego gimnazjum rozwiązywali zadania egzaminacyjne składające się z trzech części.
Pierwszego dnia zmagali się z arkuszem zadań z części humanistycznej, drugiego z matematyczno - przyrodniczej, natomiast trzeci dzień dotyczył języków obcych. W naszej szkole był to język angielski i niemiecki.
Każdy chciał napisać jak najlepiej i uzyskać wysoki wynik, który pozwoli dostać się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej.
Za wszystkich trzecioklasistów trzymamy kciuki i życzymy uzyskania świetnych wyników ze wszystkich części egzaminu.

Zespół ds. Promocji Szkoły

13 KWIETNIA 2016
GMINNA SPARTAKIADA SPORTOWA
"Aktywnym być - zdrowo żyć" to dzisiejsza inicjatywna z okazji Dnia Ziemi, zaplanowana i zrealizowana w ramach projektu "Trzymaj Formę".
Organizatorkami przedsięwzięcia były pani Roksana Kaczmarek-Cichosz, pani Dorota Klekocka, pani Anna Sowa i pani Kinga Kolle.
W gościnne progi naszego Gimnazjum zaprosiliśmy wszystkie szkoły podstawowe z terenu Gminy Biesiekierz.
140 uczniów wraz ze swoimi nauczycielami zechciało wziąć udział w naszych sportowo-ekologicznych potyczkach. Każda szkoła wytypowała do poszczególnych konkurencji 6- osobowe drużyny, które zmagały się w konkurencjach praktycznych jak i wiedzowych.
Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwało szanowne Jury w składzie : pan Marek Płaza Przewodniczący Rady Gminy Biesiekierz, pani Agnieszka Ławrynowicz Radna Powiatu Koszalińskiego, pani Agnieszka Hryniewicz Dyrektor Biblioteki Publicznej Gimny Biesiekierz, pan Marek Wawrzacz dyrektor SP w Starych Bielicach, Pani Beata Małkowska nauczycielka SP Świemino oraz pani Aneta Chmielewska-Szymańska - dyrektor naszego Gimnazjum.
Spotkanie przebiegało w radosnej, pełnej emocji sportowej atmosferze, uczniowie dopingowali swoim zespołom a wszystko odbywało się na zasadach "fair play".
Na zakończenie spotkania Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką panią Edytą Szlachciak dzięki pomocy Rodziców przygotował poczęstunek dla wszystkich uczestników, a Jury wręczyło nagrody przedstwicielom szkół.
Tego dnia nie było przegranych, ponieważ celem naszej Spartakiady nie była walka o miejsce na podium, lecz wspólna dobra, aktywna zabawa zachęcająca do aktywności fizycznej i umysłowej.

Każda ze szkół otrzymała zestaw sprzętu spotowego, który został ufundowany przez lokalnego przedsiębiorcę Pana Piotra Firę oraz innych sponsorów, którzy pragną pozostać anonimowi.
Dziękujemy również piekarni "Bajgiel" z Będzina za włączenie się do naszej akcji uzupełniając zasobność bufetu.
Pragniemy złożyć wyrazy podziękowania wszystkim osobom, które z wielkim zaangażowaniem i poświeceniem włączali się w działania projektu "Trzymaj Formę" oraz przybyłym gościom, uczniom, nauczycielom i wychowawcom.

Koordynatorzy Projektu
Zespół ds. Promocji Szkoły

Debata Finansoaktywni - Misja Budżet
13 kwietnia 2016 r. na sali narad Urzędu Gminy w Biesiekierzu w atmosferze fachowości i powagi instytucji w ramach programu Finansoaktywni- Misja Budżet odbyła się debata, w której wzięli udział: przedstawiciele Rady Gminy Biesiekierz w osobach Przewodniczącego Rady Gminy pana Marka Płazy, wiceprzewodniczącej pani Małgorzaty Jabłońskiej - Bauer, radnego Jana Wypycha oraz zaproszonych gości pani skarbnik gminy Agnieszki Podgórskiej, pani dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz Agnieszki Hryniewicz oraz pani dyrektor Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu Anety Chmielewskiej-Szymańskiej. Nie zabrakło również przedstawicieli uczniowskiej społeczności, przedstawiciela grona pedagogicznego.
Przedmiotem debaty było zaprezentowanie przez chętne uczniowskie zespoły gimnazjalistów projektów inwestycji na terenie Gminy Biesiekierz w ramach wygenerowanych w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Finansów wirtualnych 100 tyś. zł. budżetu partycypacyjnego. Zebranych na spotkaniu gości i uczniów powitali Przewodniczący Rady Gminy oraz opiekun uczniów Agnieszka Kolanowska.
Debata rozpoczęła się od zarysowania celu programu Finansoaktywni - Misja: Budżet oraz wprowadzenia w temat budżetu za pomocą filmu edukacyjnego zawartego w zestawie edukacyjnym w/w programu. O przybliżenie celów budżetu partycypacyjnego została poproszona pani Agnieszka Podgórska Skarbnik Gminy Biesiekierz. Przedstawiła ona w sposób bardzo obrazowy i przystępny najważniejsze idee budżetu obywatelskiego, historię jego powstania oraz sposób w jaki mieszkańcy gminy mogą zainicjować powstanie takiego budżetu na terenie naszej gminy i nie tylko. Dodatkowo omówiła po krótce budżet naszej gminy, kładąc duży nacisk na ukierunkowanie młodzieży na potrzeby gminy zawarte w opracowanej i przyjętej przez radnych Strategii Rozwoju Gminy Biesiekierz na lata 2015-2020. Następnie opiekun grup i zarazem prowadzący debatę nauczyciel przedstawił zasady debaty wraz z regulaminem głosowania na zaprezentowany projekt inwestycji.
Głos oddano młodzieży, która podzielona na trzy zespoły przedstawiła swoje propozycje inwestycji na ternie gminy.
zespół 1: Alicja Kowalska, Zuzanna Darosz, Eryk Wilczek
zespół 2: Tymoteusz Hryniewicz, Igor Kowalczyk, Michał Nowak
zespół 3: Julia Wypych, Justyna Hofman, Angelika Geppert
Uczniowie w ramach swoich grup zaprezentowali własne pomysły wykorzystując do tego celu opracowane przez siebie prezentacje multimedialne, materiały oraz urok osobisty. Pierwsza z grup z pomysłem "Powrót do przeszłości czyli reaktywacja Biesiekierskiej Klubokawiarni" dzięki strojom, wizerunkowi prezentacji wprowadziła uczestników w lata 60-te. Projekt inwestycji dotyczył bowiem powiększenia przestrzeni Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz o szklane Atrium tzw zimowy ogród. Nowa przestrzeń to Klubokawiarnia stylizowana na lata 60-te, w której mieszkańcy gminy Biesiekierz mogliby spędzać czas przy ciepłej herbacie, kawie z gazetą w ręku. Międzypokoleniowe spotkania odbywałyby się przy wspólnej grze w scrabble, karty itp. Dzięki lokalizacji w centrum gminy , Biesiekierska Klubokawiarnia stałaby się nie tylko miejscem planowanych spotkań, ale również tych spontanicznych, wynikających z potrzeb życia codziennego. Klubokawiarnia miałaby bowiem na celu przypomnienie "złotego wieku kultury" Biesiekierza, gdzie funkcjnowała nie tylko Daszewianka, ale również klub w Biesiekierskim Pałacu czy też spotkania z aktorami w muszli koncertowej znajdującej się w przy pałacowym parku. Pomysł zyskał dość dużą aprobatę uczestników, zaproszeni goście zadawali dokładne i wnikliwe pytania, które pomogły grupie na szersze spojrzenie na swój pomysł. Bowiem na pytanie "a co dalej z utrzymaniem klubokawiarni?" zaoferowali zainicjwanie utworzenia stowarzyszenia "Miłośników Biesiekierskiej Klubokawiarni", które nie tylko pozyskiwałoby fundusze z różnych źródeł, ale również jego założyciele za pomocą upcyklingu tworzyliby przedioty sprzedawane na różnych aukcjach.
Drugi zespół przedstawił pomysł "Restrukturyzacji placu zabaw w Biesiekierzu i ścieżki rowerowej Kotłowo-Biesiekierz". Spotkał się on z dużym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli rady gminy. Uczniowie zaproponowali między innymi w ramach swojego projektu inwestycji wzbogacenie placu zabaw o zewnętrzne stoły do gier planszowych i stołów do tenisa stołowego, skałki wspinaczkowe dla dzieci, podniesienie bezpieczeństwa dzieci poprzez postawienie od strony drogi "piłkochwytów" czy też umieszczenie przy ścieżce rowerowej ławek i tablic ze zdjęciami "perełek" Biesiekierza. Wszystko przedstawili w sposób krótki i fachowy uzasadniając, każdą z podjętych inwestycji.
Trzeci zespół, kobiecy, przedstawił pomysł zwany w skrócie BRW, biesiekierski rower wiejski. Projekt na inwestycje zakłada postawienie do celowo dwóch stacji rowerowych z ośmioma rowerami, które z czasem mogłyby rozwinąć się na teren całej gminy i nie tylko. Bowiem uczennice na celu mają również zachęcenie władz miasta Koszalina i gmin ościennych do wspólnej budowy sieci rowerów wiejskich. Wszystko oczywiście z wykorzystaniem już gotowej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej gminy Biesiekierz. Zespół również odpowiadał na różne pytania, przyjmując sugestie m.in. pani skarbnik dotyczące jakościowego rozwoju dalszej inwestycji.
Wszystkie zespoły zaprezentowały swoje projekty inwestycyjne w sposób ciekawy i fachowy. Uczniowie swoją twórczością zarazili gości, którzy podjęli dyskusję nad dalszym rozwojem różnych pomysłów, jak również zrealizowanie wirtualnych pomysłów w realu.
Cała debata odbyła się w naprawdę fajnej i twórczej atmosferze, a merytoryczne przygotowanie zaproszonych gości oraz obecność uczniów podniosła rangę naszej debaty, czyniąc z niej następny punkt do obywatelskich dyskusji nad rozwojem naszej pięknej, ziemniaczanej gminy Biesiekierz.
Teraz przed uczniami oczekiwanie na wyniki z Ministerstwa Finansów i mamy nadzieję wycieczka w ramach nagrody do Warszawy.

Opiekun Agnieszka Kolanowska

DRUŻYNA PIŁKI NOŻNEJ DZIEWCZĄT PONOWNIE NA PODIUM
12 kwietnia w na Orliku w Bobolicach odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt.
O godzinie 10.00 organizator imprezy przywitał uroczyście wszystkich zawodników i ich trenerów a już 15 minut później rozpoczęła się rywalizacja na boisku. Obowiązywał system kołowy, czyli wszystkie zespoły stoczyły ze sobą pojedynek. Jak zawsze rywalizacja była bardzo zacięta a zawodnicy zacięcie dążyli do uzyskania najwyższego wyniku.
Dziewczęta naszej drużyny zagrały na bardzo wysokim poziomie i wykazały się doskonałymi umiejętnościami technicznymi. Niestety w ostatnim meczu zabrakło odrobiny szczęścia, a wystarczyło aby dziewczęta zremisowały z drużyną z Manowa by awansować do rundy regionalnej i zająć najwyższe miejsce na podium. Do ostatnich minut meczu sytuacja remisowa miała miejsce, lecz w ostatnich dwudziestu sekundach, tuż przed gwizdkiem sędziego drużyna rywali strzeliła gola i w rezultacie nasza drużyna zajęły II miejsce.
Było bardzo blisko aby powtórzyć zwycięstwo z ubiegłego roku i reprezentować nasz powiat w rundzie regionalnej. Ale wicemistrzostwo powiatu to również ogromny sukces i najważniejsze jest to, że nasze piłkarki kolejny rok z rzędu znalazły się na podium i wciąż są w doskonałej formie.
Dużym wyróżnieniem było przyznanie jednogłośnie przez wszystkich trenerów spotkania tytułu "Najlepszego zawodnika turnieju" dla piłkarki naszego zespołu - Wiktorii Robakowskiej z klasy II B, która strzeliła aż 11 bramek i swoimi umiejętnościami przykuwała uwagę zgromadzonych kibiców i ich opiekunów.

Oto wyniki :
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Dąbrowa - 2 : 0
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Dargiń - 4 : 0
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Bobolice - 3 : 1
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Manowo - 2 : 3

Sład naszej drużyny:

Wiktoria Robakowska, Daria Jagielska, Natalia Ludwiczak, Karolina Gąsiorowska, Patrycja Sawicka, Klaudia Mazurkiewicz, Izabela Kozłowska, Dagmara Benke.

Dziewczęta serdecznie Wam gratuluję i dziękuję za wysokie wyniki dla naszej szkoły oraz za Waszą postawę "Fair - play".

Nauczycielka wychowania fizycznego - Anna Sowa

"GOTUJMY ZDROWO"
ZAJĘCIA KULINARNE DLA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ W RAMACH PROJEKTU "TRZYMAJ FORMĘ"
9 kwietnia w sobotnie przedpołudnie grupa projektowa wraz z koordynatorami projektu "Trzymaj Formę" z Gimnazjum w Biesiekierzu zorganizowała i przeprowadziła zajęcia związane ze zdrowym gotowaniem.
Pierwsza część spotkania odbyła się w Bibliotece Publicznej Gminy Biesiekierz. Koordynatorka programu pani Kinga Kolle przedstawiła uczestnikom informacje dotyczące Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę", omówiła zasady zbilansowanej diety oraz zdrowego odżywiania. Chętni mogli wyliczyć swój wskażnik BMI i skorzystać z kalkulatora kalorii.
Druga część spotkania miała miejsce w Świetlicy Wiejskiej w Biesiekierzu, w której uczestnicy przystąpiłi do przyrządzania zdrowych potraw. Praca przebiegała w dziewięciu grupach. Przygotowane menu zawierało: naleśniki z płatków owsianych, omlet z kaszy jaglanej, jaja faszerowane groszkiem i łososiem, sałatkę z dzikim ryżem - łososiem i fetą, sałatkę z paluszków krabowych, ciasto zbożowe w formie batoników "fit", zapiekankę gryczaną z cukinią, deser z mango - jogurtu i malin oraz sałatkę z kurczakiem i sałatą lodową.
Praca nad przygotowaniem potraw przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze a degustacja stanowiła istną przyjemność. Po przyrządzeniu całego menu wszyscy wspólnie zasiedli do przygotowanego wcześniej stołu zastawionego zdrowymi przysmakami.
Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne związane z projektem a także "Mini książkę kucharską" zawierającą przepisy przygotowywanych potraw.
Bardzo dziękujemy wszystkim Paniom, które przybyły na nasze zajęcia i zechciały włączyć się w ich przebieg, Pani Dyrektor Agnieszce Hryniewicz oraz pracownikom Biblioteki Publicznej za pomoc, pani Alinie Serpinie - opiekunce Świelicy Wiejskiej za świetną współpracę i oczywiście naszym uczniom, którzy z zaangażowaniem podejmują działania projektowe.

Koordynatorzy projektu "Trzymaj Formę"

"ZBILANSUJ SIĘ"
DZIAŁANIA W RAMACH "TRZYMAJ FORMĘ"
W ramach działań projektu "Trzymaj Formę" uczniowie naszego gimnazjum wraz z grupą projektową brali udział w lekcjach prowadzonych przez koordynatora projektu oraz swoich wychowawców.
Na podstawie strony internetowej programu uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Zapoznawali się z przykazaniami zdrowotnymi, z prawidłową dietą oraz czytaniem etykiet żywnościowych. Ponadto każdy mógl wyliczyć swój wskaźnik BMI (Body Mass Index) oraz przeanalizowac kalkulator spalania kalorii.
Nasi eksperci od żywienia tworzyli plakaty związane ze zdrowym odżywianiem, składnikami pokarmowymi i aktywnością fizyczną.

Koordynator projektu
Zespół ds. Promocji Szkoły

CZAS NA ZDROWIE
QUIZ O ZDROWYM ODŻYWIANIU I ZBILANSOWANEJ DIECIE
W dniu 4 kwietnia kontynuując działania w ramach programu "Trzymaj Formę" grupa projektowa, pod nadzorem koordynatorów przygotowała i przeprowadziła wśród gimnazjalistów quiz wiedzy na temat zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety.
Od tego co jemy, a przede wszystkim w jakich ilościach, zależy przecież odpowiedź na pytanie jak się czujemy, jakie jest nasze samopoczucie, kondycja fizyczna a nawet sprawność intelektualna.
Moda na zdrowie, to bardzo popularny i na szczęście mądry trend naszych czasów, dlatego ważne jest, aby móc zrewidować swoje wiadomości na temat żywności, zastanowić się przez chwilę, co jest mitem, a co prawdą.
Oto niektóre z pytań, które pojawiły się w quizie:

Wegetarianizm to:
A) Dieta
B) Brak mięsa w pożywieniu
C) Bieganie
D) Zdrowe odżywianie się

Optymalna liczba posiłków w ciągu dnia to:
a) 2
b) 3
c) 5

O której godzinie powinno się zjadać ostatni posiłek w ciągu dnia?
A) o 18
B) o 20
C) na 2 - 3 godzin przed snem

Mamy nadzieję, że dzisiejszy test pomógł Wam rozwiać wszelkie wątpliwości, a przy okazji był dobra zabawą.
Szczegółowe odpowiedzi znajdziecie na naszej tablicy projektu.

Koordynatorzy Projektu "Trzymaj Formę"
Zespół ds. Promocji Szkoły

SONG CONTEST LEBE GESUND!
MINI FESTIWAL PIOSENKI "ŻYJ ZDROWO"
Wiedzę na temat zdrowia można zdobywać na każdym kroku i jak się okazało, również w każdym języku, nie stanowi on bowiem absolutnie żadnej bariery.
Klasa II b podczas ostatnich zajęć zajęła się realizacją kolejnego działania w ramach programu "Trzymaj Formę".
Praca nad projektem wymagała od uczniów niezwykłej kreatywności i wyobraźni, a przy okazji umiejętności posługiwania się językiem niemieckim. Uczestnicy połączeni w grupy na drodze losowania, dokonali najpierw wyboru utworu muzycznego korzystając ze strony http://dafkenner.wszpwn.com.pl/lista-piosenek/, a następnie ułożyli swój własny tekst na temat zdrowego odżywiania z pełną świadomością nazywając zdrowe i niezdrowe produkty czy przyzwyczajenia żywieniowe.
Przysłowiową kropkę nad "i" stanowił jednak układ choreograficzny, idealnie podkreślony odpowiednimi kostiumami oraz sportowymi akcesoriami. Dzisiejsza lekcja to najlepszy przykład tego, jak ciekawie można uczyć się i z fantazją spędzić czas w szkolnych murach, a na dodatek na lekcji języka niemieckiego. Nie zauważyłam znudzenia na Waszych twarzach, a to że graliście pierwsze skrzypce, było dla mnie jako nauczyciela, największą nagrodą.
Dziękuję Wam za pomysły, inwencję oraz poświęcony czas, jaki włożyliście w przygotowanie tego przedsięwzięcia.
Vielen Dank!

Eure Deutschlehrerin
Zespół d/s Promocji Szkoły

WYJAZD DO AQUA PARKU
"TRZYMAJ FORMĘ"
Pływanie to świetna forma ruchu a ruch w wodzie poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie oraz modeluje sylwetkę.
W dniu 7 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu wzięli udział w zajęciach rekreacyjnych w Aqua Parku w Koszalinie.
To kolejne działanie grupy projektowej w ramach programu "Trzymaj Formę". Uczniom najbardziej spodobały się skoki na wielkim gejzerze i wspinanie na niego za pomocą lin.
Dużo śmiechu było również gdy chłopcy pojawiali się na mecie zjeżdżalni tzw. "wirującej cebuli" i kręcili wokół niej a następnie nurkowali do wody. Koneserzy jacuzzi odprężali się w ciepłych bąbelkach a pływacy poprawiali swoją kondycję na basenie sportowym.
Dziękujemy uczniom za chęć udziału w zajęciach i cieszymy się, że z dnia na dzień jesteście bardziej aktywni i dbacie o swoją sprawność.

Koordynatorzy projektu
Zespół ds. Promocji Szkoły

ZAJĘCIA Z TRENEREM PERSONALNYM
W "AMADEUS FITNESS KOSZALIN"
W RAMACH AKCJI "TRZYMAJ FORMĘ"
Szkoła to nie tylko budynek, w którym spędzamy kilka godzin z podręcznikami w ręku, to skomplikowany mechanizm, w którym obraca się wiele kół zębatych, tworzących jeden zgrany system. Aby działał on idealnie, musi być odpowiednio pielęgnowany - my "oliwimy" go również.
Dlatego też grupa projektowa w dniu 6 kwietnia w ramach programu "Trzymaj Formę" zaplanowała kolejne działanie w ramach projektu. Tym razem był to wyjazd do Fitness Amadeus Klub w Koszalinie.
Uczniowie wysłuchali prelekcji pana Arkadiusza Demidowicza dietetyka i trenera personalnego na temat zdrowego i aktywnego stylu życia, a następnie wzięli udział w obwodowym treningu ogólnorozwojowym, wzmacniającym poszczególne partie mięśni.
Duża różnorodność ćwiczeń oraz ich szybkie tempo, sprawiły iż nie jednej osobie pojawiły się kropelki potu na czole, lecz naprawdę każdej z obecnych. To oznacza, że nikt nie próżnował a osobiste wskazówki trenera znalazły odpowiednie zastosowanie.
Uczniowie pracowali w parach nad wyznaczonymi zadaniami, dając z siebie pełnię sił i energii. Malkontentów nie zauważono! Ćwiczenia wyciszające i rozluźniające zakończyły intensywny trening, a wspólna sesja zdjęciowa zwieńczyły dzisiejsze aktywne popołudnie.
Uczniowie oprócz cennych wskazówek jak dbać o właściwą dietę i ciało, otrzymali od trenera egzemplarz czasopisma promującego zdrowy styl życia "Shape" dla dziewcząt i "Kif" dla chłopców poświęconym problematyce kuchni, diety i fitnessu. Również w domu będzie można tam zajrzeć i skorzystać z kompedium wiedzy oraz wszelkich porad.
Dziękujemy uczniom, którzy z tak wielkim zapałem, energią i zaangażowaniem wzięli udział w naszej prozdrowotnej akcji i chcą dbać i rozwijać swoje ciało.
Rodzicom, którzy wspierają nasze działania, oraz Trenerowi za fachowe, pełne miłej, przyjaznej atmosfery szkolenie.

Koordynatorzy Projektu
Zespół d/s Promocji Szkoły

W kwietniu - bliżej Warszawy...
Sprawozdanie z wycieczki szkolnej
31 marca (czwartek o północy) 2016 r. uczniowie z naszej szkoły wyjechali z parkingu w Biesiekierzu na 3-dniową wycieczkę do Warszawy. Była to dla wielu wymarzona przygoda, którą chcieliśmy przeżyć w wielkim mieście.
Przeżywaliśmy ją wspólnie z naszymi opiekunkami: p.Roksaną Kaczmarek - Cichosz, która zainicjowała i zorganizowała wycieczkę, p.Żanettą Szybistą oraz p.Edytą Szlachciak.
W wesołej atmosferze szybko minęły nocne godziny w autokarze, a nad ranem pierwszą atrakcją, która nas czekała był 4-godzinny pobyt w Centrum Nauki im. M. Kopernika. Zobaczyliśmy wiele interesujących doświadczeń, mogliśmy sami brać w nich udział, obserwować różne procesy fizyczne i chemiczne.
Niecodziennych wrażeń dostarczył nam wieczorny spacer po Krakowskim Przedmieściu. Wróciliśmy tam następnego dnia rano, aby zwiedzić Zamek Królewski w towarzystwie miłego i interesująco opowiadającego przewodnika - pana Sebastiana. Teraz już wiemy, że Rex (z łac.) oznacza króla a cztery cechy idealnego władcy wymienić możemy po wizycie w sypialni Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Ciekawe rozmowy z p. Sebastianem przeniosły się na Stadion Narodowy, który zachwycił nas wielkością i nowoczesnością. Dowiedzieliśmy się, że w lipcu na jego terenie odbędzie się spotkanie przedstawicieli ONZ z wielu krajów.
Najbardziej podobało nam się jednak Muzeum Powstania Warszawskiego i cmentarz na Powązkach.
Słuchając pani przewodnik, przybliżającej nam czasy Powstania Warszawskiego przeżyliśmy chwile wzruszenia, a zarazem przerażenia. Tak wielu młodych ludzi musiało tragicznie zginąć, by nasze pokolenie żyło w wolnym kraju. Klimat powstańczych walk mogliśmy odczuć, przykładając ucho do otworów w murze, dobiegały z nich wystrzały karabinów, krzyki i płacz ludzi, odgłos spływających ścieków w kanałach.
Dowiedzieliśmy się wielu zaskakujących informacji. Po obejrzeniu filmu w 3D "Miasto Ruin" na długo w pamięci pozostanie nam obraz Warszawy jako miejsca zgliszczy, kamieni i unoszącego się w powietrzu pyłu i dymu. Poraziła nas wiadomość, że Hitler zaminował miasto i wysadzał kamienicę po kamienicy, bo z naszej stolicy miał pozostać tylko punkt geograficzny na mapie.
Groby z brzozowymi krzyżami zasłużonych w walce z okupantem harcerzy - jednocześnie bohaterów książki "Kamienie na szaniec" : Alka, Rudego i Zośki - mogliśmy zobaczyć na Powązkach.
Na tym cmentarzu pochowanych było wielu żołnierzy z I i II wojny światowej, a także wielu sportowców, polityków oraz wybitnych Polaków poległych w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
Miłym przeżyciem okazał się spacer po Łazienkach Królewskich, w których majestatycznie piął się pod niebo pomnik Chopina, a wrażeń estetycznych dostarczał kontakt z przyrodą, z pięknymi pawiami i wiewiórkami o puszystych kitach.
W niedzielę o godzinie 15, bogaci w nową wiedzę i doświadczenie, w radosnych nastrojach wyjechaliśmy w drogę powrotną do Biesiekierza.
Gdy radośni i szczęśliwi dotarliśmy na miejsce, chcieliśmy znów do Warszawy, by jeszcze raz poczuć się jak mieszkańcy odwiedzanego miasta.
Takie wycieczki powinny się odbywać co roku, bo jak się okazało "podróże kształcą", poszerzają nasze horyzonty, a także uczą praktycznych umiejętności (drukowanie biletów w metrze). Wszystkim chętnym w przyszłym roku takie wyjazdy polecamy!

W. Buchholz - IIa
A. Geppert- IIa
Ż. Buras - Ia

Edycja tekstu: Żanetta Szybista

WIELKANOC "FIT" W RAMACH PROJEKTU "TRZYMAJ FORMĘ" WIZYTA TV MAX KOSZALIN
23 marca w naszym gimnazjum odbyła się kolejna akcja promująca zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia w ramach Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Trzymaj Formę".
Przeprowadziliśmy już akcję "Zdrowe Śniadanie" a dzisiejszy dzień poświęcony był zdrowym wielkanocnym potrawom. Każda klasa odpowiedzialna była za przygotowanie stołu wielkanocnego według własnej inwencji oraz przyozdobienie swojej sali lekcyjnej w klimacie wielkanocnym.
Na stołach pojawiły się rozmaite potrawy i ozdoby związane ze świętami wielkanocnymi. Wszyscy zaangażowali się w akcję bardzo sumiennie i wykazali dużą kreatywnością w tworzeniu przekąsek i dań wielkanocnych. Uczniowie przygotowali między innymi babkę piaskową z brązowym cukrem, pierożki z serem feta, babeczki nadziewane szpinakiem. Pojawiły się również przeróżne kompozycje jajek faszerowanych: pieczarkami, łososiem, tuńczykiem, szczypiorkiem, jogurtem naturalnym oraz pyszne i zdrowe sałatki warzywne.
W nasze działania włączył się Wójt Gminy Biesiekierz - Pan Andrzej Leśniewicz, członkowie Rady Rodziców - Pani Agnieszka Borzęcka i Pan Jan Wypych oraz Pani Anna Piotrowicz - Dyrektor Szkoły Podstaowej w Biesiekierzu, którzy wspólnie odwiedzili każdą klasę, aby rozstrzygnąć konkurs "Na najładniejszy wielkanocny wystrój klasy oraz stół wielkanocny".
Decyzja o wyłonieniu zwycięzcy była bardzo trudna a komisja miała duży dylemat, aby przyznać pierwsze miejsce, które w rezultacie zajęła klasa I B oraz II B.
Nagrodą dla zwycięskich klas jest dopinansowanie ufundowane przez Radę Rodziców, które zostanie wykorzystane przez uczniów na wspólny wyjazd z wychowawcą w ramach projektu "Trzymaj Formę".
Podsumowaniem działań była wizyta telewizji kablowej Max Koszalin, która towarzyszyła nam podczas dzisiejszego zdrowego spotkania. Wywiadu udzieliła Pani Dyrektor Gimnazjum Aneta Chmielewska - Szymańska, koordynator projektu - Pani Kinga Kolle, przedstawiciel Rady Rodziców - Pani Agnieszka Borzęcka oraz uczniowie gimnazjum.
Serdeczne podziękowania składamy rodzicom uczniów, którzy zaangażowali się w przygotowanie potraw wielkanocnych a Radzie Rodziców za włączenie się w akcję i cenne nagrody dla uczniów.
W związku ze zbliżającymi sie Świętami Wielkanocnymi życzymy wszystkim zdrowych, radosnych chwil spędzonych w gronie rodzinnym, smacznego jajeczka oraz wszelkiej pomyślności.

Zespół d/s Promocji Szkoły

PODSUMOWANIE SUKCESÓW SPORTOWYCH GIMNAZJALISTÓW
Dnia 23 marca odbyło się podsumowanie sukcesów zespołów reprezentujących szkołę w piłce siatkowej oraz piłce nożnej.
Pan Andrzej Leśniewicz wójt gminy Biesiekierz - ufundował stroje sportowe do piłki siatkowej dla dziewcząt i wręczył je naszym mistrzyniom powiatu wraz z Panią Agnieszką Ławrynowicz - radną powiatu koszalińskiego i członkami Rady Rodziców: Panią Agnieszką Borzęcką oraz Panem Janem Wypychem.
Drużyna piłki nożnej została nagrodzona medalami, które zostały wręczone przez panią dyrektor Anetę Szymańską - Chmielewską oraz pana wójta. Również Rada Rodziców ufundowała sportowcom drobne upominki, gratulując wspaniałych wyników.
Pan wójt podziękował naszej młodzieży oraz trenerom Pani Annie Sowie i Tomaszowi Jachnowcowi za ogromny wkład pracy, zaangażowanie i godne reprezentowanie gminy Biesiekierz, życząc jednocześnie wytrwałości w realizacji zamierzonych celów i wielu pozytywnych emocji sportowych.
Cieszymy się, że nasi uczniowie odnoszą sukcesy i reprezentują gimnazjum na wysokim poziomie i życzymy wszystkim zawodnikom dalszych sukcesów sportowych.

Zespół d/s Promocji Szkoły

Sukces naszych uczennic w konkursie powiatowym
"MÓJ ZAWÓD - MOJA PRZYSZŁOŚĆ".
21 marca 2016 w Gimnazjum im. Agaty Mróz - Olszewskiej w Bobolicach, odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu "MÓJ ZAWÓD - MOJA PRZYSZŁOŚĆ" promującego wiedzę zawodową wśród uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów.
Szkoły gimnazjalne mogły zgłosić prace, inspirowane wyobrażeniem i wiedzą o wymarzonym zawodzie, który uczniowie chcieliby wykonywać w przyszłości. Autor pracy zgłoszonej do konkursu miał wskazać ścieżkę kształcenia, uwzględnić jakie zainteresowania, umiejętności, predyspozycje, powinny przejawiać osoby wykonujące dany zawód, jak również uwzględnić zapotrzebowanie na rynku pracy.

Prace zgłoszone do konkursu mogły być w dwóch kategoriach:
- prezentacja multimedialna - opiekunem tej grupy uczestników była Pani Agata Jarosz;
- filmu wykonanego dowolną techniką w formacie AVI, MPEG lub WMV - opiekunek tej grupy uczestników była Pani Roksana Kaczmarek-Cichosz.

Szkoły mogły zgłosić po trzy prace w każdej kategorii. Bardzo dobrą wiadomością dla naszych uczestników był fakt, iż w kategorii film zajęliśmy najwyższe z możliwych miejsc:
miejsce I - Zuzanna Łosiak;
miejsce II - Martyna Szeląg;
miejsce III - Rozalia Świokła.

Wszystkie trzy zwyciężczynie są uczennicami klasy I B, które systematycznie uczęszczają na zajęcia z doradztwa zawodowego prowadzonego przez panią Roksanę Kaczmarek-Cichosz.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i ich opiekunom.
Życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

Zespół ds. Promocji Szkoły

OSTERN IN DEUTSCHLAND
Ostatnie lekcje języka niemieckiego przed Świętami Wielkanocnymi poświęciliśmy na poznanie tradycji świątecznych naszego zachodniego sąsiada zza Odry i Nysy.
Dokonaliśmy porównania zwyczajów, które jak się okazało, zasadniczo różnią się od tych, które towarzyszyć nam będą w najbliższym czasie. Pierwsze pytanie jakie padało na zajęciach brzmiało "A czy Niemcy mają Śmigus- Dygnus? A więc odpowiedź brzmi, NIE - jest to dla nich zwyczaj zupełnie nieznany.
Otóż, przed Wielkim Tygodniem (Karwoche) w niemieckich domach, a szczególnie ogródkach i balkonach, pojawiają się drzewka i gałązki udekorowane kolorowymi wydmuszkami. Jajko jest bowiem symbolem budzącego się życia jak i mających wkrótce nadejść Świąt Wielkanocnych.
Wielki czwartek (Gründonnerstag) to czas, kiedy Niemcy malują jajka na zielono i dlatego ten dzień właśnie, nazywany jest Zielonym Czwartkiem. Wielki Piątek (Karfreitag) jest dniem wolnym od pracy, a w wielu kościołach odbywają się misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Niemieckie rodziny udają się do kościołów, aby się modlić. Po zakończeniu mszy, ksiądz zaprasza zgromadzonych na agapę, czyli wspólny posiłek, który składa się z chleba, wina i wody.
Popularną tradycją jest ukrywanie prezentów dla dzieci np. w ogrodzie, domu czy w mieszkaniu. Poszukiwania zaczynają się jednak dopiero po wielkanocnym śniadaniu. W Wielką Sobotę (Karsamstag) przede wszystkim w północnych i środkowych Niemczech, przed kościołami katolickim o późnej porze, rozpalane są ogniska. Księża święcą ogień, wierni natomiast, odpalają od niego przyniesione przez siebie świece, które zabierają następnie do domów. Światło świec pali się podczas wielu posiłków i według podań, ma zapewnić szczęście oraz radość w rodzinnym gronie na długie lata. Święcenie pokarmów w koszyczku nie jest jednak tak powszechne.
Najważniejszymi dniami świąt Wielkiej Nocy, są podobnie jak w naszym kraju Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny. Wielka Niedziela (Ostersonntag) to dzień poszukiwania przez dzieci ukrytych w zakamarkach jajek i prezentów, które przyniósł królik czyli Osterhase. Na świątecznych stołach królują jajka, wędliny, pasztety, sernik jak i obowiązkowa biała kiełbasa. Wielki Poniedziałek (Ostermontag) to zazwyczaj dzień odwiedzania rodzin i znajomych.
Mam nadzieję, że to krótkie zestawienie przyda się podczas powtórki, a lekcje w których aktywnie braliście udział, zastępując mnie na moim miejscu, przypadły Wam do gustu. Jeśli macie ochotę, to możecie poćwiczyć również sami w domu.
Poniższe linki pomogą Wam znaleźć wiele interesujących informacji, ćwiczeń, gier, zabaw czy prostych przepisów kulinarnych na okoliczność Wielkanocny.
http://www.hueber.de/sixcms/media.php/36/osterwerkstatt.pdf
http://www.ostern-online.de/
http://www.osterseite.de/

Vielen Dank und frohe Ostern !
Eure Deutschlehrerin

SK LOP ogłasza konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże"
Nadleśnictwo Kliniska, Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej ogłasza XV edycję wojewódzkiego konkursu fotograficznego "Leśne pejzaże".
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

Kontakt: Roksana Kaczmarek - Cichosz, Dorota Klekocka.

Regulamin

AKTYWNA SOBOTA GIMNAZJALISTÓW
19 marca Szkolne Koło PTTK uczestniczyło w XXIX rajdzie pieszym "Na topienie Marzanny" organizowanym przez Oddział Koszalin.
Trasa rajdu wiodła ze Szczeglina do Manowa - 10 km. Zbiórka rajdu odbyła się na dziedzińcu Muzeum w Koszalinie, gdzie uczestnicy prezentowali swoje Marzanny.
Po prezentacji wyruszyliśmy autokarami na start rajdu, do miejscowości Szczeglino w gminie Manowo. Pogoda tym razem niezbyt nam sprzyjała, lecz tempo marszu narzucone przez pierwszych piechurów, do których należeli Marek i Tymek pozwoliło na rozgrzanie organizmu i po przebyciu pierwszego kilometra prawie zapomnieliśmy o niskiej temperaturze.
Około godziny 13.00 dotarliśmy na metę rajdu do Gimnazjum w Manowie, tam oczywiście na każdego czekał ciepły posiłek i konkurs krajoznawczy a także pożegnanie zimy - czyli palenie Marzanny na stosie.
Dziękujemy członkom Szkolnego Koła Turystycznego za aktywnie spędzony dzień oraz za to,że "Trzymacie Formę".

Opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego

UDZIAŁ CHŁOPCÓW W TURNIEJU "COCA COLA CUP"
16 marca chłopcy z naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolski Turnieju Piłki Nożnej "Coca - Cola Cup".
Spotkanie odbyło się w Kołobrzegu a poziom zawodów był bardzo wysoki. Rywalami naszego zespołu byli : Gimnazjum nr 2 Kołobrzeg, Gimnazjum nr 3 Kołobrzeg, Gimnazjum nr 1 Kołobrzeg, Gimnazjum Gościno, Karlino, Drzonowo oraz Dźwirzyno.
Tym razem jednak zabrakło szczęścia i nie awansowaliśmy do kolejnego etapu rozgrywek. W sporcie już tak jest, że oprócz umiejętności liczy się odrobina szczęścia, którego zabrakło naszym piłkarzom tego dnia. Jednak nic straconego, ponieważ jeszcze niejeden turniej przed nimi i zapewne uda się w przyszłości przejść do kolejnej fazy rozgrywek, bo przecież tak bywało w poprzednich latach. Najważniejsze, że chłopcy wykazali wielkiego ducha walki oraz reprezentowali szkołę w kolejnych zawodach sportowych.
Cieszę się, że byliście tego dnia pełni zapału i energii do gry oraz dziękuję za postępowanie zgodnie z zasadami "Fair play".

Nauczycielka wychowania fizycznego - Anna Sowa

Sukces SK LOP - II miejsce w okręgu koszalińskim
15 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na "Najlepiej pracujące Koło Ligi Ochrony Przyrody" w Okręgu Koszalińskim w 2014/2015.
Konkurs był podsumowaniem działalności wszystkich kół LOP działających w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w okręgu koszalińskim (zasięg byłego województwa koszalińskiego).
Nasze SK LOP brało udział w tym konkursie w kategorii szkół gimnazjalnych i otrzymaliśmy bardzo wysokie II miejsce. Jest to dla Nas duże wyróżnienie i docenienie naszej pracy.
Wszystkim członkom Gratulujemy i liczymy na równie owocną współpracę w tym roku szkolnym.

Lider SK LOP
Dorota Klekocka

Opiekun
Roksana Kaczmarek-Cichosz

Opracowanie: Roksana Kaczmarek-Cichosz

KOLEJNE SUKCESY DRUŻYNY
PIŁKI NOŻNEJ DZIEWCZĄT
15 marca drużyna piłki nożnej dziewcząt wzięła udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej "Coca - Cola Cup".
Tym razem eliminacje zostały przeprowadzone na stadionie Klubu Sportowego "Bałtyk" w Koszalinie. O godzinie 10.00 nastąpiło powitanie uczestników i krótkie przypomnienie regulaminu. Na miejscu zbiórki stanęły zespoły z: Polanowa, Bobolic, Manowa, Dąbrowy oraz Gimnazjum nr 6 z Koszalina.
Mecze odbywały się równolegle w dwóch grupach. Dziewczęta z naszego zespołu w fazie grupowej wygrały wszystkie mecze i zajęły I miejsce, pokonując Gimnazjum nr 6 Koszalin oraz Gimnazjum z Dąbrowy. Natomiast w fazie pucharowej zwycięstwo odniosy z zespołem z Polanowa. Jednak zabrakło odrobiny szczęścia i nie udało pokonać się w meczu finałowym Gimnazjum z Manowa.
Ostatecznie nasza drużyna zajęła II miejsce i zdobyła awans do kolejnej rundy, która odbędzie się za kilkanaście dni.
Oto wyniki końcowe naszego zespołu:
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum nr 6 Koszalin - 8 : 1
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Polanów - 6 : 0
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Dąbrowa - 2 : 0
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Manowo - 1 : 3

Skład naszej drużyny :
Wiktoria Robakowska, Daria Jagielska, Natalia Ludwiczak, Karolina Gąsiorowska, Patrycja Sawicka, Klaudia Mazurkiewicz, Izabela Kozłowska, Dagmara Benke.
Dziewczęta serdecznie Wam gratuluję zdobycia ponownego awansu i dziękuję za siłę walki oraz kolejny sukces dla naszej szkoły.

Ze sportowym pozdrowieniem
Nauczyciel wychowania fizycznego - Anna Sowa

AKCJA ZDROWE ŚNIADANIE W RAMACH PROJEKTU "TRZYMAJ FORMĘ"
11 marca w naszym gimnazjum została przeprowadzona jedna z akcji promujących zdrowe odżywianie w ramach Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Trzymaj Formę", w którym uczestniczymy od kilku lat.
Jest to projekt wspólorganizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania nawyków prozdrowotnych wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Wszystkie klasy na pierwszej godzinie lekcyjnej wspólnie z wychowawcami przygotowywały w salach lekcyjnych zdrowe śniadanie oraz stoisko promujące zdrową żywność, które prezentowali na holu głównym szkoły. Już od rana w murach szkoły czuć było zapach zdrowej żywności bowiem uczniowie solidnie przyrządzali posiłki w swoich klasach.
Stoiska poszczególnych klas były bardzo rozmaite i bogate w witaminy. Owoce i warzywa wiodły prym na bogato zastawionych stołach. Zaprezentowane zostały również zdrowe sałatki, szaszłyki owocowe, soki, zdrowe dipy do sałatek, niskotłuszczowe sery białe i żółte, ciemne pieczywo.
Każda klasa przygotowała także plakat promujący zdrowie według wylosowanego wcześniej przez wychowawcę tematu promującego zdrowe odżywianie oraz logo Szkoły Promującej Zdrowie.

Dzisiejsza akcja była bardzo udana, wszyscy zaangażowali się w nią z dużym poświęceniem oraz pokazali, że warto się zdrowo odżywiać i kultywować zdrowe nawyki żywieniowe na co dzień. Ten sposób realizacji projektu umożliwia uczniom poszukiwanie i realizowanie własnych pomysłów prozdrowotnych i ma ogromny wpływ na jego skuteczność.
Dziękujemy uczniom i wychowawcom za doskonałe przygotowanie się do dzisiejszego zdrowego przedsięwzięcia a rodzicom za wkład w realizację zadania.

Koordynator projektu - Kinga Kolle
Zespół ds. Promocji Szkoły

Dzień Kobiet
Dnia 8 marca w naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy światowy Dzień Kobiet. Pięknych kobiet w naszej szkole jest ci u nas dostatek. Wszystkie piękne Panie zostały obdarowane laurkami z życzeniami i słodką niespodzianką.
Paweł Pieciukonis, Szymon Gad oraz Radek Rogula wręczyli wszystkim kobietom te miłe podarunki. Pan radny Jan Wypych również sprezentował piękny upominek - każda z pań otrzymała piękne kwiaty.

Wszystko co było Twoim marzeniem,
co jest i będzie w przyszłości,
niech nie mija z cichym westchnieniem,
lecz się spełni w całości.
Niech Ci słonko ciepło gra,
niech Twój uśmiech długo trwa,
Niech ten radosny dzień,
Na zawsze Twe troski odsunie w cień,
I niech się śmieje do Ciebie świat,
Blaskiem szczęśliwych i długich lat.


Samorząd Uczniowski

PODSUMOWANIE PROJEKTU
1 marca 2016r. w Centrum Kultury 105 odbyło się podsumowanie projektów realizowanych przez szkoły "Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI" we współpracy z AMNESTY INTERNATIONAL, który miał na celu kształtowanie świadomości, zrozumienia i mobilizację do podejmowania działań zwalczających dyskryminację w społecznościach lokalnych i internetowych.
Na scenie CK 105 zaprezentowały się koszalińskie szkoły realizujące swoje szkolne projekty: II Liceum Ogólnokształcące, Computer College, ZSz nr 9 czyli "Elektronik" i nasze gimnazjum wraz z ośrodkami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi z terenu Gminy Biesiekierz, które z nami współpracowały.
Uczennice gimnazjum Sandra i Monika opisały działania podejmowane w ramach realizacji naszego lokalnego projektu pokazane na prezentacji, a podopieczni "Feniksa" uświetnili prezentację piosenkami. Uczniowie z II LO przedstawili nagrania ze swoich szkolnych działań i zaśpiewali piosenkę "Do kołyski" Dżemu, a uczniowie Computer College zaprezentowali sztukę ukazującą w przejmujący sposób los imigrantów z Syrii. Na koniec wszyscy uczestnicy zaśpiewali piosenkę "Tolerancja" Stanisława Sojki.

PIRAMIDA ZDROWIA I ZDROWE PRZEKĄSKI
W ramach projektu "Trzymaj Formę" wszystkie klasy naszej szkoły włączyły się do dalszych działań projektu.
Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie tworzyli piramidę zdrowego żywienia. Każda klasa odpowiedzialna była za inny szczebel piramidy, która w końcowym efekcie została zaprezentowana na holu głównym szkoły.
Oprócz tego klasa II B na lekcji wychowawczej piekła zdrowe zbożowe ciasto składające się z płatków owsianych, nasion słonecznika, pestek dyni, orzeszków ziemnych niesolonych, żurawiny i sezamu. Okazało się, że ten rodzaj słodkości bardzo zasmakował wszystkim młodym koneserom smaku a przepis został wykorzystany do wspólnego przygotowania zdrowego specjału wraz z rodzicami w domu.

Koordynator projektu "Trzymaj Formę"
Zespół ds. Promocji Szkoły

XXVI ZIMOWY RAJD PIESZY
"SZLAKIEM NADMORSKIM"
27 lutego odbył się kolejny rajd pieszy organizowany prze PTTK Koszalin. Tym razem wędrowaliśmy szlakiem nadmorskim. W imprezie wzięło udział około trzystu uczestników z powiatu koszalińskiego.
W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamieci Żołnierzy Wyklętych, zbiórka rajdu odbyła się przy pomniku Witolda Pileckiego w Koszalinie, żołnierza Armii Krajowej II Kurpusu Polskich Sił Zbrojnych, organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, który zginął walcząc o wolną Polskę.
Prowadzący trasę pieszą Pan Józef Tokarz złożył okolicznościową wiązankę kwiatów przed pomnikiem, a Pan Marcin Kruszczyński wygłosił krótka prelekcję dotyczącą Witolda Pileckiego.
Z Koszalina ruszylismy autokarami do Łaz, tam był start rajdu. Oczywiście, jak to podczas naszych rajdów bywa, pogoda dopisała, świeciło pięknie słońce i pomimo węrówki brzegiem morza nikt nie narzekał na niską temperaturę, wręcz przeciwnie ściągaliśmy zbędną odzież, ponieważ było bardzo ciepło i przyjemnie jak na koniec lutego. Pokonaliśmy 13 kilometrów i zakończyliśmy rajd w Zespole Szkół w Dąbkach, przy ciepłym posiłku i wspólnych rozmowach.
Cieszymy się, że ponownie spędziliśmy aktywnie sobotni dzień i zrobiliśmy coś dobrego dla siebie i naszego zdrowia. To wszystko doskonale współgra z naszymi działaniami podejmowanymi zgodnie z projektem "Trzymaj Formę", w którym cyklicznie bierzemy udział od kilku lat.
Dziękujemy za udział w rajdzie członkom Szkolnego Koła Turystycznego oraz za miły i aktywnie spędzony czas.

Opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego

POWIATOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ
- HISTORYCZNY SUKCES DZIEWCZĄT
19 lutego 2016r w szkole w Mścicach odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Chłopców. Na miejscu musieliśmy się zmierzyć z trzema drużynami. Pierwszy mecz zagraliśmy z reprezentantami Tymienia, niestety zabrakło nam szczęścia i przegraliśmy. W kolejnym meczu dzięki wskazówką naszego wuefisty zwyciężyliśmy z łatwością z Bobolicami. Ostatni mecz zagraliśmy z uczniami z Mścic. Pierwszy set szedł nam kiepsko, ale w drugim secie daliśmy im popalić. Niestety w tie-breaku lepsi okazali się gospodarze. Na zakończenie turnieju kapitan drużyny Kornel Piórkowski odebrał puchar i dyplom za trzecie miejsce. Najlepszym zawodnikiem drużyny został Wiktor Badyński. W skład drużyny wchodzili także: Błaszczuk Karol, Wojciechowski Wojciech, Markowski Adrian, Cichoń Aleks, Woźny Jakub.

25 lutego 2016r w szkole w Mścicach odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt. Najpierw mecze rozegrane zostały w grupach. Uczennice naszego gimnazjum wygrały wszystkie mecze. I w półfinale zagrały z gimnazjalistkami z Manowa. Dzięki bardzo dobrej grze udało sie bez kłopotu awansować do wielkiego finału. Po drugiej stronie siatki stanęły uczennice z Tymienia. Rywalizacja była zacięta, a dziewczęta zaprezentowały swoje umiejętności na wysokim poziomie. Każdy chciał zwyciężyć aby móc reprezentować nasz powiat w drugiej fazie rozgrywek. Taki zaszczyt przypada zawsze tylko jednemu najlepszemu zespołowi, który zajmuje I miejsce podczas Mistrzostw Powiatu. W tym roku najlepszym zespołem okazała się drużyna naszego gimnazjum, której udało się wygrać wszystkie mecze bez straty choćby seta. W skład drużyny wchodziły: Stebelska Karolina, Ludwiczak Natalia, Jagodzińska Magdalena, Ławrynowicz Patrycja, Matuszak Sandra, Jachacy Kinga, Zybert Kornelia, Sawicka Patrycja. To pierwszy tak duży sukces naszej szkoły, dziewczyny zasłużyły zdecydowanie na to zwycięstwo. Stebelska Karolina została uznana za najlepszego zawodnika w swojej drużynie.

Światowy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. W tym dniu mamy pomyśleć o tych pięknych dzikich zwierzętach dla których zima to często bardzo trudny okres.
W tym roku członkowie SK LOP z Gimnazjum wraz z członkami SK LOP ze Szkoły Podstawowej postanowili wybrać się do pobliskiego lasu by zanieść karmę dla zwierząt. Trochę pogoda nam zrobiła psikusa, bo miał być kulig, sanie i dużo frajdy. A zostało tylko dużo frajdy ;-). Pogoda nam sprzyjała do spaceru po lesie, dlatego po złożeniu karmy zrobiliśmy sobie mały rajd wzdłuż drogi do Wierzchomina.
Przewodnikiem naszej pieszej wędrówki była tak jak w ubiegłym roku Pani Marzena Łosiak, która zaprowadziła nas nad jezioro w biesiekierskim lesie. Niektórzy uczniowie byli po raz pierwszy w tym miejscu. Największą przyjemność sprawiło im wspinanie się na ogromną hałdę z ziemi - kto wie może to nasze biesiekierskie pozostałości po lodowcach???
Po wyczerpującym spacerze udaliśmy się na ognisko przygotowane przez Pana Piotra Łosiaka i pyszną babkę upieczoną przez Panią Marzenę.
Bardzo dziękujemy za zasponsorowanie siana dla saren, umożliwienie zorganizowania ogniska, ciepłą herbatę, pyszną babkę i ciepłe przyjęcie naszych członków.
Tak w telegraficznym skrócie można przybliżyć naszą już kolejną akcję SK LOP. Wszystkich chętnych do takich wypraw zapraszamy już dziś na następną przygodę pełną wrażeń.

Z pozdrowieniami
Roksana Kaczmarek - Cichosz
oraz lider SK LOP Dorota Klekocka

WYJAZDOWE MECZE NASZYCH SIATKARZY
W I semestrze roku szkolnego 2015/2016 zorganizowane były 2 mecze sparingowe dla reprezentacji chłopców i trzy mecze dla reprezentacji dziewcząt.
Cztery mecze odbywały się na Sali gimnastycznej naszej szkoły. Przeciwnikami naszej szkolnej drużyny byli absolwenci naszego Gimnazjum oraz drużyna OSP Biesiekierz.
Drużyna dziewcząt brała udział w wyjazdowym meczu kontrolnym, który odbył się w Koszalinie w godzinach popołudniowych z drużyną dziewcząt z LO nr 2 w Koszalinie.
Serdecznie podziękowania składamy naszym przeciwnikom, ponieważ dzięki naszym spotkaniom możemy podnosić nasze zdolności.

Tomasz Jachnowiec

DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH
28.01.2016r. obchodziliśmy "Dzień bez Opakowań Foliowych". To inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu ze względów pro-ekologicznych. Choć folię łatwo jest porwać, jej wytrzymałość na proces rozkładu jest wyjątkowo duża - degradacja typowej "jednorazowej" torby foliowej może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy czas jej przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 25 minut. W tym roku szkolnym po raz pierwszy członkowie SK LOP w Gimnazjum wraz z SK LOP ze Szkoły Podstawowej, postanowili hucznie obchodzić ten dzień organizując konkursy dla uczniów z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych. Zaprosili więc do udziału w imprezie uczniów klas szóstych ze Starych Bielic i Świemina. Szóstoklasistów wraz z opiekunami serdecznie przywitała Pani Dyrektor Aneta Chmielewska- Szymańska. Po czym zawodnicy, po wylosowaniu koloru zajęli miejsca w drużynach. Drużyny zostały podzielone na żółtych, niebieskich i zielonych. W jury zasiedli szanowni goście - Pani Renata Mankiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Świeminie, Pan Marek Wawrzacz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Starych Bielicach, Pani Anna Piotrowicz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu, Pani Agnieszka Hryniewicz- dyrektor Biblioteki Gminnej w Biesiekierzu i współorganizator imprezy. Piątym jurorem była Pani Aneta Chmielewska- Szymańska - dyrektor Gimnazjum w Biesiekierzu. Dla przybyłych gości ze szkół podstawowych ich starsi koledzy przygotowali w pierwszym etapie rozgrywek wiele ciekawych konkurencji i zabaw. Dotyczyły one głównie ekologii tak więc uczestnicy segregowali śmieci, wykazywali się znajomością terminów i symboli ekologicznych, znajomością parków narodowych, wymieniali metody racjonalnego wykorzystania wody i prądu w gospodarstwach domowych. Wszyscy świetnie bawili się odgadując znaki ukryte pod puzzlami czy konstruując Eko-ludzika z otrzymanych materiałów wtórnych. W drugim etapie, w którym brali udział uczniowie klas IV - VI ze Szkoły Podstawowej z Biesiekierza, uczestnicy wcielili się w modeli i modelki prezentując swój Eko- ciuch. Stroje uczestników wzbudziły ogromny aplauz publiczności. Liczył się tu pomysł, wykonanie i sposób zaprezentowania stroju. Szczególnie wyróżniła się tu Kwiatkowska Martyna uczennica klasy V, która zdobyła pierwsze miejsce. Swoim strojem wzbudziła zachwyt nie tylko publiczności ale i jury. Konkurencje dla uczestników zakończyły się słodkim poczęstunkiem oraz wręczeniem pięknych nagród dyplomów, bo w tej zabawie nie było przegranych. Dziękujemy dyrektorom szkół podstawowych za umożliwienie spotkania, a nauczycielom uczącym przyrody za rewelacyjne przygotowanie uczniów. Różnica miedzy zespołami to był tylko jeden punkt, po podliczeniu punktów okazało się że mamy aż dwa miejsca I. Gratulujemy więc zawodnikom tak wysokiego poziomu. Dziękujemy również naszemu przyjacielowi szkoły, czyli Bibliotece Publicznej Gminy Biesiekierz za wsparcie i pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia, a szczególnie pani dyrektor Biblioteki, Pani Agnieszce Hryniewicz. Szóstoklasiści wybrali się też na wycieczkę po gimnazjum. Zapoznali się z klasami oraz poznali nauczycieli uczących w gimnazjum. Jak się pod koniec imprezy okazało zostały nawiązane również nowe znajomości pomiędzy uczniami klas szóstych. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, a wyjeżdżający uczniowie dopytywali się kiedy będzie następna okazja do wspólnego spotkania? Mamy więc nadzieję, że sprostamy prośbą uczniów i uda nam się zorganizować dla nich następne spotkanie. Do zobaczenia być może za miesiąc… A może niektórzy będą chcieli w murach naszego gimnazjum spędzić trochę więcej czasu niż tyko kilka godzin.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej i zakładki wydarzenia. Znajdziecie tam na bieżąco, co dzieje się w naszym gimnazjum. Szkoła nie musi być nudna, może was fascynować, pochłaniać was naukowo i może wam dostarczyć wielu przygód intelektualnych.

Zespół ds. promocji szkoły

WYJAZD NA LODOWISKO


27 stycznia (środa) na 3 i 4 g. lekcyjnej uczniowie klas Ia, Ib, IIa sprawdzali własną kondycję fizyczną na tafli lodowiska w Koszalinie.
Na sportowo żegnaliśmy I semestr nauki, będąc w dobrych nastrojach, bo zbliżały się długo wyczekiwane ferie. Mogliśmy też poznać się bliżej w odmiennej, pozaszkolnej sytuacji. Entuzjazmu i sił nie brakowało, szczególnie tym, którzy po raz pierwszy mieli tego dnia łyżwy na nogach.
Rad i wskazówek jak jeździć, by nie wyłożyć się na lodzie jak śledź, udzielała Pani Żanetta, która na łyżwach jeździ od paru lat. Na lodowisko nie odważyła się wejść Pani Dorota (wych. kl. Ib), ale za to doskonale utrwalała chwile szaleństwa, robiąc sesje fotograficzne.
Swoją jazdą, pełną werwy i łyżwiarskich trików, zachwycali nas szczególnie Bartek Bylski (kl. IIa), Kuba Woźny (IIa), Kuba Bratko (Ia) i Kuba Rychta (Ia). Godzina i 20 minut spędzone na lodowisku dostarczyły nam pozytywnej dawki energii i pogody ducha.
Choć zmęczeni, to zadowoleni wróciliśmy na lekcje, mając nadzieję, że podobne wyczyny powtórzą się za rok, bo sport to zdrowie, o które każdy dbać może!

Wychowawczynie klas Ia, Ib, IIa
Zanetta Szybista, Dorota Klekocka, Roksana Kaczmarek - Cichosz

Opracowanie
Żanetta Szybista

Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI
25 stycznia w Bibliotece Publicznej Gminy Biesiekierz miało miejsce niezwykłe spotkanie. Odbyło się u nas, bowiem uroczyste podsumowanie projektu Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI.
Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosili nas uczniowie Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu.
Wszystkie nasze spotkania były niezwykłe. Stanowiły wspaniałą okazję do integracji, wspólnego kreatywnego spędzania czasu oraz nawiązania nowych znajomości. O wszystkich zaletach projektu mieliśmy okazję porozmawiać podczas uroczystego podsumowania działań, które odbyło się w Bibliotece w Biesiekierzu w dniu 25 stycznia.
Na wstępie dyrektor biblioteki Agnieszka Hryniewicz serdecznie przywitała naszych wspaniałych gości. Następnie p. dyrektor gimnazjum Aneta Chmielewska-Szymańska wraz z p. Agatą Jarosz przedstawiły prezentacje multimedialne ukazujące wszystkie przeprowadzone działania. Zdjęcia wywołały na ustach gości szerokie uśmiechy oraz zabawne komentarze. Nie zabrakło również rozmów i wspólnego wspominania spotkań. Zapadła również jednogłośna decyzja, że nadal będziemy podejmować kolejne działania mające na celu zwalczanie dyskryminacji i nietolerancji.
Na zakończenie wspólnie podzieliliśmy pyszny tort, a każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Uważamy, że było to bardzo miłe, serdeczne i pouczające spotkanie.
W trakcie podsumowania zapadła również decyzja, że w bibliotece powstanie wystawa gdzie można będzie zobaczyć zdjęcia, prace i relacje ze spotkań, które powstały w ramach realizacji projektu.

Koordynatorzy projektuPODSUMOWANIE PRACY W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016


PODSUMOWANIE

XIV ZIMOWY RAJD PIESZY "W NIEZNANE"
23 stycznia odbył się pierwszy w tym roku kalendarzowym rajd pieszy. Tym razem nikt z nas nie znał wcześniej trasy wytyczonej przez organizatorów rajdu, wędrowaliśmy "W Nieznane".
Jak zwykle o godzinie 9.00 wyruszyliśmy autokarami na start rajdu, do miejscowości Tyczewo w powiecie białogardzkim, gminie Tychowo. Pogoda oczywiście dopisała a śnieżna aura towarzyszyła nam przez całą trasę. Pomino mrozu i czerwonych z zimna nosów wszyscy byliśmy zadowoleni i nie wiadomo kiedy, okazało się, że pokonaliśmy 13 kilometrów i znaleźliśmy się na mecie rajdu, w miejsowości Manowo. Tam czekał na wszystkich uczestników ciepły posiłek i konkurs plastyczny dla najmłodszych.
Do naszego szkolnego koła turystycznego dołączył w tym roku Wiktor Badyński, z klasy IIIA z czego bardzo się cieszymy. Następny rajd odbędzie się w klimacie nadmorskim za miesiąc, więc ponownie wszyscy opatuleni spotkamy się aby aktywnie spędzić wolny dzień.
Dziękujemy członkom naszego koła za mile spędzony czas i za wytrwałość na trasie.

Opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego

Spotkanie Integracyjne w Domu Pomocy Społecznej
w Nowych Bielicach, w ramach projektu "STOP Dyskryminacji" w dniu 12.01.2016 r.
W dniu 12 stycznia 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach odbyło się w ramach Projektu pn. "Dyskryminacji STOP" Spotkanie Integracyjne, w którym udział wzięli :
Młodzież Gimnazjum im. Wybitnych Polaków z Biesiekierza wraz z opiekunem;
Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Feniks" z Biesiekierza wraz z opiekunem;
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warninie wraz z opiekunami;
oraz Mieszkańcy tutejszego Domu i opiekunowie.
Uczestnicy spotkali się w Pracowni Ceramicznej tutejszego Domu na warsztatach ceramicznych aby wspólnie nauczyć się tworzyć z gliny serca ozdobne na "Walentynki". Na warsztatach poznali m.in. właściwości gliny, sposoby jej ręcznego formowania, modelowania, techniki tworzenia przedmiotów ozdobnych z gliny o różnych kształtach oraz techniki ich zdobienia (np. wyciskanie wzorów z koronek). Wyobraźnia uczestników oraz umiejętności manualne i inwencja twórcza oraz zapał pozwoliły na wytworzenie również innych, ciekawych przedmiotów glinianych m.in. miseczek i figurek, które tworzone były spontanicznie i z wielką radością. Jednocześnie uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać się bliżej. Warsztaty odbyły się w noworocznej atmosferze, w rytmach znanych kolęd i pastorałek, które wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia aby uwiecznić najciekawsze chwile na zdjęciach.

Ewa Górka
Dom Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach

22 GRUDNIA
SPOTKANIE WIGILIJNE
Jak co roku w naszym gimnazjum cała społeczność uczniowska, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się w sali gimnastycznej aby wspólnie przeżywać ostatni dzień szkoły przed świętami Bożego Narodzenia.
Świąteczny klimat, pięknie przygotowana dekoracja, obdarowywanie się prezentami, wspólne śpiewanie kolęd, to wszystko wprowadziło nas w magię świąt.
Pani Dyrektor Aneta Chmielewska Szymańska rozpoczęła wigilijne spotkanie, po którym mogliśmy w ciszy i zadumie obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane pod kierunkiem Pani Agnieszki Kolanowskiej i księdza Dariusza Leśniewskiego. Ksiądz Proboszcz Zbigniew Kukiel wraz z Panią Dyrektor rozdali przedstawicielom klas opłatek.
Po części oficjalnej Pani Dyrektor wręczyła nagrody i złożyła podziękowania grupie uczniów, którzy reprezentowali nasze gimnazjum w finale ogólnopolskiego konkursu "Gimnazjalne Potyczki" w Warszawie. W skład grupy wchodzili : Tymoteusz Hryniewicz, Alicja Kowalska i Justyna Hoffman, opiekunem była Pani Agnieszka Kolanowska.

Nagrodzeni zostali również finaliści konkursów kuratoryjnych: Michał Kawecki z fizyki przygotowywany przez Panią Marzenę Jurkowską oraz Patrycja Ławrynowicz z chemii przygotowywana przez Panią Roksanę Kaczmarek - Cichosz.
Rozstrzygnięty został konkurs organizowany przez Panią Kingę Kolle na "Najładniejszy kalendarz adwentowy". I miejsce zajął Igor Kowalczyk, II miejsce Klaudia Sierakowska a III Wiktoria Jóżwiak.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Po części artystycznej wszyscy uczniowie rozeszli się do swoich klas aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia oraz spożyć wcześniej przygotowane potrawy wigilijne.

Na zbliżające się Święta pragniemy złożyć życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Kolejny zaś rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

Anna Sowa

Wspólne kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych
18 grudnia 2015r. w Środowiskowym Domu Samopomocy "Feniks" w Biesiekierzu spotkały się w ramach projektu Amnesty International: "Stop Dyskryminacji" podopieczni ŚDS, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warninie, uczennice Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu oraz pani dyrektor reprezentująca Bibliotekę Gminną. Wszyscy mieli za zadanie wykonanie kreatywnych ozdób bożonarodzeniowych, które zrobione były z filcu i przygotowane do wykończenia-czyli zszycia nićmi według określonej metody. Okazało się to nie lada wyzwaniem, które wymagało od uczestników warsztatów precyzji, cierpliwości i umiejętności posługiwania się igłą i nitką. Wszyscy mogli liczyć na pomoc terapeutów i nauczycieli. Po zakończonej pracy każdy dumny z wykonania swojej ozdoby mógł ją zabrać ze sobą, aby przypominały mu o tym miłym spotkaniu. Przybyli goście zostali poczęstowani przepysznym bigosem przygotowanym na zajęciach kulinarnych przez gospodarzy spotkania- czyli podopiecznych ŚDS "Feniks". Spotkanie wprowadziło wszystkich w radosną, przedświąteczną atmosferę, której towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Małgorzata Domańska

"WSPÓLNE KOLĘDOWANIE - HEJ KOLĘDA, KOLĘDA",
to spotkanie, które odbyło się dnia 9 grudnia 2015 roku
w specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym w Warninie
w ramach projektu Amnesty International
"RAZEM MAMY SIŁĘ: STOP DYSKRYMINACJI!"
Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w polskich domach.
Korzystając z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zaprosiliśmy na spotkanie z kolędą i pastorałką wszystkich uczestników projektu. Uczennice i uczniów z Gimnazjum w Biesiekierzu, panie i panów z Środowiskowego Domu Samopomocy z Biesiekierza oraz podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach.
Słowa i melodie kolęd wprowadziły nas w magiczny, doniosły i radosny nastrój. Kolędowanie, bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim, czego nam, na co dzień brakuje. Zawierają treści religijne, a religia ma przecież funkcję uspołeczniającą, potwierdza naszą tożsamość.
Wspólne spotkanie dostarczyło nam wielu pozytywnych i radosnych emocji. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, a niektórzy uczestnicy jak Martynka czy Janek ukazując swój talent wokalny sprawili nam ogromną radość, zachwyt i chwile wzruszenia.
Mówiąc głosem Naszych wychowanków "To taki piękny dowód na to, że także potrafimy dawać, że w takich chwilach nasze niesprawności są gdzieś obok nas, pozostają na dalszym planie zdominowane przez wartości wyższe i talent do śpiewania."
Ponadto uczestnicy mieli okazję poznać zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia w innych krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy. Dużo emocji dostarczył również konkurs, "Jaka to melodia?".
Spotkanie było również okazją do nawiązania nowych znajomości.
Wspólne kolędowanie wprowadziło nas w piękny czas Bożego Narodzenia.

W tym wielkim, chłodnym świecie
Narodziło się Boże Dziecię
Moc jego stworzenia
Rozgrzało serca
Ludzkiego istnienia.

                       Agnieszka Szeląg


GÓRA GROSZA
W naszej szkole, do 6 grudnia odbywała się zbiórka pieniędzy.
Klub Wolontariatu we współpracy z Samorządem Uczniowskim wziął udział w Akcji góra Grosza. Nasze dzieci miały nie lada problem w podliczeniu pieniędzy, ponieważ zebrana kwota ważyła aż ponad 20 kg.
Serdecznie dziękujemy za pomoc uczniom i ich rodzinom w zbiórce miedziaków. Wiemy również, że był to czasem nieplanowany wydatek u wielu rodzin. Dlatego jeszcze raz składamy serdecznie podziękowania i przypominamy, że DOBRO WRACA ZE ZDWOJONĄ SIŁĄ!!!

Klub Wolontariatu i SU

4 GRUDNIA 2015
GEBURTSTAGSWÜNSCHE,
czyli słowo i plastyka jako zgrany duet na lekcji języka niemieckiego
Na dzisiejszych zajęciach języka niemieckiego uczniowie klasy II b połączyli znajomość języka obcego oraz swoich umiejętności manualnych wykonując kartkę okolicznościową z okazji urodzin. Był to kolejny projekt przedmiotowy, który pozwolił nam wszystkim zostawić podręcznik w szkolnym plecaku i zajrzeć w głąb nieskończonych zasobów wyobraźni i kreatywnego umysłu. Każdy zna przecież niezawodną maksymę Konfucjusza "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem". Kierując się tą właśnie filozoficzną myślą, zaprojektowałam to spotkanie, które tak naprawdę było powtórzeniem słownictwa z działu III "Alles Gute zum Geburtstag", czyli wszystkiego dobrego z okazji urodzin. Uczniowie sprawnie i z fantazją wykonali okładkę kartki i sformułowali życzenia wykorzystując znajomość poprawnego podawania dat urodzin, oraz odpowiedniego słownictwa z zakresu "człowiek i szkoła".
A tak brzmiały przykładowe życzenia, które warto zapamiętać :
Lieber Peter,
alles Gute zum Geburtstag, viel Glück, Gesundheit,
gute Noten in der Schule und echte Freunde
wünscht Dir Marta.

Mam nadzieję, że teraz na pewno już zapamiętacie, w jaki sposób możecie komuś pogratulować i pewnego dnia powyższe słowa wykorzystacie w swoim własnym życiu, sprawiając miłą niespodziankę drugiej osobie.

Vielen Dank
Eure Deutschlehrerin

27 LISTOPAD 2015
PROJEKT - ÖKOLOGISCHE VERPACKUNGEN
Wykazując się znajomością słownictwa z zakresu produktów żywnościowych, podawania wagi, ich objętości i ilości, uczniowie klasy Ib mogli puścić wodze fantazji i stworzyć eksponaty na ekologiczną wystawę z opakowań.
Podzieleni na kilkuosobowe grupy, młodzi projektanci zabrali się do twórczej pracy, którą poprzedzała domowa akcja zbiórki opakowań i materiałów pomocniczych. Wyniki można zobaczyć w klasie nr 13.
Wśród eksponatów znalazły się : gitara (eine Gitarre), choinka (ein Tannenbaum) i rakieta, prezentująca niezidentyfikowany obiekt latający (ein Flugkörper). Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście a praca w grupie nie sprawiła Wam żadnych trudności. Cieszę się, że potraficie skrupulatnie przygotować się do wykonania zadania, opracować plan pracy, podzielić obowiązki, wywiązać się z nich wzorowo, oraz potraficie stworzyć "coś" z niczego a Wasza kreatywność nie zna granic.

Vielen Dank .
Eure Deutschlehrerin

XXIV RAJD PIESZY
"ANDRZEJKI 2015"
21 listopada Gimnazjalne Koło Turystyczne spotkało się po raz kolejny z piechurami powiatu koszalińskiego na trasie XXIV Rajdu Pieszego "Andzejki 2015".
Nasz udział w wędrówce stał pod znakiem zapytania przez cały tydzień w związku z deszczową pogodą i co za tym idzie niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jednak sobotni poranek sprawił nam miłą niespodziankę a pogoda pozwoliła na uczestnictwo. Trasa rajdu tym razem miała swój początek w naszej gminie a start był w miejscowości Warnino. Pokonaliśmy 10 kilometrów dążąc do miejscowości Strachomino. Trzeba przyznać ,że tym razem warunki były prawie ekstremalne, kałuże, błoto, mokre nogawki i buty pełne obciążenia, to było "mega" wyzwanie. Jednak dla naszej ekipy nie ma rzeczy niemożliwych. Tymek, Igor, Ala, Wiktoria, Sylwia, Zuzia - uczniowie klasy IIB - dla nich spotkanie w sobotni weekend i wspólne spędzenie czasu to sama przyjemność. Dziś do naszego zespołu dołączyła również absolwentka naszej szkoły Alicja Jarząbek oraz opiekunka świetlicy w Warninie Pani Natalia Jarząbek, z czego bardzo się cieszymy.
Na mecie rajdu czekał na każdego uczestnika oczywiście ciepły posiłek oraz konkurs krajoznawczy, w którym Igor Kowalczyk zajął II miejsce a Ala Jarząbek I miejsce - tym samym udowodniła, że dalej jest gotowa do rywalizacji i najwyższego miejsca na podium. Podczas pokonywania kilometrów debatowaliśmy nad nazwą dla naszego koła i z przygody na języku niemieckim i słowem "August", co w języku polskim znaczy sierpień, postanowiliśmy, że właśnie taką nazwę będzie nosiło nasze koło. Uczniowie klasy II B doskonale wiedzą dlaczego akurat taka nazwa, spontaniczna, dla niektórych może nawet dziwna ale dla Nas wywołująca uśmiech na twarzy.
Dziękujmy Wam za mile spędzone chwile podczas wedrówki oraz za to, że potraficie aktywnie spędzać swój wolny czas a aktywność fizyczna i Wasze zdrowie są dla Was bardzo istotne.

Opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego

Warsztaty WenDo w Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu
W dniach 19 i 20 listopada odbyły się zajęcia samoobrony WenDo przeprowadzone przez Panią Joannę Piotrowską, prezeskę fundacji Feminoteka (certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo).
Oto relacja dziewcząt naszego gimnazjum, które w nich uczestniczyły.
Zajęcia bardzo nam się podobały i uczestniczyłyśmy w nich z zaangażowaniem. W pierwszym dniu Pani Joanna uświadomiła nam, że jako dziewczyny możemy zrobić wszystko. Każda z obecnych miała możliwość rozbicia dwucentymetrowej deseczki. Wszystkie podjęłyśmy wyzwanie i dzięki poczuciu, że wiara we własne siły może zdziałać cuda, wykonałyśmy dobrze to zadanie. Ponadto poznałyśmy pierwsze kroki samoobrony.
W drugim dniu warsztatów dowiedziałyśmy się, gdzie znajdują się słabe punkty na ciele człowieka. Miałyśmy okazję nauczyć się, jak określać swoje samopoczucie i rozpoznawać emocje ukazane na obrazkach. Ćwiczyłyśmy również jak przestraszyć napastnika swoim głosem, nawet jeśli nie porozumiewamy się w tym samym języku.
Podczas tych zajęć dobrze się bawiłyśmy i dużo śmiałyśmy razem z prowadzącymi Paniami. Na zakończenie podziękowałyśmy im za przyjazd i wspaniałe warsztaty. Jesteśmy wdzięczne, że Panie pokazały nam, że nie jesteśmy bezbronne. Teraz wiemy, że dzięki pewności siebie i własnej wewnętrznej sile możemy pokonać lęki.
Podsumowując warsztaty, stwierdzamy: kobieta potrafi być silniejsza psychicznie i fizycznie od płci przeciwnej. Chłopcy nie uwierzyli nam, że potrafiłyśmy siłą własnych rąk przełamać deskę. Sugerowali, że na pewno deski były nadpiłowane.

Dziewczyny z IIIa

"DYSKRYMINACJI STOP"
13 - tego listopada w Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
Jednocześnie uroczystość stała się inauguracją szkolnej grupy Amnesty International, która realizuje projekt "Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI" we współpracy z AMNESTY INTERNATIONAL.
Projekt ma na celu kształtowanie świadomości, zrozumienia i mobilizację do podejmowania działań zwalczających dyskryminację w społecznościach lokalnych i internetowych. Uczniowie biorący udział w projekcie wybrali zadanie, nad którym widzą potrzebę i wypracowali hasło przewodnie projektu: "Każdy inny, wszyscy równi". Projekt realizowany przez uczniów gimnazjum ma na celu zmianę stereotypowego postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto przełamanie barier uczniów naszej szkoły w relacjach z osobami niepełnosprawnymi.
W ramach działań zaprosiliśmy do współpracy placówki zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie z terenu Gminy Biesiekierz tj.
- Środowiskowy Dom Samopomocy "Feniks" z Biesiekierza,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Warnina,
- Dom Pomocy Społecznej z Nowych Bielic,
oraz Publiczną Biblioteką Gminy Biesiekierz.

Wspólnie określiliśmy działania, które będą podejmowane w ramach projektu razem z ww. placówkami.
- Listopad - Międzynarodowy Dzień Tolerancji - gimnazjum,
- Grudzień - Wspólne kolędowanie - Warnino,
- Grudzień - Wykonanie ozdób świątecznych - Biesiekierz,
- Styczeń - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
- Styczeń - Warsztaty Ceramiczne - Nowe Bielice,
- Styczeń - Podsumowanie projektu - Wspólna zabawa karnawałowa.

Podczas apelu z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji społeczność szkolna została poinformowana o realizowanym w naszej szkole projekcie "Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI" o jego założeniach i partnerach. Na uroczystości gościliśmy p. Joanne Przybyło koordynatorka lokalnej Grupy Amnesty International w Koszalinie. Zgromadzeni uczniowie wysłuchali prelekcji o działaniach podejmowanych przez tę organizację, obejrzeli również krótką prezentację na temat tolerancji, godności i dyskryminacji.
Następnie grupy złożone z uczniów i przedstawicieli placówek ułożyły puzzle z hasłem przewodnim naszego projektu "Każdy inny, wszyscy równi". Później wspólnymi siłami cały napis został umieszczony na makiecie, która ozdobiła korytarz szkolny. Następnie uczniowie uczestniczący w projekcie oraz członkowie szkolnego koła wolontariatu wspólnie z podopiecznymi placówek namalowali obraz, który będzie wystawiony na licytację podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

KOORDYNATORZY PROJEKTU: A. Jarosz, M. Kulik, E. Szlachciak, A. Kolanowska, A. Hryniewicz, W. Stepień, Z. Jabłońska, I. Barczuk, Agnieszka Szeląg.

6 LISTOPADA 2015
ŚWIĘTO SZKOŁY POD HASŁEM
ROK WYBITNYCH POLAKÓW, KTÓRZY ZMIENILI BIEG HISTORII.


Jak co roku, obchodziliśmy w naszym Gimnazjum Święto Szkoły. Tym razem poznawaliśmy sylwetki osób, które zmieniły bieg historii Polski.
Tegoroczne spotkanie było połączeniem Święta Szkoły ze Świętem Niepodległości, jak również ślubowaniem uczniów klas pierwszych.
Pani Dyrektor Aneta Chmielewska-Szymańska przywitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Biesiekierz pana Andrzeja Leśniewicza, Przewodniczącego Rady Gminy pana Marka Płazę, dziekana Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej prof. Bogusława Polaka, pracownika Muzeum Regionalnego w Koszalinie dr Wojciecha Grobelskiego, pana Michała Ulińskiego prezesa Stowarzyszenia Rekonstruktorów i Pasjonatów Historii ARCHEON, przedstawiciela Rady Rodziców pana Jana Wypycha, panią Adrianę Jurek, Dyrektorów Szkół i jednostek organizacyjnych Gminy Biesiekierz, wszystkich zgromadzonych gości oraz uczniów gimnazjum i klas VI z terenu Gminy Biesiekierz.
Po uroczystym wystąpieniu Pani Dyrektor, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, wypowiadając pełne godności, dumy i patriotyzmu słowa przysięgi.
Wójt Gminy pan Andrzej Leśniewicz oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Marek Płaza złożyli na ręce pani Dyrektor bukiet kwiatów w biało - czerwonych barwach.
Pan Jan Wypych przekazał w imieniu Rady Rodziców kolejne dwa portrety do galerii sławnych Polaków w gabinecie historycznym. Profesor Bogusław Polak wzbogacił szkolną bibliotekę o album generała Władysława Andersa. Referat okolicznościowy zaprezentował pan dr Wojciech Grobelski, przybliżając biografię Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uczennica kl. III b Magdalena Jagodzińska przypomniała historię odzyskania niepodległości przez naród polski - długą, mozolną drogę do wolności. Dzięki etnografowi, panu Michałowi Ulińskiemu, zgromadzona publiczność, mogła przenieść się w czasy Mieszka I i Dobrawy. Książę którym został uczeń klasy I a Jakub zasiadł na swym królewskim tronie zwanym stolcem, aby śledzić dalsze atrakcje zaproponowane przez pana Michała. Bitwa pod Cedynią oraz obecność Czcibora, na zawsze pomogą już zapamiętać naszym uczniom rok 972. Sposób prowadzenia walki przez średniowiecznych wojowników i rola "ściany" z tarcz pozostaną niezapomnianym wrażeniem. To była interesująca, żywa, pełna entuzjazmu i zaangażowania lekcja historii.
Następnym etapem uroczystości były zmagania gimnazjalistów w różnych konkurencjach. Potyczki rozgrywały się w następujących kategoriach :
- Puzzle - uczestnicy odkrywając parę kartoników na tablicy musieli odgadnąć, kim jest osoba na przedstawianym zdjęciu.
- Mapka - uczestnicy patrząc na kontury Polski podawali okres historyczny z jakiego pochodziła.
- Jeden z 7 - to konkurencja odbywająca się na zasadzie teleturnieju, 1 z 10, uczniowie odpowiadali na zadawane pytania.
- W "Grającym fortepianie" po wysłuchaniu fragmentu utworu muzycznego, gimnazjaliści odgadywali jego tytuł, autora i śpiewali bądź recytowali słowa zwrotki.
- Krzyżówka, wykorzystywała znajomość patriotycznego słownictwa z języka angielskiego. Drużyny tłumaczyły słowa angielskie na język ojczysty, wpisując rozwiązania w odpowiednie pola.
- Odezwa Komisarza miasta Krakowa z dnia 5.10.1939 r. była kolejnym zadaniem,w którym uczniowie otrzymali tekst z lukami. Tym razem należało posłużyć się językiem niemieckim, wpisując w odpowiednie miejsca zdania słowa: Zeit, Stadt, Polizeistunde, Ordnung, und, diszipliniert, halbe, Herrn czy Oktober,
- W "rozkazie Hitlera" uczestnicy na podstawie tekstu słuchanego w języku niemieckim, podawali w języku polskim : kryptonim ataku Niemiec na Polskę ( Fall Weiss- wariant biały ), datę ataku na Polskę ( 01.09.1939 r. ), oraz godzinę inwazji ( 4:45 ).
Wiedza jaką wykazały się zespoły klasowe, była naprawdę godna podziwu i jest powodem do ogromnej dumy. Eksperci którzy mieli służyć swoją radą i pomocą nie musieli podpowiadać naszym gimnazjalistom.
Spotkanie zakończyły referaty prof. Bogusława Polaka na temat życia i działalności generała Władysława Andersa, oraz pani Ady Jurek, która przedstawiła losy swego prapradziadka podczas zawirowań II Wojny Światowej.
Podczas uroczystości, zgromadzona publiczność mogła podziwiać wystawę medali i odznaczeń honorowych. Zobaczyć można było najwyższe wojskowe odznaczenie, legendarny Order Wojskowy Virtuti Militari, oraz oryginalne czasopisma - "Żołnierza Polskiego" z roku 1914, "Rządu i Polski" z roku 1917, czy "Płomyka" z roku 1935.
Pod koniec tego pełnego emocji i historycznych faktów dnia, chętni uczestnicy, nie bacząc na deszczową listopadową aurę, wypuścili w niebo białe i czerwone baloniki, symbolizujące odzyskaną wolność.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy swą obecnością, poświęceniem i zaangażowaniem, przyczynili się do uświetnienia tego ważnego, patriotycznego dnia, który przypomniał nam, jak istotne są dla Polaków wolność, honor, ojczyzna i historia naszego narodu.

Kinga Kolle

Tydzień kariery zawodowej
W ramach poradnictwa zawodowego został zorganizowany w naszej szkole Tydzień Kariery Zawodowej. Istotą działań było propagowanie świadomego wyboru ścieżki kariery oraz promocja usługi poradnictwa zawodowego oraz doradcy zawodowego w naszej szkole.
Podjęte działania:
28.10 - odbyły się dwugodzinne warsztaty dla klas III przeprowadzone przez pracowników Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Koszalinie. Pracownicy pomagali naszym uczniom określić swoje predyspozycji zawodowych z wykorzystaniem testów zawodowych, określić skłonności zawodowe, oraz środowiska pracy typowego dla osobowości zawodowej. Podsumowaniem tych warsztatów było dopasowanie kierunków kształcenia do uzyskanych profili zawodowych. Uczniom klas III został zaproponowany schemat planowania kariery który miał pomóc wybrać zawód.
28.10 - odbyło się spotkanie w klasach II, które miało na celu przybliżenie środowiska pracy w zawodach usługowych. Prelekcję prowadzili: przedstawiciel firmy ATLAS COPCO oraz manager Ośrodka Wypoczynkowego DWÓR POMORSKI.
29.10 wywieszone zostały przygotowane przez uczniów plakaty z informacjami o zawodach.
W trakcie trwania akcji przeprowadzone zostały przez wychowawców lekcje wychowawcze, których temat brzmiał "Samoocena swoich możliwości". W czasie trwania tygodnia rozdawane były również przez pedagoga szkolnego ulotki otrzymane od Szczecińskiego Parku Naukowo - Technologicznego. Informacje zawarte w informatorach miały zainteresować i przekonać młode dziewczęta, że warto wybrać dalszą naukę związaną z nowymi technologiami.
4 listopada został zaproszony Pan Janusz Obrembski, który przybliżył środowisko pracy leśniczego i zawodów pokrewnych uczniom klas pierwszych. Odbyło się również spotkanie uczniów klas III z funkcjonariuszami straży granicznej z Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu. Zajęcia miały na celu przedstawienie specyfiki służby, omówienie realizowanych zadań oraz warunków przyjęć do służb mundurowych.
Mamy nadzieję, że akcja ta pozwoliła wam lepiej poznać siebie i swoje preferencje zawodowe. Pamiętajcie, że to wy musicie zdecydować jaką szkołę i jaki zawód wybrać. Właśnie przed takim dylematem stoi niejeden współczesny gimnazjalista.

Organizatorzy
Agata Jarosz
Roksana Kaczmarek-Cichosz

4 LISTOPADA 2015
MUZYKA FRYDERYKA CHOPINA
W związku z obchodzonym niedawno XVII Międzynarodowym Koncertem Pianistycznym im. Fryderyka Chopin, gościliśmy w naszym Gimnazjum przedstawicieli Filharmonii Koszalińskiej, którzy przybliżyli uczniom postać jednego z najważniejszych romantycznych kompozytorów, jak również jednego z najsłynniejszych kompozytorów na świecie.
Tegoroczny konkurs transmitowany był między innymi przez TVP Kultura i oglądało go aż 8 milionów widzów, a karnety na wszystkie koncerty zostały wyprzedane już w ubiegłym roku i kosztowały bagatela kilka tysięcy złotych.
Fryderyk Chopin ur. w roku 1810 w Żelazowej Woli, był dzieckiem genialnym. Już w wieku 7 lat komponował i prezentował swoje utwory, dlatego też śmiało można go przyrównać np. do Wolfganga Amadeusza Mozarta. Był osobą bardzo skromną, czasami gdy grał i nagradzany był burzą oklasków za swe wystąpienie, mały Chopin mówił swojej mamie Izabeli, że publiczność klaskała, gdyż podobała się jej jego koszula.
Chopin komponował utwory na fortepian, to on fascynował go najbardziej i właściwie na wyłączność. Podczas dzisiejszego spotkania mieliśmy przyjemność usłyszeć Preludium C-dur, pieśń o charakterze Mazurka pt. "Śliczny chłopiec", Polonneza A-dur, który powstał z tęsknoty za Polską, a który kojarzony jest z sygnałem Radia Polskiego.
Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziła historia powstania Walca Minutowego. Młody Chopin znajdował się właśnie w pokoju, gdy z wielkim impetem, do salonu wbiegł malutki piesek i poślizgnąwszy się na podłodze, zawirował jak mała kuleczka. Ten obraz był dla Chopina inspiracją do stworzenia figury kręcących się dźwięków i tak powstał właśnie ten pełen muzycznej ekspresji utwór.
Fryderyk Chopin zmarł w roku 1849. Jego ciało spoczywa na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise, a serce w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Kinga Kolle

Święto Drzewa
Już tradycją stało się, że co roku w październiku obchodzone jest w naszej szkole Święto Drzewa.
Każda klasa pierwsza w tym dniu ma za zadanie posadzić w okolicy szkoły własne drzewo a potem opiekować się nim. Takie działania ekologiczne mają na celu zachęcanie do podjęcia rzeczywistych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu - sadzenia i ochrony drzew. Uczniowie klasy IA i IB posadzili w tym roku jesion i buk.
Jak co roku sadzonki drzewek zawdzięczamy Panu Januszowi Obremskiemu i bardzo za nie dziękujemy. Poprzez tę akcję mogliśmy wziąć udział w programie Święto Drzewa organizowanego przez Klub Gaja i zarejestrować nasze drzewka. W programie tym uczestniczy wiele szkół a od 2003 roku w ramach tego programu posadzono w całej Polsce ok.740 tys. drzew.
Wraz ze Świętem Drzewa ruszyła też akcja zbiórki makulatury w naszej szkole. Środki finansowe zebrane w ramach tej zbiórki zostaną przekazane dzieciom z rodzinnych domów dziecka. Zachęcamy naszych uczniów do wzięcia udziału w tej akcji.

Opiekunki SK LOP
Klekocka Dorota
Roksana Kaczmarek- Cichosz

PAŹDZIERNIK 2015
GRY I ZABAWY NA LEKCJACH JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Na szczęście nie zawsze podręcznik i ćwiczenia są absolutnym musem na zajęciach.
Człowiek nie uczy się przecież tylko przez czysto książkową wiedzę, lecz również poprzez gry i zabawy edukacyjne. To zwykle zajęcia swobodne i niewymuszone, podczas których uczniowie rozwijają swą spostrzegawczość, kształtują wyobraźnię, ćwiczą pamięć.
Luźna atmosfera, praca w grupie, czy w parze a kolegą z ławki, powoduje, iż wysiłek umysłowy grających uczestników wsparty jest silnym zaangażowaniem emocjonalnym. Każdy jest wtedy ambitny i wypełnia go chęć wyróżnienia się, wygrania, bycia najlepszym, to naturalne ludzkie odruchy. Dzięki nim, gracze nie spostrzegają świadomie tego, iż właśnie się uczą.I tu jest ukryty cały "podstęp". Z abawy online, zgadywanki, memory czy gry planszowe to doskonałe pomoce naukowe i świetne urozmaicenie codziennej lekcji. Cieszę się, że chętnie z nimi pracujecie, a jeszcze bardziej z tego, że sami o nie prosicie!

Vielen Dank, eure Deutschlehrerin.

21 PAŹDZIERNIK 2015
PROJEKT - KARTA DAŃ BARU "POD KARTOFELKIEM"
Dziś uczniowie klasy Ib, powtarzali słownictwo z zakresu produktów żywnościowych i uczyli się, jak tworzyć rzeczowniki złożone. Czasami mogą one bowiem przyprawić człowieka o ból głowy ! Pisze się je łącznie i "tasiemce" w języku niemieckim nie są żadną rzadkością. Oto mniej skomplikowane przykłady Kartoffelpuffer - placki ziemniaczane czy Kartoffelsuppe - zupa ziemniaczana.
Każdy uczący się języka niemieckiego powinien wiedzieć, że w takich przypadkach, wyraz główny, a w naszym przypadku słowo ziemniak, jest tylko wyrazem określającym i dlatego musi znajdować się na początku, słowo główne stoi na końcu.
Np. zupy mogą być różne : Tomatensuppe, Blumenkohlsuppe, Gurkensuppe...itd.
Zadanie: wykonajcie kartę baru dań "Zum Kartoffelchen", uwzględnijcie Vorspeisen (przystawki), Hauptgerichte (dania główne), Suppen (zupy), Nachspieisen (desery), oraz Getränke (napoje).
Pomysłowość przyszłych restauratorów była nieograniczona, dlatego w ich menu, spotkać można było np. Kartoffelkaffee, czy Kartoffelcola.

Vielen Dank
Eure Deutschlehrerin

MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW 2015
W tym roku szkolnym aż 11 drużyn z powiatu koszalińskiego reprezentowało swoje szkoły w Powiatowych Mistrzostwach w Piłce Nożnej w kategorii chłopców (Polanów, Bobolice, Mścice, Mielno, Dargiń, Dąbrowa, Biesiekierz, Świeszyno, Manowo, Sianów, Tymień).
Rywalizacja była jak zwykle bardzo zacięta, chłopcy starali się z całych sił zdobyć zwycięstwo i awansować do etapu rejonowego. Drużyny podzielone zostały na dwie grupy a mecze rozgrywane były systemem "każdy z każdym".
Wyniki w naszej grupie:
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Polanów - 0:0
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Świeszyno - 2:0
Gimnazjum Biesiekierz -Gimnazjum Sianów - 4:1
Gimnazjum Biesiekierz - Gimnazjum Dargiń - 1:1

Reprezentacja naszego gimnazjum zajęła II miejsce w grupie i przeszła do półfinału rozgrywek. Chłopcy zagrali bardzo dobrze i jak to bywa w sporcie oprócz umiejętności liczy się również odrobina szczęścia, którego tym razem nam zabrakło i zajęliśmy IV miejsce. Jednak z uzyskanego wyniku należy się cieszyć ponieważ IV miejsce na 11 zespołów to bardzo dobry wynik.
Skład naszej drużyny: Wiktor Badyński, Adrian Markowski, Kornel Piórkowski, Maciej Sowa, Alex Cichoń, Marek Robakowski, Wojciech Wojciechowski, Jakub Ratajczyk.
Gratuluję Wam chłopcy i życzę powodzenia w rundzie wiosennej.

Anna Sowa

IV JESIENNY RAJD PIESZY DOLINĄ RADWII, CHOTLI I CHOCIELI
17 października Szkolne Koło Turystyczne wzięło udział w kolejnym rajdzie pieszym organizowanym przez koszaliński oddział PTTK oraz Nadleśnictwo Bobolice. Tym razem poznawaliśmy uroki krajoznawczo - przyrodnicze gminy Manowo i Bobolice. Trasa rajdu liczyła 11 kilometrów. Wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Ubiedrze a zakończyliśmy w Szkółce Leśniej Wrzosowiec. Naszym "przewodnikiem" podczas tego rajdu był Tymek, który wraz z członkami PTTK Koszalin prowadził innych turystów idąc zgodnie ze specjalnie oznaczonymi symbolami wyznaczającymi przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Mowa oczywiście o szlakach turystycznach, które Tymek ma "w jednym paluszku". Podsumowaniem rajdu była wizyta w restauracji "Boungiorno" w Koszalinie i smaczna pizza oraz gorąca czekolada.

Opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego

14 PAŹDZIERNIKA
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
OTRZĘSINY KLAS I
14 października był dla całej gimnazjalnej społeczności bardzo radosnym i pełnym wrażeń dniem. Był to dzień szczególny dla nauczycieli z okazji ich święta oraz dla najmłodszych gimnazjalistów naszej szkoły, ponieważ odbyły się Otrzęsiny czyli "Weselisko w Biesiekierzu 2015". Pierwsza część programu artystycznego przygotowana została przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Pani Katarzyny Kozak i Edyty Szlachciak. Uczniowie zabawiali nauczycieli, uczniów oraz zaproszonych gości scenkami z życia szkoły. Trzeba przyznać, że sytuacje jakie zostały przedstawione przez naszych aktorów idealnie odzwierciedlały zawód nauczyciela. Następna część programu poświęcona była uczniom klas pierwszych. Tradycyjnie, jak co roku, klasy drugie zadbały o dobra zabawę i przyjęcie pierwszaków w grono gimnazjalistów. Otrzęsiny przebiegały w klimacie weselnym. Zadaniem klasy I A było wcielenie się w "Panów Młodych", a I B w "Panny Młode". Już na wstępie wiadomo było, że będzie niezły ubaw i wiele radości. W pierwszym zadaniu uczniowie klas pierwszych udowodnili, że potrafią się świetnie bawić. Pani Dorota Klekocka i Żanetta Szybista zadbały o wizerunek uczniów a także o to, aby doskonale wyglądać i jak najlepiej wypaść przed publicznością. Jak przystało na wesele, para młoda miała do pokonania bramy weselne. W tym zadaniu pomogła im Pani Dyrektor Aneta Chmielewska - Szymańska oraz Przewodniczący Rady Gminy - Pan Marek Płaza. Klasy drugie spisały się na medal przygotowując tak radosne konkurencje dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Taniec na gazecie, jedzenie marchewki wiszącej na sznurku, zbieranie grosików, oddzielanie grochu od fasoli, taniec weselny czy przysięga pary młodej, to wszystko sprawiło, że nasi uczniowie udowodnili jak wspaniale potrafią się bawić i zawsze stają na wysokości zadania aby wszystko przebiegało jak najlepiej. Podsumowaniem "Biesiekierskiego Weselicha" był piękny tort przygotowany przez Panią Anetę Sawicką, której serdecznie pragniemy podziękować w imieniu wychowawców klas drugich. Dziękujemy klasom pierwszym oraz ich wychowawcom za wysiłek w przygotowanie do Otrzęsin a klasom drugim za mile spędzony czas i wielkie zaangażowanie w przebieg tej imprezy. Dziękujemy również naszym absolwentom, którzy odwiedzili swoich wychowawców, aby wspólnie spędzić chwilę czasu i podzielić się wrażeniami przeżywanymi w nowych szkołach.

Anna Sowa

Warsztaty - Zdrowe odżywianie
W dniu 2 października uczniowie klasy IIIb i Ia uczestniczyli w warsztatach realizowanych przez Centrum Doradztwa i Coachingu dotyczące kształtowania postaw prozdrowotnych składające się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
W części teoretycznej uczniowie zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia i znaczeniem profilaktyki w chorobach nowotworowych. Dowiedzieli się, że dobrą kondycję zdrowotną kształtuje wiele czynników, a do najważniejszych z nich należy racjonalne żywienie stanowiące podstawę prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W drugiej części uczniowie zostali podzieleni na grupy i wzięli udział w przygotowaniu posiłków z wykorzystaniem zdrowych produktów. Uczestnicy mieli za zadanie, bazując na przepisach udostępnionych przez prowadzących warsztaty, samodzielnie wykonać soki oraz zdrowe sałatki i surówki.
Finalnym punktem zajęć była wspólna degustacja przygotowanych potraw przez wszystkich uczniów szkoły i nauczycieli.
Warsztaty były realizowane ramach projektu: "Zwalczamy nowotwory - program profilaktyki nowotworowej w powiecie koszalińskim".

Konkurs Pięknego Czytania 2015
30 września odbył się coroczny Konkurs Pięknego Czytania, w którym biorą udział chętni uczniowie, którzy czytają wybrany przez siebie fragment ulubionej lektury. W tym roku na konkursie przeważała ilość książek fantastycznych. Wszyscy uczestnicy pokazali się z jak najlepszej strony, ale Jury, w którym zasiadła Pani Iwona Retecka i Pani Żaneta Szybista, musiało przyznać I, II i III miejsce. Po długich naradach sędziowie przydzielili miejsca na podium: III miejsce - Julia Wypych, II miejsce - Alicja Kowalska, I miejsce - Kornelia Zybert. Oczywiście doceniono trud wszystkich uczestników. Każdy odebrał mały upominek, zaś Julia, Alicja i Kornelia otrzymały nagrody książkowe. Zachęcamy do brania udziału w tego rodzaju konkursach.

OGNISKO INTEGRACYJNE KLAS IA i IB
W piękny poniedziałkowy dzień tj. 28 września 2015r. uczniowie klas I wyjechali wraz z wychowawczyniami Żanettą Szybistą i Dorotą Klekocką nad Jezioro Parnowskie na ognisko integracyjne. Jak wiadomo uczniowie klas I przychodzą do nas ze Szkół Podstawowych ze Świemina, Starych Bielic i Biesiekierza. Takie ognisko integracyjne służy nawiązywaniu nowych kontaktów i przyjaźni. A zwłaszcza na łonie natury, gdzie pogoda i fajna atmosfera oraz otoczenie jeziora bardzo temu sprzyjają. Wszyscy bardzo chętnie zabrali się do organizowania ogniska. Przynieśli drewno, rozpalili ognisko a potem piekli kiełbaski.
Miłym rozmowom i figlom nie było końca.

XXXVI WIELODYSCYPLINOWY ZLOT ODDZIAŁU KOSZALIŃSKIEGO PTTK Z OKAZJI
"ŚWIATOWEO DNIA TURYSTYKI"
26 września po wakacyjnej przerwie Szkolne Koło Turystyczne z naszego gimnazjum wzięło udział w rajdzie pieszym organizowanym przez koszaliński oddział PTTK. Tego dnia w całej Polsce odbywa się Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna. Jest to ogólnopolska akcja organizowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze pod hasłem "Turystyka łączy pokolenia". Trasa rajdu obejmowała 14 kilometrów. Tym razem wędrowaliśmy z Koszalina do Manowa. Trzeba przyznać, że dzisiejsza trasa nie należała do najprostszych, jednak piękno przyrody, słoneczny las i mnóstwo grzybów po drodze zrewanżowały trud wędrówki. Pogoda była wiśmienita i każdy uczestnik zapewne będzie wspominał ten rajd radośnie. Około godziny 13.10 przybyliśmy do Nadleśnictwa Manowo, gdzie znajdowała się meta rajdu. Każdy uczestnik otrzymał ciepły posiłek a oprócz tego przewodnik turystyczny "Eko wycieczki po Nadleśnictwie Manowo". Podczas wręczania dyplomów uczestnictwa, okazało się, że jesteśmy jedynym gimnazjalnym kołem turystycznym działającym w naszym regionie. Dużą atrakcją dla uczestników był powrót do Koszalina koleją wąskotorową, która czekała na nas o godzinie 14.40 na stacji w Manowie.

Dziękujemy koszalińskiemu oddziałowi PTTK za ciekawą i malowniczą trasę rajdu a Nadleśnictwu Manowo za przewodniki turystyczne i mapki oraz miłą atmosferę.

Opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego

Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W dniu 24 września2015r. odbyły się szkolne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jak co roku, były one poprzedzone kampanią przedwyborczą. Na szkolnym korytarzu nasi kandydaci przebijali swoje "oferty". Radek Rogula był największym przeciwnikiem Sandry Matuszak. Chcąc za wszelką cenę wygrać wybory, zainwestował swoje wszystkie oszczędności, by w drukarni wydrukować wizytówki ze swoim wizerunkiem. Następnie obkleił nimi wszystkie korytarze i obdarowywał nimi piękniejszą część elektoratu, tak więc w każdym dziewczęcym piórniku była wizytówka z wizerunkiem Radka. Czyżby nasz Radzio był szkolnym Alvaro? : Podczas zliczania głosów okazało się, że mimo ciężkiej pracy Radek Rogula poległ. Swoimi glosami zmiażdżyła go Sandra Matuszak. Jest to dziewczyna bardzo pilna, obowiązkowa i koleżeńska. Ponadto, swoim urokiem osobistym wabi niejednego młodzieńca w naszej szkole.
Jest nam niezmiernie przykro, że na ostatnim miejscu znalazł się Szymon Gad, który w głębi ducha liczył jednak na zwycięstwo. Pamiętaj Szymciu - ciężką pracą ludzie się bogacą! Życzymy Ci sukcesów w pracy na rzecz SU. Jesteś skarbnikiem, czyli mózgiem naszych pieniędzy! To też bardzo ważna rola.
Wygranym gratulujemy, życzymy sukcesów i satysfakcji z pełnienia nowych funkcji. Dziękujemy, również wyborcom za ich głosy !!!

Opiekunki SU
Edyta Szlachciak i Katarzyna Kozak

SPRZĄTANIE ŚWIATA
21 września 2015r. uczniowie klasy IB wyruszyli wraz z wychowawcą i opiekunem Szkolnego Klubu Ligi Ochrony Przyrody Panią Dorotą Klekocką w teren.
Powód tej wyprawy był jeden: SPRZĄTANIE ŚWIATA. Uczniowie, wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci wyruszyli posprzątać okolicę naszego gimnazjum. A było co sprzątać... Uczniowie naszej szkoły często zapominają o wyrzucaniu papierków i innych śmieci do kosza. Pierwszaki zebrały całe worki śmieci. Najlepsi zbieracze zostali uhonorowani pochwałą a wszyscy otrzymali od wychowawcy podziękowania za aktywną postawę proekologiczną.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
1 września o godzinie 11.00 gimnazjaliści spotkali się w hali sportowej szkoły, aby po zasłużonym letnim wypoczynku rozpocząć nowy rok szkolny 2015/2016.
Wielu uczniów czekało na tem moment z utęsknieniem, aby spotkać ze swoimi kolegami i koleżankami, podzielić się wrażeniami i wakacyjnymi atrakcjami.
Pani Dyrektor Aneta Chmielewska powitała wszystkich bardzo serdecznie a Pan Wójt Gminy Biesiekierz życzył uczniom powodzenia w nauce. W tym roku szkolnym do naszego gimnazjalnego społeczeństwa dołączyli nowi uczniowie dwóch klas pierwszych, dla których ten dzień był zapewne najbardziej emocjonujący, nowi koledzy, nowi nauczyciele, nowa szkoła.
Wychowawcą klasy I a została Pani Żanetta Szybista a klasy I b Pani Dorota Klekocka.

Wszystkim uczniom życzymy powodzenia i wysokich wyników w nauce oraz samych radosnych chwil w nowym roku szkolnym.

Anna SowaWYDARZENIA SZKOLNE 2014/2015

WYDARZENIA SZKOLNE 2013/2014

WYDARZENIA SZKOLNE 2012/2013 
˜˜