WYDARZENIA SZKOLNE 2013/2014
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 - KLASY III


27 czerwca o godzinie 13.15 w hali sportowej naszego gimnazjum uczniowie klas III po raz ostatni raz usłyszeli dźwięk dzwonka.
Był to dzień uroczysty i podniosły, panowała atmosfera pełna radości, a jednocześnie smutku i żalu.
Pani Dyrektor Aneta Chmielewska - Szymańska przywitała zgromadzonych gości, rodziców, Przedstawicieli Urzędu Gminy, grono pedagogiczne i przyszłych absolwentów. Uczniowie klas trzecich przedstawili krótki program artystyczny a Pani Dyrektor wygłosiła uroczyste przemówienie i rozpoczęła się ceremonia wręczania świadectw.
Uczniowie odebrali dyplomy i nagrody za wysoki wynik egzaminu gimnazjalnego, za działalność w Szkolnym Kole PCK, LOP oraz za sukcesy sportowe i godne reprezentowanie szkoły.

Po części wręczania podziękowań i wyróżnień nastała chwila pożegnań, uczniowie dziękowali swoim wychowawcom, wychowawcy swoim wychowankom, dzieci swoim rodzicom. Wychowawcy przygotowali dla swoich uczniów prezentacje multimedialne, które obejrzeli po raz ostatni będąc w klasowym gronie. A na zakończenie i podsumowanie trzech lat, rodzice uczniów klas trzecich tradycyjnie przygotowali tort... i jedno stało się pewne. To już jest koniec!

Dziękujemy naszym wychowankom za nowe doświadczenia, za pomoc, za wspólne wyjazdy, za chwile spędzone razem i życzymy powodzenia w nowych szkołach oraz spełnienia najskrytszych planów i marzeń.

Zespół d/s promocji szkoły

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 - KLASY I i II
Zbiórka nakrętek


W minionym roku szkolnym zbieraliśmy nakrętki dla Grzesia Królaka z Koszalina, który urodził się z zespołem TAR i Fokomelią.
Wszystkie klasy i pracownicy gimnazjum włączyli się w tę akcję i zebraliśmy ok. 42 kg. Rodzice Grzesia poprzez akcję zbierania nakrętek finansują rehabilitację i leczenie syna, dziękują za otrzymaną pomoc i proszą o dalsze uczestnictwo w akcji.
Ja również wszystkim dziękuję

Agata Jarosz

BAL GIMNZJALNY 2014


13 czerwca 2014 roku, to data ważna dla przyszłych absolwentów naszego gimnazjum. To dzień, w którym chłopcy założyli eleganckie garnitury, a dziewczęta długo wybierane i poszukiwane suknie.
Nastało podniosłe okamgnienie, które zostanie w pamięci gimnazjalistów i rodziców na zawsze. My nauczyciele, również zachowamy ten obraz w pamięci. Te uroczystą chwilę rozpoczęła krótka przemowa pani Dyrektor Anety Chmielewskiej - Szymańskiej ... i wtedy padło kluczowe zdanie "Poloneza czas zacząć".

W takt dźwięków płynącej muzyki, uczniowie oddali godnie i z honorem cześć polskiej tradycji. Do tej chwili przygotowywali się pod bacznym okiem pani Anny Sowa, sumiennie ćwicząc kroki i figury przez okres czterech tygodni.
Nie jednemu rodzicowi zakręciła się łezka w oku. Niech to wspomnienie napełnia Was zawsze uśmiechem i ciepłą, spokojną myślą.

Dziękujemy Wam drodzy Rodzice i Uczniowie za wspólnie spędzony czas, nie tylko tego jednego wyjątkowego wieczoru, ale również za całe 3 lata wspólnej współpracy i wytrwałości.

Zespół d/s promocji szkoły

TYDZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO


W ramach promocji j. niemieckiego w Polsce odbyły się w naszym Gimnazjum lekcje nieco inne niż zwykle. Książka nie może być przecież wszechobecna w życiu ucznia i stanowić jedyne źródło zdobywania wiedzy.
Spotkanie z niemiecką kulturą, muzyką czy kuchnią - to były nasze myśli przewodnie. Quizy wiedzy, ćwiczenia online, kalambury bazujące na znajomości idiomów z zakresu części ciała, collage na temat Niemiec zdominowały nasze zajęcia. Zabytki, miasta, znane postaci z dziedziny polityki, sportu, kultury, stroje ludowe, typowe napoje, jedzenie, topografia kraju, czy zachowania typowe znalazły swoje miejsce w naszych asocjogramach.
Wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że dewiza Ordnung muss sein (Porządek musi być), pasuje do stereotypu jaki mamy o Niemcach jak ulał.

Na lekcjach rozbrzmiewało karaoke do utworu Die Stadt Casandry Steen, pachniało pysznymi goframi. Smakosze kulinarni mogli poznać smak prawdziwej niemieckiej sałatki ziemniaczanej, którą wspólnie przygotowaliśmy. Niemiecka flaga była naszym znakiem rozpoznawczym.
Korytarz szkolny zmienił się w małą artystyczna galerię, na której przykładem Muru Berlińskiego umiejscowiliśmy prace plastyczne wykonane techniką kolażu.

Wasza znajomość faktów na temat naszego zachodniego sąsiada mile mnie zaskoczyła. Mam nadzieję, że te lekcje spodobały się Wam i zaowocują większą chęcią do pracy w następnym roku szkolnym.

Dziękuję za wspólnie, bardzo ciekawie spędzone chwile, w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Waszą pomysłowość, kreatywność, oraz niezmordowaną wytrwałość.
Jestem z Was bardzo dumna i z przyjemnością komunikuję, iż za wspólnie podjęte działania, nasze Gimnazjum otrzymało Certyfikat ambasadora języka niemieckiego.

Vielen Dank
Eure Deutschlehrerin

XXVI RAJD
"Z WIZYTĄ U POMNIKÓW PRZYRODY"


To był już ostatni, piąty rajd w tym roku szkolnym. Ośmiokilometrowy odcinek na trasie Wierciszewo - Karniszewice.
Naszym celem było Arboretum w miejscowości Karniszewice. Inna nazwa, to dendrarium, czyli obszar, na którym rosną drzewa posadzone w celach naukowo - badawczych. Karniszewskie Arboretum istnieje od roku 1881 i można tam zobaczyć rzadkie gatunki wielu drzew, sprowadzonych do naszego kraju w celach obserwacji np. aklimatyzacji.
Rosną tu między innymi jodła kaukaska, choina kanadyjska, kasztan jadalny, dąb burgundzki, jesion pensylwański.
Tym, co przyciąga jednak wzrok najbardziej, jest przepiękna aleja daglezji. Daglezja to drzewo, które pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej, a swą nazwę zawdzięcza szkockiemu botanikowi Dawidowi Douglasowi.
Spacer po tym przepięknym leśnym obszarze, to nie tylko odpoczynek od codziennej szarości dnia, lecz prawdziwe edukacyjne spotkanie z wyszukaną naturą.
Jeśli kiedyś będzie w tym regionie, zajrzyjcie! Na pewno warto!

Opiekunowie Szkolnego Koła Turystycznego


Konkurs z Wiedzy Mitologicznej


Dnia 10.06.2014r odbył się konkurs z wiedzy mitologicznej pt."Bądź jak Odyseusz".
Wzięło w nim udział 16 uczestników, każdą klasę reprezentowało 2 przedstawicieli. Uczniowie, korzystając z rogu obfitości własnej wiedzy, zaprezentowali się w kategorii "Tekst z lukami", uzupełniając zdania dotyczące wiadomości o bogach, bohaterach, potworach oraz oceniali prawdziwość informacji w zadaniu "Prawda - Fałsz". Najwięcej zabawy i śmiechu wyzwoliły kalambury, wylosowane zwierzę należało przedstawić i odgadnąć do którego boga należało. Nie mniej interesująca okazała się "Konkurencja miłosna", dobieranie w pary herosów i ich wybranek serca, opowiadanie o czynach wielkich bohaterów. Niemal wzorowo uczniowie popisali się znajomością związków frazeologicznych.
Konkurs wzbudził wiele pozytywnych emocji i potwierdził wysoki poziom wiedzy z mitologii. Solidne powtórki na lekcjach języka polskiego i udział w lekcjach bibliotecznych, prezentacja przygotowana przez p. A. Sowę pomogły zdobyć wieniec laurowy najambitniejszym.

Na miano "Odyseuszów 2013/14" zasłużyli zwycięzcy konkursu:

I miejsce zajęli: Wojciech Jakubowski i Katarzyna Konecka, reprezentujący klasę IIc
II miejsce dla klasy IIIa zdobyli: Sandra Brancewicz i Paweł Kuliś
III miejsce wywalczyli dla siebie i klasy IIIb: Gabriela Walczak i Przemysław Sobczyński

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy wszystkich moli mitologicznych do herkulesowej rywalizacji w II edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.
Tymczasem życzymy wielu wrażeń, mnóstwo wakacyjnych przygód - oczywiście szlakiem Odysa - mrożących krew w żyłach niczym mitologiczny Tyfon czy Himera...


45 RAJD PIESZY
"W POSZUKIWANIU ŻARNOWCA"


Dzisiejszy Rajd odbył się na trasie Koszalin - Zegrze Pomorskie - Niedalino. To 8 km odcinek, który miał na celu poznanie uroków przyrodniczych okolic Koszalina, wzięcie udziału w VI Ekologicznym Festynie Rodzinnym "Radew - energia życia w Niedalinie" oraz przede wszystkim upowszechnianie aktywnego wypoczynku, w ramach realizacji przez naszą szkołę Ogólnopolskiego Programu "Trzymaj formę".

Była to bardzo urokliwa trasa, wśród pachnących, skąpanych słońcem pól, chłodu leśnej ciszy oraz odpoczynkiem nad jeziorem Hajka.
Punktem docelowym sobotniej wędrówki był plac rekreacyjno - sportowy nad rzeką Radwią w miejscowości Niedalino. I tu, jak zawsze, na uczestników czekało wiele atrakcji, które zapewnili organizatorzy Festynu Rodzinnego, nad którym patronat medialny objęli TV Max, Radio Koszalin, Gazeta Ziemska i Głos Koszaliński.

Cóż tu jeszcze pisać, zobaczcie sami. Może zamiast siedzieć przed komputerem lub leżeć na kanapie przed telewizorem, ruszycie się i zrobicie coś dobrego dla swego zdrowia razem z nami? Na pewno nie pożałujecie! Jeśli Wam sie spodobało, to zapraszamy za tydzień na kolejny Rajd "U Pomników Przyrody", który odbędzie się w Karnieszewicach.

Opiekunowie Szkolnego Koła Turystycznego


DĄBKI 2014
WYCIECZKA KLAS IA, IIC, IIIC


W czwartek po lekcjach, 29 maja wyruszyliśmy na upragniony i jakże długo wyczekiwany odpoczynek, w ramach realizacji działań Zielonej Szkoły i programu "Trzymaj Formę".
Trzy dni odpoczynku umysłowego, ale pełne niezastąpionej aktywności fizycznej. Pogoda dopisała lecz upału nie było, więc wędrówkom brzegiem morza, nic nie stało na przeszkodzie (no może tylko chęci co niektórym brakowało!).
Największą popularnością wśród gier zespołowych cieszyły się piłka siatkowa , nożna - zarówno na placu przed domkami jak i na plaży. Bilard, tenis stołowy, gry planszowe oraz wieczorne seanse filmowe, które również znalazły swoich amatorów.
Jednak tegorocznym zwycięzcom wszelkiej rozrywki została i tu trzeba przyznać z wielkim zdziwieniem - nocna zabawa w chowanego! Śmiechu było co nie miara, pomysłów na chowanie się i szukanie jeszcze więcej. Liczył się spryt i szybkość. W piątkowy wieczór tymczasem, urządziliśmy wieczór opowieści, siedząc wspólnie w jednym gronie. Pan Kolanowski z pełnym zapałem, zacięciem i znanym nam zaangażowaniem, jako narrator był nie do pokonania, a historia Gertrudy, czy rybaka z czerwonym nosem, otworzyła umysł niejednego słuchacza.

Mamy nadzieję, że odpoczęliście chociaż trochę, a czas który spędziliśmy wspólnie na zawsze zostanie w Waszej pamięci.
Dziękujemy Wam za miłą atmosferę i za to, że nic nie "zmalowaliście" !

Wasi Wychowawcy


SUKCES CHŁOPCÓW W XII BIEGU WENEDÓW


25 maja trójka uczniów z naszego gimnazjum wzięła udział w organizowanym od 12 lat Biegu Wenedów w Koszalinie.
Dystans jaki mięli do pokonania to 1000 metrów. Chłopcy są uczniami klasy pierwszej, więc wystartowali w kategorii rocznika 2000.
Trasa biegu była bardzo malownicza, bowiem została wyznaczona w parku miejskim w Koszalinie. Patronatem imprezy był Prezydent miasta Koszalin oraz Koszalińskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, współorganizatorem, Zarząd Obiektów Sportowych, Centrum Kultury 105 oraz Koszaliński Sztab Ratownictwa.

Nasi uczniowie przygodę z biegami rozpoczęli już w szkole podstawowej i dalej rozwijają i pogłębiają swoją pasje, którą są biegi. To duży sukces dla naszej szkoły, bowiem cała trójka znalazła się w pierwszej dziesiątce biegu a uczestników było naprawdę wielu.
Oto wyniki:

I MIEJSCE - WIKTOR BADYŃSKI
IV MIEJSCE - MACIEJ SOWA
VI MIEJSCE - ADRIAN MARKOWSKI

Serdecznie Wam gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i medali.

Anna Sowa


"SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE"


22-23 maja odbył się finał wojewódzki XXXVII zawodów sportowo - obronnych "Sprawni jak żołnierze".
Pierwszy raz nasze gimnazjum wzięło udział w zawodach. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie : Agata Niezgoda, Bożena Bałaz i Natalia Rabiec, a chłopców : Patryk Jarząbek, Franciszek Kozłowski i Adrian Indyka.
Nasi reprezentanci musieli zmierzyć się z innymi gimnazjami w konkurencji: strzelanie z broni pneumatycznej KBKS, rzucie granatem, biegu na orientację, pierwszej pomocy i sprawnościowym torze przeszkód.

W punktacji ogólnej dziewczęta zajęły czwarte miejsce, chłopcy uplasowali się na drugim miejscu zawodów.

Tytuł najlepszego zawodnika zawodów zdobył Franciszek Kozłowski. Indywidualnie pokonał swoich rywali w strzelaniu i rzucie granatem, co pozwoliło mu wywalczyć indywidualna nagrodę.

Ogromne gratulacje dla naszych gimnazjalistów za tak wysokie wyniki oraz wspaniały debiut.
Dodatkowy sukces to również to, iż były to zwody rangi wojewódzkiej, a zajęcie miejsca medalowego zagwarantowało dodatkowe punkty liczone w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.


XXXV WIELODYSCYPLINOWY RAJD PIESZY "ZDOBYWAMY SIEDMIOMILOWE BUTY"


17 maja Szkolne Koło Turystyczne z naszego gimnazjum już po raz trzeci wzięło udział w rajdzie pieszym organizowanym przez PTTK Koszalin.
O godzinie 9 na parkingu PKP w Koszalinie odbyła się odprawa autokarów z miłośnikami turystyki pieszej i przejazd do Kępy Świeszyńskiej. Trasa raju to 8 km (Koszalin - Kępa Świeszyńska - Jezioro Czarne - Świeszyno).
Ten rajd był nieco inny niż do tej pory, bowiem odbył się wielodyscyplinowy historyczno - obronny konkurs, w skład którego wchodziły:

 • Plener malarski dotyczący Powstania Styczniowego
 • Marsz sprawnościowo - obronny z mapą, podczas którego na wyznaczonych punktach odbywały się różne konkurencje (strzelanie z wiatrówki, określanie azymutu, rzut lotkami, rzut granatem do celu).

  Na mecie rajdu na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek, wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz liczne niespodzianki, między innymi chodzenie na szczudłach, chodzenie w butach na sprężynach, kręcenie kołem hula - hop.

  Opiekunowie Szkolnego Koła Turystycznego


 • 10 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ


  9 maja 2014r. uczniowie klas IIIa i IIIb uczestniczyli w spotkaniu poświęconym 10 rocznicy przystąpienia Polski do UE. Odbyło się ono w Pałacu w Nosowie a pojechali tam na zaproszenie wychowanków i opiekunów Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP.

  Na początek spotkania wszyscy uczestnicy obejrzeli ciekawie przygotowaną prezentację multimedialną pt.: "10 lat Polski w UE". Trzeba było uważnie ja oglądać ponieważ po obejrzeniu prezentacji organizatorzy przeprowadzili krótki test wiedzy o Polsce w UE.
  Nasi uczniowie dobrze się spisali bo aż piątka z nich otrzymała nagrody książkowe za dobre wyniki, a byli to: Konrad Sztandara, Przemysław Sobczyński, Wiktoria Król, Nikola Marzec i Paweł Kuliś.
  Podczas krótkiego zwiedzania pałacu swoją wiedzą historyczną mógł popisać się Przemek Sobczyński, który opowiedział wszystkim o obrazie "Dama z gronostajem".
  Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem oraz pieczoną kiełbaską z grilla.
  Nasi uczniowie na koniec spotkania podziękowali za zaproszenie i miło spędzony wspólny czas.

  Opiekun grupy:
  Dorota Klekocka

  Tablica pamiątkowa gimnazjum  "Nasze serca Cię nie zapomną, myśli nie wymażą, wspomnienia zawsze powracać będą..."

  W pierwszą rocznicę śmierci Pani Lidii Pacholec na głównym holu Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu została umieszczona gablota upamiętniająca naszą Panią Dyrektor.

  Znajdują się tam zdjęcia oraz życiorys.
  Dziękujemy Panu Ryszardowi Mórawskiemu za ufundowanie gabloty, która na zawsze będzie upamiętniała zasługi Pani Dyrektor i jej nieocenioną pracę na rzecz szkoły.

  Z WIZYTĄ W OŚRODKU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
  W MANOWIE


  30 kwietnia 2014r. członkowie Szkolnego Klubu Ligi Ochrony Przyrody, klasy Ib i IIb wraz z opiekunkami uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Polskiego Związku Łowieckiego w Manowie.
  Wyjazd został zorganizowany w ramach obchodów Dnia Ziemi.

  Uczniowie uczestniczyli najpierw w krótkiej prelekcji nt. zachowania się w lesie, prowadzonej przez panią Monikę Czerepkow a potem wyruszyli w teren. Tam pani Monika oraz łowczy Koła Łowieckiego "Dzik" z Koszalina pan Janusz Obremski opowiadali uczniom o dziczej zagrodzie i dziczych zachowaniach, jednak samych dzików nie udało się zobaczyć.
  Następnie łowczy opowiadał o leśnych ambonach i wreszcie te opowieści, na które czekali zwłaszcza chłopcy - o zawodach strzeleckich. Sam łowczy pan Obremski jest mistrzem strzeleckim więc jego wyjaśnienia i opowieści wzbudziły duże zainteresowanie.

  Pani Monika dużo opowiadała o psach, które tresuje na terenie ośrodka a które uczestniczą w polowaniach. Uczniowie dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat tych psów. Zdobyły one dużą sympatię uczniów.

  Całe spotkanie plenerowe zostało podsumowane podczas małego pikniku, gdzie uczniowie piekli kiełbaski i pozowali do pamiątkowych zdjęć.
  Dużą wiedzą ekologiczną na temat lasów i leśnej zwierzyny popisali się Sandra Pieńkowska i Przemysław Jurewicz. Otrzymali oni nagrody książkowe. Każdy uczestnik tych warsztatów otrzymał Dyplom Młodego Ekologa.
  Cała grupa uczniów wyraziła chęć uczestnictwa w takich warsztatach w przyszłym roku szkolnym. Być może będzie to rezerwat "Czapla Góra"...

  Opiekunki SK LOP:

  Roksana Kaczmarek - Cichosz
  Dorota Klekocka

  WYCIECZKA DO POLITECHNIKI KOSZALIŃSKIEJ


  24 marca uczniowie klasy IIc odwiedzili Instytut Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej.
  Na miejscu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, po czym każda z nich udała się do różnych laboratoriów ITiE. W laboratorium pod czujnym okiem pana dr inż. M. Pancielejko hartowaliśmy stal. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób wykonuje się pomiar twardości stali oraz oglądaliśmy, przy pomocy mikroskopów, to czego gołym okiem na kawałku metalu zobaczyć nie można.
  Podziwialiśmy również, w jaki sposób poleruje się metale oraz oglądaliśmy tarcze polerskie.

  W drugim laboratorium, gdzie zajęcia prowadził dr inż. P. Zaporski mogliśmy obejrzeć robota z Gliwickiej fabryki Opla. Okazuje się, że taki robot jest równie niebezpieczny, jak i pomocny dla człowieka. Odpowiednio zaprogramowany potrafi zrobi prawie wszystko i to dokładniej niż człowiek. Pod czujnym okiem prowadzącego mogliśmy go sami obsłużyć.
  Jeszcze większym zainteresowaniem cieszył się dużo mniejszy robot znanej firmy Kawasaki.

  Wszyscy uczniowie byli zachwyceni niezwykle ciekawymi zajęciami i z przyjemnością będą je wspominać jeszcze przez długi czas.
  Bardzo dziękujemy pracownikom Politechniki Koszalińskiej za umożliwienie uczestnictwa w tak niezwykle ciekawych zajęciach.

  Opracowanie: Agata Niezgoda

  Organizator wycieczki: Roksana Kaczmarek-Cichosz

  EGZAMINY GIMNAZJALNE 2014


  W dniach od 23 do 25 kwietnia uczniowie klas trzecich z całego kraju przystąpili do egzaminu gimnazjalnego.
  W tym roku szkolnym w naszym gimnazjum z arkuszami egzaminacyjnymi zmagało się 46 uczniów.

  Egzamin podzielony był na trzy części.
  Pierwszego dnia była to część humanistyczna, w której sprawdzana została wiedza z języka polskiego oraz odrębnie z historii i wiedzy o społeczeństwie. Drugi dzień poświęcony był części matematyczno-przyrodniczej, w której sprawdzana była odrębnie wiedza z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki, geografii oraz odrębnie z samej matematyki. Trzeci dzień egzaminu, to część językowa. Uczniowie naszej szkoły zdawali język niemiecki i język angielski.

  Teraz naszym przyszłym absolwentom pozostał wybór szkoły ponadgimnazjalnej i jak najlepszy wynik egzaminu, jak również wysokie stopnie na świadectwie ukończenia gimnazjum.
  Wszystkim trzecioklasistom życzymy powodzenia i trzymamy za Was kciuki już dziś.

  Zespół d/s promocji Szkoły

  XXIV RAJD MŁODZIEŻY "WIOSNA 2014"
  KOSZALIN - OSETNO - WYSZEWO


  12 kwietnia już po raz drugi wzięliśmy udział w rajdzie pieszym organizowanym przez PTTK Koszalin.
  Razem z innymi uczestnikami rajdu spotkaliśmy się o godzinie 9 w Koszalinie i autokarami wyruszyliśmy do Wyszewa, ponieważ tam rozpoczął się start rajdu i oficjalne otwarcie.
  Przewodniczący trasy pieszej Pan Radosław Siegieda i Józef Tokarz przywitali wszystkich zawodników, przypomnieli zasady karty turysty i zapoznali uczestników z trasą rajdu.

  Wędrówkę pieszą rozpoczęliśmy w Parku Leśników im. Jana Łobodźca w Osetnie. Do pokonania mieliśmy 10 km. Trasa rajdu była bardzo malownicza, całą drogę wędrowaliśmy lasem w otoczeniu strumyków, oczek wodnych i niespotykanej roślinności.
  Tego dnia pogoda dopisywała a słonko towarzyszyło nam przez całą drogę. Meta rajdu znajdowała się w Wyszewie na terenie Ośrodka Kultury. Czas minął bardzo szybko a my nawet się nie spostrzegliśmy a już byliśmy na miejscu.
  Oczywiście, jak zawsze, na wszystkich turystów czekał gorący posiłek a zaraz po nim konkurs krajoznawczy, w którym nasza uczennica Agata Niezgoda zajęła III miejsce. Otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę rzeczową.
  Kolejny rajd zaliczony i już nie możemy doczekać się następnej wędrówki pieszej, która już za miesiąc.

  Opiekunowie Szkolnego Koła Turystycznego


  Pożarowi każdy zaradzić może!


  W ramach zajęć "Edukacji dla bezpieczeństwa" 8 kwietnia odbyły się w naszej szkole lekcje o tematyce związanej z zagrożeniem pożarowym.
  W rolę wykładowców wcielili się strażacy z OSP w Biesiekierzu - panowie Daniel Jarząbek i Paweł Kopczyński. Przekazali oni informacje o rodzajach sprzętu gaśniczego, grupach pożarowych i zasadach bezpiecznych zachowań w czasie pożaru oraz pomocy osobie "palącej się".
  Najwięcej emocji dostarczyła praktyczna część zajęć, na której uczniowie klas pierwszych mieli możliwość samodzielnego gaszenia zarzewia ognia.
  Ciekawa lekcja a szczególnie jej część praktyczna wywołała zaciekawienie wśród naszych gimnazjalistów - może to pierwszy krok, aby wstąpić w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej?


  I MIEJSCE DZIEWCZĄT W PIŁCE NOŻNEJ COCA COLA CUP 2014


  Drugiego kwietnia reprezentacja dziewcząt naszego gimnazjum wzięła udział w 16 edycji turnieju piłkarskiego „Coca – Cola Cup”.
  Był to pierwszy etap rozgrywek na szczeblu lokalnym. Cały zespół przygotowywał się do tego etapu z wielkim zaangażowaniem i wytrwałością.
  I udało się, bowiem zajęliśmy I miejsce i przeszliśmy do drugiego etapu rozgrywek. Rozegrane zostały 3 mecze, oto wyniki:

  Gimnazjum Biesiekierz – Gimnazjum Świeszyno – 2 : 0
  Gimnazjum Biesiekierz – Gimnazjum Wrzosowo – 5 : 0
  Gimnazjum Świeszyno – Gimnazjum Wrzosowo – 5 : 0

  Nasze zawodniczki wykazały się wysokimi umiejętnościami piłkarskimi i zasadami fair – play.
  Walczyły o zwycięstwo, które naprawdę im się należało i pokonały swoich rywali zdobywając 7 bramek i ani jednej nie tracąc.
  To duży sukces naszego zespołu, oto jego skład:
  Oliwia Brożyna, Agata Niezgoda, Bożena Bołaz, Urszula Siemiątkowska, Julia Krakowiak, Alicja Dzięgielewska, Magda Zacholska, Alicja Jarząbek,
  Natalia Ludwiczak, Oliwia Kubera, Karolina Drożdżal.
  Bardzo cieszymy się z sukcesu dziewczynek i trzymamy kciuki w następnej fazie rozgrywek, które już niebawem przed nimi.
  Z gratulacjami i podziękowaniem dla mojego zespołu.

  Anna Sowa


  "NA TOPIENIE MARZANNY"


  22 marca uczniowie naszego gimnazjum dołączyli do grona miłośników turystyki pieszej, bowiem tego dnia wzięliśmy po raz pierwszy udział w rajdzie pieszym "Na topienie Marzanny", organizowanym przez Oddział Koszaliński Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.
  Trasa rajdu była nam dobrze znana, gdyż przebiegała przez okolice naszej gminy.
  O godzinie 9.15 w Koszalinie na parkingu przy ulicy Bohaterów Warszawy odbyła się zbiórka uczestników i uroczyste powitanie przez komendanta rajdu Pana Radosława Siegiedę oraz przewodniczącego trasy pieszej Pana Józefa Tokarza. W rajdzie wzięło udział około 300 osób. Trasa raju to Koszalin - Parnowo, około 10 km. W związku z tym, iż był to rajd związany z pożegnaniem zimy a przywitaniem wiosny, aż roiło się od pięknie przygotowanych wcześniej panien w kolorowych szatach. Trzeba przyznać, że nasza Marzanna cieszyła się największym zainteresowaniem, znaleźli się nawet tacy, którzy poprosili o "sweet" fotkę.
  Atmosfera w trakcie wędrówki pieszej była bardzo przyjemna, a pogoda dopisała w pełni. Kiedy dotarliśmy na metę rajdu, każdy z uczestników otrzymał gorący posiłek, a zaraz po nim, odbył się konkurs krajoznawczy w którym Alicja Jarząbek z naszego gimnazjum zajęła III miejsce. Bardzo cieszymy się, że zainteresowaliście się aktywnym spędzaniem czasu i wzięliście udział w rajdzie.

  Następny już za miesiąc i już dziś wiemy, że również weźmiemy w nim udział.
  HEJ!!! (Uczestnicy wyprawy będą wiedzieli co oznacza nasze HEJ!!!)

  Opiekunowie:
  Anna Sowa, Kinga Kolle

  21 MARCA 2014
  ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA


  Po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
  W ramach krzewienia wiedzy na temat osób niepełnosprawnych, a w szczególności tych, którzy cierpią na tę właśnie chorobę, Szkolne Koło PCK zorganizowało akcję kolorowej skarpetki.
  Zespoł Downa, to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku.
  I właśnie z powodu tego dodatkowego chromosomu, który nie ma swej pary, założyliśmy dziś solidaryzując się z chorymi, dwie różnej długości, kolorowe skarpetki.
  Jesteśmy tolerancyjni, nie chcemy aby Ci ludzie czuli się wykluczeni ze środowiska, byli dyskryminowani i marginalizowani. Oni również powinni się cieszyć ze swoich praw, mają przecież takie samo prawo do równouprawnienia, godności i prawa do lepszego życia jak każda istota ludzka.

  Dziękujemy tym, którzy włączyli się w naszą chromosomową akcję i nie wstydzili się tego, że można być innym!
  To nie boli, trzeba posiadać tylko odrobinę odwagi !

  Opiekunowie Szkolnego Koła PCK

  18 MARCA 2014
  DZIEŃ LOGICZNEGO I PRZEDSIĘBIORCZEGO MYŚLENIA
  Konkurs dla Szkół Podstawowych Gminy Biesiekierz


  Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu było dziś gospodarzem spotkania klas VI Szkół Podstawowych.
  To kolejne już, cykliczne przedsięwzięcie, w którym uczniowie zmagali się na płaszczyźnie umysłowo - fizycznej.

  Każda ze szkól wystawiła do walki 5 osobową drużynę sportową, oraz 3 osobowy zespół, który został wyłoniony na drodze testowej w miesiącu lutym.
  Jednak nie rywalizacją rozpoczęły się dzisiejsze zawody, lecz zwykłymi lekcjami, na które zaprosiliśmy przyszłych Gimnazjalistów. Szóstoklasiści wraz z wychowawcami uczestniczyli w lekcji matematyki, języka niemieckiego oraz wychowania fizycznego. I jak słuch niesie, bardzo aktywnie w nich uczestniczyli.

  Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała Komisja w składzie pani Aleksandra Sowa i Katarzyna Janik, oraz Dyrektorzy Szkół Podstawowych, Pani Renata Mankiewicz, Pani Agnieszka Ławrynowicz, Pan Marek Wawrzacz oraz pani Agnieszka Hryniewicz Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz.

  Rywalizacja była bardzo zacięta, a doping ze strony kibiców jeszcze większy. Konkurencje przeplatały się to wiedzą, to sportem i cechowały celnością, skupieniem i precyzyjnym wykonaniem. Niby banalne zadania, a potrafiły jednak przysporzyć zawodnikom kłopotów np. w rzucie gumowcem, ołówkami na ławkę, czy strzelaniem kapslem do pustej butelki plastikowej.
  Niezwykle pasjonujący okazał się wyścig wychowawców ze swoimi wychowankami na 3 osobowej hulajnodze. Wychowawcy spisali się na medal, jeszcze nikt nigdy nie wykonał tego zadania w tak szybkim czasie i nie dojechał do mety ze wszystkimi pasażerami.
  W rozgrywkach umysłowych kandydaci odpowiadali na pytania z wiedzy ogólnej, odkrywali puzzle z dziedziny geografii, znanych osób , zwierząt oraz flag krajów.

  W ostatecznym rozrachunku, tytuł Szkoły Logicznego i Przedsiębiorczego Myślenia w tym roku szkolnym przypadł Szkole Podstawowej w Biesiekierzu. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa!

  Dziękujemy pracownikom Biblioteki Publicznej w Biesiekierzu, Radzie Rodziców, Dyrektorom Szkół Podstawowych, wychowawcom, oraz wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania, którzy spowodowali, iż ten dzień na długo zostanie w pamięci wielu z nas.

  Z ogromnym podziękowaniem
  Zespół d/s promocji Szkoły

  17 MARCA 2014
  WYJAZD NA KRĘGLE


  Kręgle to jedna z najstarszych gier. Już ludzie pierwotni posługując się kamieniami, uprawiali ten właśnie sport. Kolejne odkrycia dowiodły, że kule i kręgle zostały znalezione w grobowcu egipskiego króla zmarłego 5200 lat przed naszą erą.
  Już starożytni Polinezyjczycy grali w kręgle na torach, które miały 60 stóp (18m) długości, podobnie jak dzisiejsze tory. W XVI w. gra rozpowszechniła się wśród Niemców, a w wieku XVII dotarła wraz z Holendrami na kontynent północnoamerykański. Tam zrobiły one oszałamiającą karierę w XIX w., a najlepsi gracze założyli Amerykański Kongres Bowlingu i ustalili zasady gry, które obowiązują do dnia dzisiejszego.

  W ramach realizacji programu "Trzymaj Formę", klasy III b oraz II c wyjechały poćwiczyć umiejętności celnego trafiania podczas gry w kręgle.
  To jeden ze sposobów aktywnego wypoczynku - zamiast chipsów i coli przed telewizorem, wysiłek fizyczno - umysłowy. Trzeba się zastanowić i pomyśleć jak rzucić kulą, aby straciła inne pozostałe i przy okazji nie wylądowała w rynnie obok.

  Po zapoznaniu zawodników z zasadami gry można było rozpocząć to sportowe wyzwanie. Strike, splite, spare, miss, czy foul wielokrotnie widniały dziś na tablicy wyników, a radość graczy była ogromna, gdy udało się wyrzucić strike.
  Mamy nadzieję, że bawiliście się dobrze i razem z rodzicami wybierzecie tę właśnie aktywność fizyczną, gdy w wolne popołudnie powieje w waszym domu nudą.

  Wychowawcy klas IIIB, IIC

  8, 10 MARCA 2014
  DZIEŃ KOBIET, DZIEŃ MĘŻCZYZN
  w ramach inicjatywy "Trzymaj Formę"


  Tak, tak, dla tych, którzy wciąż nie wiedzą, dobrze przeczytaliście, nie dziwcie się! Panowie również obchodzą swoje święto.
  Uczniowie naszego Gimnazjum, a właściwie członkowie Szkolnego Kola PCK swoim pozytywnym nastawieniem i przekonaniem do zdrowego stylu życia obdarowali swoich kolegów i koleżanki oraz pracowników szkoły okolicznościowym prezentem. Nie był to jednak żaden kwiatek, czy słodka czekoladka, lecz piękny płynący z głębi serca wierszyk, wraz ze zdrowym jabłuszkiem dla Pań i pyszną marchewką dla Panów.
  My wiemy, iż owoce i warzywa należy spożywać przynajmniej 5 razy dziennie i zapewne dobrze spostrzegliśmy, iż z chęcią sięgaliście po tę zdrową przekąskę, a co niektórzy prosili o dokładkę. Cieszymy się bardzo!
  Jak widzicie, może to być również doskonały dodatek do Waszego drugiego śniadania. A jeśli nabraliście apetytu na więcej, to kliknijcie tutaj, nie pożałujecie!

  http://www.trzymajforme.pl

  Tu poczytacie o zdrowym odżywianiu, kalkulator wyliczy Wam wasze BMI, oraz przeliczy dzienną aktywność na ilość spożywanych kalorii. Dowiecie się, ile udaje się Wam spalić kalorii w ciągu dnia, a na koniec zbilansujcie się - to całkiem proste.
  ZRÓB COŚ DLA TWEGO ZDROWIA !

  Opiekunowie Szkolnego Kola PCK

  "Sowa Matematyczna"


  Uczniowie klas IIa i IIc brali udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym "Sowa Matematyczna".
  "Sowa Matematyczna" to konkurs, który jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, od klasy trzeciej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach, technikach czy szkołach zawodowych. Główną ideą konkursu jest przygotowanie uczniów do egzaminów kończących poszczególne etapy nauki (sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej, egzamin gimnazjalny oraz maturalny).
  We wszystkich kategoriach testy składają się z 30 zadań zamkniętych. Każde pytanie punktowane jest od 1 do 3 punktów w zależności od stopnia trudności. Uczniowie mogą wybrać tylko jedną poprawną odpowiedź spośród pięciu podanych. W przypadku gdy uczestnik nie zaznaczy żadnej odpowiedzi lub zaznaczy odpowiedź błędną - nie otrzymuje żadnego punktu.
  Pierwszy etap rozwiązywany jest przez uczniów we wcześniej ustalonych czteroosobowych drużynach. Dana grupa nanosi odpowiedzi na jedną wspólną kartę odpowiedzi lub rozwiązuje test przy użyciu jednego komputera.

  Składy drużyn z pierwszego etapu:
  Lidia Sobczyk, Damian Piwowarski, Katarzyna Rogula, Izabela Graczyk - uczniowie klasy IIa

  Oliwia Brożyna, Katarzyna Konecka, Damian Orlikowski, Julia Krakowiak - uczniowie klasy IIc

  Kotowski Damian, Emilia Kupczyńska, Bożena Bołaz, Agata Niezgoda - uczniowie klasy IIc

  Do drugiego etapu konkursu zostali zakwalifikowani uczniowie drużyn, które zdobyły najwyższą liczbę punktów w pierwszym etapie. W II etapie uczniowie nie rozwiązują już zadań w grupach - każdy odpowiada za swoją pracę indywidualnie. Uczestnicy otrzymują do rozwiązania 6 zadań otwartych. Za każde z nich uczeń może otrzymać od 0 do 5 punktów.

  Do drugiego etapu zakwalifikowała się drużyna w składzie: Oliwia Brożyna, Katarzyna Konecka, Damian Orlikowski, Julia Krakowiak - uczniowie klasy IIc.
  W styczniu 2014r. zostały ogłoszone wyniki drugiego, a zarazem ostatniego etapu konkursu.

  Na 10000 uczestników biorących udział w konkursie III MIEJSCE W POLSCE zajęła Oliwia Brożyna, uczennica klasy IIc. Jest to ogromny sukces naszej szkoły. W historii szkoły nie zdarzyło się, by uczennica klasy II zajęła tak wysokie miejsce. Należy również dodać, że uczniowie klasy IIc biorą udział w innowacji matematyczno - przyrodniczej, czyli w zajęciach rozwijających zainteresowania dzieci, które związane są z przedmiotami matematyczno - przyrodniczymi.

  Na wyróżnienie zasługują również pozostali uczniowie: Kasia Konecka, Daniel Orlikowski oraz Julia Krakowiak.
  Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom. Życzę dalszych sukcesów! Jestem z Was bardzo dumna!

  Nauczyciel matematyki - mgr Katarzyna Kozak

  "SZLACHETNA PACZKA"


  Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Samorządu Uczniowskiego zaangażowali się w ogólnopolską akcję pomocy ubogim rodzinom. Akcja nosi nazwę "SZLACHETNA PACZKA".

  SZLACHETNA PACZKA ma już trzynaście lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt SZLACHETNEJ PACZKI ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. W 2013 roku Paczka była organizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce.

  Uczniowie naszej szkoły wybrali rodzinę z naszego lokalnego środowiska. Pani Klara i Pan Jan mieszkają z córką Emilią , zięciem Andrzejem i ich piątką dzieci: Arkiem, Pawłem , Hubertem, Erykiem i Kacprem (10 m-cy). Wraz z nimi mieszkają jeszcze dwie córki: Iwona oraz Wiesława i jej syn Artur. Sześciu członków rodziny jest niepełnosprawnych umysłowo. Przyczyną trudnej sytuacji rodziny jest duża ilość osób w gospodarstwie domowym, w tym połowa z niepełnosprawnością umysłową. Niepełnosprawność ta nie daje im możliwości podjęcia pracy, w wyniku czego Rodzinie brakuje środków finansowych na życie.
  Dwunastoosobowa Rodzina mieszka w niewielkim trzypokojowym mieszkaniu. Głowa rodziny, Pan Jan, oraz jego żona, Pani Klara, starają się dorobić pracując sezonowo np. przy zbiorze owoców. Jest to jednak niewystarczające przy tak licznej Rodzinie i nie ułatwia wyjścia z trudnej sytuacji życiowej.
  Kiedy już rodzina została wybrana, Pani Kasia Kozak i Pani Edyta Szlachciak ogłosiły, że w całej szkole rusza akcja zbiórki ubrań i żywności dla potrzebującej rodziny. Nie było chyba w szkole ucznia, który nie włączyłby się do akcji. Uczniowie przynosili wszystko to, co rodzina wskazała za niezbędne: artykuły spożywcze, przemysłowe, odzież i obuwie, artykuły dziecięce, środki czystości oraz upominki dla najmłodszych dzieci.
  Kiedy już wszystko było gotowe, uczniowie zaczęli pakować paczki. Było ich 21. Były ogromne!!! Wypchane po brzegi! A wszystko dzięki ogromnej empatii, dobremu sercu i zaangażowaniu każdego. 6 grudnia Pan Tomek Jachnowiec zawiózł wszystkie prezenty do magazynu, z którego koordynator zabierał je do rodziny. Pan Tomek został bardzo życzliwie przyjęty przez organizatorów. Został poczęstowany gorącą herbatką a w zamian za ogromną ilość paczek dostał certyfikat uczestnictwa w projekcie oraz drobne upominki.
  Po otrzymaniu przez rodzinę paczek otrzymaliśmy wiadomość zwrotną od koordynatora. Rodzina wyraziła serdeczne podziękowania dla każdego, kto przyczynił się do tego, że Święta Bożego Narodzenia były dla nich wyjątkowe.
  W przyszłym roku również będziemy pomagać! Bo zobaczyć uśmiech ta twarzy smutnego, to ogromne szczęście.

  SU
  Katarzyna Kozak
  Edyta Szlachciak

  14 LUTEGO 2014
  WALENTYNKI


  Szkolne Koło PCK nie zapomniało o zakochanych duszyczkach i czerwonych serduszkach.
  Dekoracja korytarza i sprzedaż kartek walentynkowych ruszyły już na początku lutego. Każdy chętny mógł wrzucić swoje życzenia do skrzynki "Poczta Walentynkowa" to już nasza tradycja. Na dużej przerwie "panie listonoszki" dokonały wstępnego sortowania zawartości i wręczyły upragnione czerwone koperty adresatom. Co niektórzy czekali na nie z utęsknieniem a wyraz ich twarzy mówił sam za siebie.
  Klasy IIIa oraz IIIb spędziły lekcje j. niemieckiego również w tym niecodziennym klimacie. Legenda o księdzu, który sprzeciwił się w 300 roku przed Chrystusem rozkazom cesarza udzielając potajemnych ślubów młodym parom i za karę został skazany na śmierć, dała początek tej szczególnej dacie w kalendarzu. W zabawny sposób, czytając legendę, odpowiadając na pytania do tekstu, poznając jak obchodzi się ten dzień, np. W Finladii, Włoszech czy Korei, rozwiązując krzyżówkę, odszyfrowując zakodowany list miłosny ,odnajdując znaki zodiaku i śpiewając wersję karaoke do utworu Neny "99 Luftballons" minął na ten ostatni dzień w szkole.
  ...a teraz już tylko FERIE !!!
  Uważajcie na siebie !!!!

  Eure Deutschlehrerin

  6 LUTEGO 2014
  PROJEKT : MEIN FREUND
  czyli mój kolega w krzywym zwierciadle


  Nauka języka obcego powinna sprawiać przyjemność i zdaję sobie sprawę jak ciężko Was do niej czasami przekonać.
  Cieszę się niezmiernie, że również sami macie pomysły na ciekawą lekcję języka niemieckiego i z chęcią spełniam Wasze "marzenia" jeśli tylko je macie.
  Dzisiejsze zajęcia to rodzaj sprytnego powtórzenia słownictwa egzaminacyjnego z zakresu: Człowiek, jego wygląd, cechy charakteru oraz hobby.
  Kropkę nad i w trakcie tych zajęć, stanowiło Wasze wyczucie artystycznego smaku, dzięki któremu wykonaliście karykaturę kolegi z ławki. To nie było wcale tak proste zadanie, ale Wasza wyobraźnia i "moc" były z Wami. Co głowa, to inna, osobista wizja.
  Poradziliście sobie świetnie i jestem z Was bardzo dumna - mam nadzieję, ze bawiliście się dobrze!

  Vielen Dank
  Eure Deutschlehrerin

  STYCZEŃ - LUTY 2014
  TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW I DZIEWCZĄT O PUCHAR DYREKTORA GIMNAZJUM


  Na przełomie stycznia i lutego hala sportowa naszego gimnazjum wypełniona była kibicami i przygotowanymi do rywalizacji sportowej zawodnikami reprezentującymi poszczególne klasy.
  Rozpoczął się turniej piłki nożnej. Ten okres jak co roku, był przez wszystkich bardzo wyczekiwany. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy, zarówno w kategorii chłopców jak i dziewczynek. Każda klasa chciała być najlepszą drużyną w szkole i robiła wszystko aby znaleźć się w finale, który odbędzie się w czerwcu.
  Emocje były ogromne. Nie było w szkole osoby, która nie spojrzałaby na tablice wyników na łączniku szkolnym. Trzeba przyznać , że Wasz poziom gry był na wysokim poziomie i co niektórzy zaskoczyli swoimi umiejętnościami piłkarskimi.
  W ostatnim tygodniu przed feriami odbyły się mecze decydujące o tym, która drużyna znajdzie się w finale oraz kto wywalczy 3 miejsce. Walka była bardzo zacięta, zawodnicy wylewali "siódme poty" aby zagrać w czerwcu o najwyższe miejsce na podium.

  Oto wyniki:

  DZIEWCZĘTA:
  III miejsce - klasa I C

  CHŁOPCY:
  III miejsce - klasa II B

  FINAŁY:
  DZIEWCZĘTA: IIA - IIC
  CHŁOPCY: IIIA - IIIB

  Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy a finalistom życzymy powodzenia w czerwcu!!!

  Anna Sowa

  24 STYCZNIA 2014
  WIZYTA PODOPIECZNYCH Z DPS W NOWYCH BIELICACH


  Tego dnia po raz pierwszy nasze gimnazjum odwiedzili podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach.
  Spotkanie odbywało się w hali sportowej naszej szkoły. Wychowankowie pod kierunkiem swoich opiekunów przygotowali Bożonarodzeniowe Jasełka.
  Cała społeczność uczniowska w ciszy i skupieniu wysłuchała pastorałek w wykonaniu gości. To było bardzo miłe spotkanie za które serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że spotkamy się w następnym roku!


  Zespół do spraw promocji Szkoły  20 STYCZNIA 2014
  FILMY DO SŁUCHANIA !


  To kolejne spotkanie z cyklu audycji umuzykalniających pod patronatem Filharmonii Koszalińskiej.
  Oglądając filmy często nie zważamy na dźwięk muzyki. Towarzyszy on zwykle delikatnie w tle, ale w serialach jest często tak charakterystyczny, że większość z Was zna słowa do muzyki na pamięć.
  Udowodniliście to, śpiewając wraz z wokalistką utwór tytułowy z serialu "Na dobre i na złe" czy "Czterdziestolatek". Musimy przyznać, że całkiem nieźle Wam to wychodziło. Wersja instrumentalna do filmu ,,Vabank,, przy akompaniamencie pianina i klarnetu została przyjęta również gromkimi brawami.
  Oprócz czystej muzycznej wirtuozerii, był także czas na informacje techniczne na temat klarnetu, który jest instrumentem dętym drewnianym. Jego twórcą był Johann Cristoph Denner i pochodzi z początków XVIII wieku, a jego nazwa wywodzi się od włoskiej nazwy: clarinetto.
  Do zobaczenia następnym razem !

  Zespół d/s Promocji Szkoły

  20 GRUDNIA 2013
  WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA


  Ostatni dzień szkolny w roku 2013, ostatnie lekcje w świątecznej atmosferze. Ten dzień jest zawsze wyjątkowy i wszyscy przygotowują się do niego nieco dłużej. Przedstawienie jasełkowe jest już tradycją w naszym Gimnazjum.
  Pełne zadumy chwile, wiara, nadzieja, pomocna dłoń, białe, czyste światło, czy są one w nas? Czy będą w nas podczas tych świąt? Ta refleksja zajmowała dziś nasze myśli.

  Po wzruszającym i w pełni emocjonalnym występie artystycznym, pani Dyrektor Aneta Chmielewska - Szymańska złożyła wszystkim zgromadzonym serdeczne, płynące z głębi serca życzenia.
  Po modlitwie i słowach księdza Proboszcza, zaproszeni goście rozdali gospodarzom klas wigilijne opłatki. Przy dźwiękach kolęd udaliśmy się do klas, aby podzielić się opłatkiem, spożyć wspólnie przygotowaną wieczerzę wigilijną i rozpakować prezenty, które Mikołaj zostawił pod choinką.

  Święta szybko się zbliżają,
  w święta ludzie się kochają.
  Przy dzieleniu się opłatkiem,
  płyną z oczu łzy ukradkiem.
  Życzymy sobie wszystkiego najlepszego,
  dając w policzek całusa wielkiego.
  W nocy Jezus się urodzi
  i serduszka nam odmłodzi.
  Wesołe święta, oby takie były
  i oby wszystkie życzenia się spełniły.  Zespół do spraw promocji Szkoły  20 GRUDNIA 2013
  ADVENTSKALENDER


  Adwent, to radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Cztery tygodnie mijają zazwyczaj jak w oka mgnieniu. Kalendarz adwentowy ma za zadanie uczyć małe dzieci wytrwałości i cierpliwości, a słodka niespodzianka, która kryje się pod jednym z 24 numerków symbolizuje dni pozostałe do nadejścia Świąt.
  To jedna z tradycji, wymyślona przez niemieckich luteranów w XIX wieku i praktykowana w wielu rodzinach na całym świecie. W piątkowy poranek rozstrzygnęliśmy konkurs na najładniejszy kalendarz. Wystawa prac odbyła się a sali nr 13. Tegorocznym zwycięzcom została praca , która kryła się pod numerem 5 - Emilia Kupczyńska z klasy II C . Gratuluję! Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i bardzo się cieszę, że chcieliście wziąć w nim udział , było mi bardzo miło i mam nadzieję, że Wam wszystkim również.

  Eure Deutschlehrerin

  18 GRUDNIA 2013
  KLASYCZNY ROCK


  Dzisiejsza lekcja muzyki na żywo, to kolejne spotkanie z cyklu audycji umuzykalniających dla szkół. Świetne, lekkie i zabawne starcie muzyków Filharmonii Koszalińskiej i Koszalińskiego zespołu rockowego w żartobliwym tonie "pingwiny" we frakach contra luźni nowocześni artyści.
  Muzyka klasyczna, symfoniczna napotkała muzykę rockową, udowadniając iż, te dwa gatunki daję się doskonale ze sobą połączyć a przy tym uzyskać można zaskakujący dla ucha efekt. Muzycy przedstawili również pokrótce budowę instrumentów i wyjaśnili ich pochodzenie. Teraz już chyba każdy wie, gdzie jest pudło rezonansowe, jakie są rodzaje strun, z czego jest wykonany smyczek, oraz to, że skrzypce mają swą duszę.
  Skrzypce, puzon i dwie gitary,klasyczna i elektryczna zaskoczyły słuchaczy utworami takimi jak "Eine kleine Nachtmusik" W.A.Mozarta czy "Nothing Else Matter" zespołu Metallica. Na końcu dla zabawy wspólne wykonanie "Balkanicy" wyzwoliły w zgromadzonej publiczności widoczną, wyczuwalną pozytywną energię.
  To była bardzo przyjemna, niecodzienna lekcja muzyki.

  Zespół do Spraw promocji Szkoły

  17 GRUDNIA 2013
  MODESCHAU - POKAZ MODY, CZYLI NIEMIECKI KREATYWNIE


  To była niecodzienna lekcja języka niemieckiego. Jak przyznali uczniowie po zajęciach, z jednej strony pełna stresu, a za drugiej śmiechu i dobrej zabawy. Wszystkiemu przyglądała się bacznie zgromadzona publiczność, klasa Ia, oraz najważniejsza osoba w naszym Gimnazjum pani Dyrektor Aneta Chmielewska-Szymańska.

  Klasa IIIb przygotowała projekt przedmiotowy, w którym wykazać musiała się znajomością leksykalno - gramatyczną z działu człowiek, nazywając poszczególne elementy garderoby i używając przy tym przymiotników w IV przypadku, czyli w bierniku.
  Uczniowie pracowali samodzielnie w wybranych losowo grupach, opracowali opis pokazu, wybrali stroje oraz stosowną muzykę. Moderator w trakcie pokazu opisywał modeli, spośród których najlepiej zaprezentował się Michał K. Co do tego byliśmy wszyscy jednomyślni! Wśród kolekcji, miejsce znalazły moda kąpielowa, sypialniana, basenowa, czy na dyskotekę.

  Wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania. Jak się okazuje, nie tak ławo jest być prekursorem nowych trendów, a i model musi czuć swe powołanie.
  Cieszę się, że podjęliście się wykonania tego wyzwania, potrafiliście wspólnie pracować i stworzyć coś kreatywnego i to jeszcze w języku niemieckim.
  Jestem z Was bardzo dumna i dziękuję !

  Eure Deutschlehrerin  9 GRUDNIA 2013
  MIKOŁAJKI


  Z powodu złych warunków pogodowych Święty Mikołaj trafił do naszego Gimnazjum dopiero w poniedziałek.

  Renifery na szczęście wytrzymały, nie straszna im była śnieżna zawierucha. Te trzy dni poślizgu nikomu jednak nie przeszkadzały, przecież lepiej późno niż wcale, jak mówi stare porzekadło.
  Słodkie podarunki dla każdego ucznia i nauczyciela ufundowała Rada Rodziców. Pani Dyrektor Aneta Chmielewska - Szymańska wraz z przewodniczą Rady Panią Agnieszką Borzęcką dzielnie wspierały Świętego Mikołąja, który nieźle się dziś napracował. Uff ! Nosić taką brodę !

  Każda klasa w zamian za otrzymany prezent musiała powiedzieć jakiś wierszyk, bądź zaśpiewać piosenkę. Oczywiście nie obyło się bez obligatoryjnego : "Czy byliście grzeczni w tym roku?"
  Hmm, z odpowiedzią na to pytanie niech każdy rozprawi się sam, w zaciszu swej duszy, tak będzie najbezpieczniej.

  Dziękujemy za miłą niespodziankę !!!

  LEKCJA HISTORII NA ŻYWO


  4 grudnia w naszym gimnazjum gościliśmy członków pomorskiego bractwa rycerskiego "Kerin", którzy zabrali zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów w podróż przez długie dzieje.

  Była to nietypowa lekcja historii na żywo. Podczas przedstawienia uczniowie mogli zapoznać się z kultura i sztuka wojenną ludów Północy oraz ich kontaktami z naszymi przodkami z czasów Mieszka I.
  Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądał ślub księcia z księżniczką Dobrawą, jak Mieszko I organizował swe wojsko do boju, komu oddawali cześć nasi przodkowie przed 966 r.
  Jak zwykle w przedstawieniu brali również udział chętni uczniowie, co czyni pokazy bractwa jeszcze bardziej ciekawszymi a nasi gimnazjaliści z wielką ochotą biorą w nich udział.

  22 LISTOPADA 2013
  ŚWIĘTO PIERNIKA


  Dziś obchodziliśmy w naszym Gimnazjum Światowy Dzień Pierniczka.
  Słodycze lubi chyba każdy, a korzenny zapach pierników, kojarzy się wszystkim z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Tym razem nie chodziło jednak tylko o rozkoszowanie się smakiem i zapachem tego wyjątkowego łakocia , lecz również o szczytny cel.
  To akcja charytatywna zorganizowana przez członków Szkolnego Koła PCK. Kupując ciastko, darowało się pieniążki dla na szczytny cel, bo przecież najważniejsze, to mieć serce otwarte na innych i umieć dzielić się z potrzebującymi. Dziękujemy za to, iż właśnie TAKIE serca macie !!!

  Opracowanie:
  Opiekunowie Szkolnego Koła PCK

  AGATA KAWECKA
  W PAŁACU PREZYDENCKIM


  21 listopada uczennica klasy III B Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu - Agata Kawecka uczestniczyła w uroczystym spotkaniu z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.
  Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 60 - lecia Mistrzostwa Europy. W spotkaniu brali udział medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.
  Nasza pięściarska odebrała od prezydenta podziękowania za wysokie osiągnięcia sportowe. Dla przypomnienia, Agata jest brązową medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata w boksie.
  Dodatkową atrakcją była walka pięściarska pomiędzy Danielem Olbrychskim a mistrzem olimpijskim w boksie, Józefem Grudniem.
  Agata serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej karierze!!!

  Anna Sowa

  21 LISTOPADA 2013
  ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ


  Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości.
  To pewnie za sprawą kartonowych buziek, które uczniowie rozdawali wszystkim napotkanym osobom, nie tylko w szkole, ale i na ulicy, w Urzędzie Gminy czy Bibliotece . W ten dzień każda napotkana osoba, nie mogła przejść smutna obok tak radosnych wolontariuszy życzliwego i bezinteresownego uśmiechu.
  W szkole swoje życzenia i pozdrowienia można było zawiesić na "Drzewku Życzliwości", czy też zrobić sobie pamiątkową fotkę w odpowiednio przygotowanej scenerii. W wyniku tajnego głosowania, po przeliczeniu głosów przez Komisję, wybrano również Najbardziej Życzliwych Uczniów i Nauczycieli.

  Oto Najbardziej Życzliwi wybrani drogą demokratycznego głosowania :
  Uczniowie :

  Kl. Ia Małgorzata Sobierajska
  Kl. Ib Magdalena Jagodzińska
  Kl.Ic Wiktoria Jóźwiak
  Kl. IIa Dominika Kałużna
  Kl. IIb Weronika Cieklińska
  KL. IIc Bożena Bołaz
  Kl. IIIa Michał Rogula
  KL. IIIb Joanna Fusiarz

  Nauczyciele :

  III miejsce pani Kinga Kolle
  II miejsce ex aequo pani Dorota Klekocka i pani pani Katarzyna Kozak
  I miejsce ex aequo pani Agnieszka Kolanowska i pani Iwona Retecka

  Gratulujemy zwycięzcom tego szczególnego wyróżnienia. Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę, dobry nastrój i pozytywną energię . Oby takich dni było w życiu każdego z nas jak najwięcej !

  Opracowanie:
  Opiekunowie Szkolnego Koła PCK  BIEGNIEMY NA STADION NARODOWY
  ZWYCIĘZCY I ETAPU


  14 uczniów Gimnazjum im. Wybitnych polaków w Biesiekierzu przystąpiło do udziału w projekcie organizowanym przez Zachodniopomorską Federację Sportu w Szczecinie.
  W projekcie tym biorą udział uczniowie szkół gimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego i gmin Brandenburgii i Meklemburgii, które wchodzą w skład Euroregionu Pomerania. Projekt trwa do 31 grudnia.
  Pierwszy etap projektu uczniowie naszego gimnazjum maja już za sobą. Należy wspomnieć, iż wszyscy zgłoszeni zawodnicy przeszli do II etapu projektu. Wystarczyło tylko biegać, a ilości przebiegniętych kilometrów zapisywać skrupulatnie w książeczkach biegacza. Nasi uczniowie przebiegli razem 432 km, zostali nagrodzeni koszulkami biegacza oraz krokomierzami. Teraz walczą o zwycięstwo w drugim etapie.
  A naprawdę jest o co walczyć. 40 najlepszych biegaczy otrzyma nagrody - buty sportowe, dresy, puchary, dyplomy.
  Zwycięzcy wezmą również udział w wycieczce na Stadion Narodowy w Warszawie oraz zwiedzą siedzibę Sejmu i Senatu.
  Za wszystkich trzymam kciuki i wierzę, że to właśnie ktoś z moich uczniów znajdzie się w najlepszej czterdziestce biegaczy naszego województwa!!!

  Powodzenia...

  Anna Sowa

  LISTOPAD 2013
  DEUTSCH MACHT SPAß !


  Dobrze, że czasy się zmieniają i era nudnych podręczników dawno już za nami.
  Nowoczesne technologie pozwalają pracować z multibookiem, wykonywać zadania równocześnie w formie papierowej i elektronicznej, sprawdzać odpowiedzi z kluczem, łączyć, gumkować, ćwiczyć zapamiętywanie, pisanie, rozumienie ze słuchu w każdej możliwej formie.
  Nie ulega wątpliwości, że najlepiej pozostaje nam w pamięci to, co sami zrobimy. Wykonując coś sami, czyli poprzez własne doświadczenie, jesteśmy na jak najlepszej drodze do naukowego sukcesu. Stąd właśnie ta różnorodność ćwiczeń aktywnych na lekcjach języka niemieckiego. Projekty, ćwiczenia gramatyczne wykonywane online, zgadywanki z Akinatorem, zabawa w memory, ortograficzne układanki, filmy w niemieckiej wersji językowej z załączoną kartą pracy to tylko nieliczne narzędzia, które wspierają Wasz proces przyswajania języka obcego.
  Mam nadzieję, że lubicie z nich korzystać i pozwolą Wam one naprawdę polubić naukę języka niemieckiego i któregoś dnia będziecie mogli z nieskrywaną przyjemnością i przekonaniem powiedzieć, że Deutsch macht wirklich Spaß!
  Tego właśnie Wam życzę. Bądźcie otwarci na to co dzieje się wokół Was, a któregoś dnia, gdy staniecie oko w oko z językiem niemieckim w zwykłej sytuacji życiowej, przekonacie się sami, że warto było potrudzić się podczas szkolnych lekcji.

  Viel Glück !
  Eure Deutschlehrerin

  15 LISTOPADA 2013
  ŚWIĘTO SZKOŁY


  Już po raz czwarty Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu obchodziło swoje Święto.
  Ministerstwo Edukacji Narodowej, ogłosiło rok szkolny 2013/2014 "Rokiem Szkoły w Ruchu" a podróże, wyjazdy to również rodzaj aktywności fizycznej, mottem przewodnim stali się "Wybitni Polscy Podróżnicy i Odkrywcy".

  Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele Urzędu Gminy w Biesiekierzu radni, sołtysi, rodzice, Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu Gminy oraz uczniowie klas VI Szkół Podstawowych w Starych Bielicach , Biesiekierzu i Świeminie.
  Spotkanie otworzyło przemówienie Pani Dyrektor Anety Chmielewskiej - Szymańskiej oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych. Poczet flagowy, sztandarowy, hymn państwowy, nadały powagi temu wyjątkowemu Świętu. W tym ważnym dniu, pani Dyrektor podziękowała tym, którzy zawsze służą Gimnazjum pomocą, radą i są ogromnym wsparciem w działaniach szkoły.
  Podziękowania otrzymali : pani Agnieszka Hryniewicz, pan Artur Pastuszek, pani Dorota Nowakowska, pani Grażyna Guzowska, pani Irena Barczuk, pan Roman Gadomski, pan Tadeusz Grądzki, funkcjonariusze Straży Gminnej , pani Halina Gębal, ksiądz Proboszcz Zbigniew Kukiel oraz Dyrektorzy Szkół Podstawowych i Przedszkola Gminnego.

  Występ artystyczny zespołu wokalnego pod kierunkiem pani Agnieszki Kolanowskiej zakończył część oficjalną. Pora przejść do konkursów wiedzy i prezentacji multimedialnych. W swoich pracach uczniowie przybliżyli postaci znanych polskich podróżników: Elżbiety Dzikowskiej, Beaty Pawlikowskiej, Bronisława Arctowskiego, Martyny Wojciechowskiej, Marka Kamińskiego, Tony Halika, Wojciecha Cejrowskiego, oraz Pawła Edmunda Strzeleckiego.
  Prezentacje należało oglądać bardzo wnikliwie, gdyż w następnym etapie klasy musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące tych właśnie projekcji. W tajemnicy zdradzimy, że najbardziej ambitnie do tego zadania podeszła pani Dyrektor Aneta Chmielewska- Szymańska, która zrobiła detaliczne wręcz notatki i była bardzo cenną i rozchwytywaną Skarbnicą Wiedzy! Kołem ratunkowym mogli zostać zaproszeni goście, nauczyciele, szóstoklasiści i przyznajemy, iż uczniowie nie tylko w tym zadaniu korzystali z podpowiedzi wszystkich zgromadzonych . To nauka poprzez zabawę. Gimnazjaliści wykazywali się swą wiedzą odkrywając puzzle, pod którymi kryły się zdjęcia Big Bena, Piramid w Gizie, Statuy Wolności, Koloseum, Wieży Eifla, Muru Chińskiego czy Bramy Brandenburskiej.
  Muzyczne inspiracje zespołu wokalnego oraz wzbudzający burzę gorących oklasków występ solowy Oliwii Paszkowskiej, były miłym dla ucha przerywnikiem. W kolejnym zadaniu po usłyszeniu opisu państwa należało przypiąć szpileczkę w odpowiednim miejscu kontynentu. I tak szukano np. Meksyku, Chin , Włoch .
  Ostatnia konkurencja dostarczyła jednak wszystkim największej rozrywki. Po wylosowaniu kopert ze współrzędnymi, należało prawidłowo je odczytać i znaleźć tajemne miasto na mapie fizycznej świata. Proste zadanie, a wymagało prawdziwe zegarmistrzowskiej wręcz dokładności."Koła ratunkowe" dwoiły się i troiły! Poszukiwano Dublina , Helsinek, Hawany , Berlina , Buenos Aires .

  Po raz pierwszy na przestrzeni funkcjonowania Gimnazjum, w konkursie wiedzy wszystkie klasy zdobyły pierwsze miejsce. To dowód na to, iż wspólna zabawa i zdrowa rywalizacja oparta na zasadach fair play, są naprawdę możliwe.
  Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pt. Miasto moich marzeń. III miejsca zdobyła Weronika Kunz z kl. IIc, II miejsce Joanna Kuklińska z kl. IIIa, I miejsce przypadło Gabrieli Walczak z kl.IIb. Gratulejmy talentu , fantazji i kreatywności.
  Wspólne świętowanie zakończył uroczysty poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
  Dziękujemy gościom, rodzicom, wszystkim, którzy wnieśli wkład w przygotowanie i przebieg tego niecodziennego spotkania .

  Opracowanie: Zespół do Spraw Promocji Szkoły

  8 LISTOPADA 2013
  ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


  Dnia 8 listopada obchodziliśmy w naszym Gimnazjum Święto Odzyskania Niepodległości.
  W części pierwszej uczniowie przygotowali program artystyczny, który przypomniał wszystkim zgromadzonym historię utraty i odzyskania niepodległości przed naród polski . Pieśni patriotyczne wyśpiewane bez dźwięków muzyki miały wyjątkowy charakter , poruszały serce i duszę. Cała społeczność uczniowska naszego Gimnazjum przygotowała się bardzo dokładnie. Strój galowy , gazetki tematyczne w klasach ,wystawa plakatów na korytarzu szkolnym oraz barwy narodowe w formie kotylionów nadały odświętny ton .
  Część druga odbyła się na parkingu, w samym centrum naszej małej ojczyzny. Nad bezpieczeństwem zgromadzonych czuwały jednostki Policji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz gminnych, instytucji współpracujących z Urzędem Gminy w Biesiekierzu, radni Gminy Biesiekierz, uczniowie Gimnazjum im. Wybitnych Polaków, Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu oraz Przedszkola Gminnego w Biesiekierzu.
  To radosny i wyjątkowy happening, który wypełniły nie tylko wiersze , pieśni patriotyczne, okolicznościowe przemowy, lecz przede wszystkim wspólna patriotyczna akcja . Połączyło nas państwo, Polska , Jej przeszłość , teraźniejszość i troska o przyszłe dni.
  W momencie kulminacyjnym, po chwili namysłu, życzenia wypowiedziane w zaciszu umysłu, wzniosły się w niebo jako biało - czerwone balony , wolne niczym ptak . Każdy wypuścił z dłoni swe życzenie, pragnienie, pozwalając mu unieść się w nieskończoną dal.
  Dziękujemy wszystkim, którzy uczynili ten dzień wyjątkowym i pozwolili poczuć siłę, łączącą się we wspólną , narodową jedność .

  Opracowanie: Zespół do Spraw Promocji Szkoły  DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA


  8 listopada 2013 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji członkowie SK LOP wygłosili apel do uczniów oraz przeprowadzili na długiej przerwie konkurs ekologiczny dla chętnych uczniów.
  Dzień Czystego Powietrza to pomysł Fundacji Arka. Nasze życie zależy od oddychania, od powietrza. Dlatego tak ważne jest to, aby było to czyste powietrze. Nasza akcja ma propagować różnorodne postawy i działania powodujące, iż będziemy oddychali coraz czystszym powietrzem. W tym roku chcemy poruszyć problem spalania śmieci w piecach domowych zamiast ich segregowania. Trujemy siebie, trujemy ziemię w naszych ogrodach, a także niszczymy cenne surowce, które mogą zostać powtórnie użyte w procesie produkcji.
  Politycy Unii Europejskiej biją na alarm z powodu złego stanu powietrza, dlatego ROK 2013 jest rokiem czystego powietrza w Unii Europejskiej. Jest to najbardziej odpowiedni moment, aby mówić o tym, jak bardzo ważne jest dla nas czyste powietrze! Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo do oddychania czystym powietrzem. Pomimo tego w Unii Europejskiej corocznie ok. 500 tys. osób umiera w konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem. W Polsce śmiertelność związana ze złą jakością powietrza to ponad 30 tys. osób rocznie.

  UWAGA!!!
  Spadek długości życia spowodowany obecnością w powietrzu cząstek stałych wynosi aż ... 3 lata!!!

  Opiekunki SK LOP
  Dorota Klekocka
  Roksana Kaczmarek- Cichosz  23 PAŹDZIERNIKA - POWIATOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DZIEWCZĄT


  14 PAŹDZIERNIKA 2013
  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


  "Święto Edukacji Narodowej to zaiste okazyja, iżby wyrazić nasze podziękowanie za uprawę tegoż ugoru,
  jakim niewątpliwie są uczniowskie czerepy. Niech, więc Waćpaństwu snuje się żywot w pomyślności,
  a fortuna niech nie omija Waszego domostwa. Ty zaś szlachetne zdrowie, ulubuj sobie wszystkich pracowników tej
  prześwietney instytucyji oświatowej i wspieraj ich nadwątlone przez nas siły."

  - tymi oto staropolskimi słowami, wyrecytowanymi przez Macieja Sowę - ucznia kl. Ia rozpoczęliśmy tegoroczną akademię dnia 14 października.

  Dzień Nauczyciela to świetna okazja, aby wszystkim nauczycielom życzyć wszystkiego dobrego. W końcu to oni nauczyli nas czytać, pisać i liczyć, więc jest za co dziękować.
  W dniu obchodów święta DEN Samorząd Uczniowski przygotował uroczystość, którą wypełniły występy artystyczne w wykonaniu uczniów klasy IIIa, IIIb, IIa, Ic i duetu: Sandry Brancewicz i Joanny Kuklińskiej. Nasi artyści pięknie wyśpiewali i wyrecytowali słowa podziękowania i uznania dla codziennej trudnej pracy pedagogów.

  W części oficjalnej głos zabrała Dyrektor Gimnazjum - pani Aneta Chmielewska-Szymańska, która przybliżyła ideę święta, nakreśliła model współczesnego nauczyciela oraz skierowała do wszystkich pracowników szkoły serdeczne życzenia i podziękowania za trud i poświęcenie.
  Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Nie obyło się również bez inscenizacji, pt. "Skąd się wziął nauczyciel?", w której uczniowie zobrazowali jak trudno jest być nauczycielem. Miejscem akcji był raj, piekło i szkoła, a główne role odegrali: Oliwia Paszkowska - wcielając się w rolę charyzmatycznej nauczycielki, Alicja Dzięgielewska - nasz niezastąpiony diabełek, Sara Tomczyk - Ewa z raju i "mama" sporej gromadki dzieci, Franek Kozłowski - niebiański Adam i "tata" dzieci, no i oczywiście postać Stwórcy zawodu nauczyciela, którą kreowała Patrycja Ławrynowicz.
  Uczniowie, pragnąc przekazać wyrazy sympatii dla wszystkich osób pracujących w naszej Szkole oraz korzystając z udzielonej im tego dnia władzy, obdarowali nauczycieli i pracowników, nadając im honorowe tytuły i nagrody. Zostały one przyjęte z dużym poczuciem humoru i dostarczyły wszystkim dużo śmiechu i radości. Na zakończenie złożyli nauczycielom życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane z cukierków piękne kwiaty.

  Scenariusz uroczystości i akademię przygotowały:
  Edyta Szlachciak i Katarzyna Kozak  14 PAŹDZIERNIKA 2013
  WIELKIE KOTOWANIE


  Jak co roku, to prawie najważniejszy dzień dla całej społeczności naszego Gimnazjum.
  Tradycyjnie już, uczniowie klas drugich, prześcigają się w wymyślaniu jak najbardziej niestworzonych konkurencji i zadań dla młodziutkich nieco wystraszonych pierwszaków. Ale wszystkim prześwieca to samo motto - musi być jak najbardziej odlotowo, niesamowicie, niesmacznie i nieco obrzydliwie. I o dziwo, zawsze im się to udaje. Tegoroczne Otrzęsiny odbyły się w aurze ciemnej strony magii, czarownic, upiorów i wampirów. Jedno trzeba przyznać. Pierwszoklasiści wywiązali się wzorowo ze wszystkich postawionych im zadań.
  Największe wrażenie na zgromadzonej publiczności i zaproszonych gościach zrobił układ taneczny do utworu Thriller Michaela Jacksona. Choreografia, stroje, makijaż, byliśmy naprawdę pozytywnie zaskoczeni. Możecie śmiało startować w konkursach tanecznych. Wasze aranżacje były doskonałe !
  Ponadto kandydaci na przyszłych prawomocnych gimnazjalistów, wykazywali się swą wiedzą tajemną na tematy bliskie magii. Układali jak najdłuższy ogon wilkołaka, projektowali lalki voodoo, w salonie fryzjerskim rywalizowali o najpiękniejszą fryzurę upiora, przedzierali się przez gęstwinę głębokiego lasu pełnego przeszkód, oraz niebezpiecznych dzików. Prezentowali doskonałą wręcz wiedzę z zakresu egzorcyzmów, rozpoznawania elementów świni ( nazwijmy rzecz po imieniu ) jak również szukania broni na wampira. Nie brzydzili się wcale krwawego napoju z soku pomidorowego czy żelkowych wyłupiastych oczu.
  Zabawa byłą przednia, a chwila, w której Pani Dyrektor dosłownie odrąbała siekierą wychowawcom ogony na pieńku z zaschniętą krwią, uświadomił wszystkim, że kotowanie zakończone i pora powrócić do szarej codzienności.
  Hmm...ciekawe...jaką zemstę wymyślą w następnym roku ?

  Opracowanie: Zespół do spraw promocji Szkoły  ŚWIĘTO DRZEWA


  Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku.
  Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.
  Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. Święto Drzewa od 10 lat integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew, zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

  W tym roku nasza społeczność szkolna postanowiła również mocno zaangażować się w tę akcję. Posadziliśmy na terenie szkoły świerki pospolite Picea bies L., które zostały przekazane przez Pana Władysława Rogulę, za które bardzo dziękujemy.
  Każda klasa wraz z wychowawcą miała w wyznaczonym miejscu posadzić "swoje drzewko", każdemu z nich nadano imię. Wyobraźnia naszych uczniów jest bardzo duża, a oto jej efekty:
  Klasa Ia - Arci; Ib - Ferdek; Ic - Stefan; IIa - Pikuś; IIb - Księżniczka; IIc - Drzewiec; IIIa - Andrzej;, IIIb - Bao Bao.
  Mamy nadzieję, że żadna z klas nie zapomni o swoim drzewku i będzie się nim nadal opiekować.
  SK LOP zainicjowało również zbiórkę makulatury, którą każda klasa mogła przynieść, a zaangażowanie uczniów będzie owocowało punktami do konkursu Super klasa. Natomiast pieniądze ze sprzedaży makulatury zostaną przekazane na cel charytatywny. A jaki? O tym zdecyduje klasa, która zebrała najwięcej makulatury.

  Mamy nadzieję, iż takich akcji uda nam się przeprowadzić więcej, liczymy na zaangażowanie rodziców, uczniów, ale i nauczycieli.

  Opiekunowie SK LOP

  Klekocka Dorota
  Roksana Kaczmarek-Cichosz  WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2013  Hej Wyborcy, szkolni rodacy!
  Zabieramy się do pracy!!!!
  Szkolny roczek się zaczyna -
  Potrzebny nam nowy gospodarzyna!
  Kampanię wyborcza rozpoczynamy,
  Do udziału uczniów zapraszamy!

  Minął tydzień, nasi mili,
  Kandydaci się zgłosili:
  Franek, który nosi ładny sweterek
  Obiecuje "szczęśliwy numerek"!!!
  Paula siedzi cicho za ławą
  Obiecuje automaty z kawą!!!
  Oliwia, co w kółku wokalnym śpiewała,
  Huczne i liczne dyskoteki obiecywała,
  A Wiktoria - rozrywkowa dziewczyna-
  Częste i liczne wyjazdy do kina!!!

  Po kampanii przedwyborczej,
  Czas do urny prędko kroczyć!

  Uczniowie na kartkach nazwisko zaznaczyli,
  A karteczni do urny grzecznie wrzucili!!!

  Komisja głosy skrupulatnie zliczyła
  I zwycięzcę wyłoniła!!!

  Franek wymiótł wszystkie dziewczyny,
  Był w wyborach bezkonkurencyjny!!!

  Serdecznie wszystkim gratulujemy
  I realizacji obietnic oczekujemy!!!

  Opiekunowie SU: Edyta Szlachciak Katarzyna Kozak  AGATA KAWECKA - BRAZOWĄ MEDALISTKĄ MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTW ŚWIATA KOBIET W BOKSIE


  Mistrzostwa odbyły się w bułgarskim kurorcie Albena nad Morzem Czarnym. Wzięło w nich udział 310 zawodniczek z 33 krajów, w tym reprezentacja naszego kraju, prowadzona przez Tomasza Różańskiego. Nasz kraj reprezentowało 12 pięściarek, jedną z nich była Agata Kawecka (Fight Club Koszalin, 50 kg), uczennica trzeciej klasy Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu.
  Warto wspomnieć, iż Agata w sierpniu wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w boksie w kategorii juniorów młodszych i została zauważona przez trenerów kadry Polski. Tak rozpoczął się nowy rozdział w karierze Agaty - powołanie na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Kobiet w Boksie, podczas których wywalczyła brązowy medal.
  Agata jest wyjątkowo uzdolnioną i bardzo ambitną młodą osobą, którą należałoby popierać i dalej promować, aby mogła kontynuować swą sportową karierę i zdobywać kolejne medale.
  Agatka serdecznie Ci gratulujemy i wierzymy, że jesteś przyszłością polskiego kobiecego boksu...

  Anna Sowa  AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA


  Jak co roku we wrześniu, nasza szkoła przyłączyła się do 20 już edycji akcji "Sprzątanie świata", która w tym roku odbyła się pod hasłem "Odkrywamy czystą Polskę". Jej finał przypadał na 20-22 września. Na terenie całej Polski organizowane są wtedy zbiórki odpadów. Pomysłodawcy imprezy uważają, bowiem, że bez wiedzy - dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować za śmieciami i co robić, by było ich jak najmniej - nasz nowy system gospodarki odpadami nie zadziała.
  W naszym gimnazjum w akcji Sprzątania Świata wzięły udział klasy pierwsze. Każda klasa, zaopatrzona w gumowe rękawiczki i worki, wraz z wybranym nauczycielem powędrowała wytyczonym wcześniej szlakiem, zbierając po drodze wszelkie nieczystości. Wędrówka w terenie pozwoliła pierwszakom na zapoznanie się z tą akcją w naszej szkole jak i na małą integrację grup klasowych. Uczniowie ochoczo zabrali się do pracy w terenie i nawet niewielkie opady nie były w stanie zepsuć im humorów. Za ich pracę dziękujemy:

  Opiekunki SK LOP
  Dorota Klekocka
  Roksana Kaczmarek- Cichosz  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014


  Poniedziałkowy wrześniowy poranek zakończył czas letniego wakacyjnego wypoczynku. Nowy rok szkolny rozpoczął się mszą świętą w intencji Śp. Pani Dyrektor Lidii Pacholec. O godzinie 11 cała społeczność uczniowska, rodzice, oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystej inauguracji w hali sportowej naszej szkoły.
  Pani Dyrektor Aneta Chmielewska - Szymańska otrzymała akt mianowania z rąk Wójta Gminy Biesiekierz pana Mariana Hermanowicza. Listy Rzecznika Praw Dziecka, pani Minister Edukacji Narodowej, uroczyste przemówienia, pełne ciepłych życzeń na nowy rok szkolny wypełniły to spotkanie, po którym wychowawcy wraz ze swoimi wychowankami spotkali się w salach lekcyjnych. Jeszcze tylko nowy plan lekcji i pora wrócić do szkolnej rzeczywistości, pełnej nowych wyzwań i wytężonej pracy.  XI OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY W BOKSIE
  ŁÓDZ 2013


  W dniach od 11-14 sierpnia odbyła się w Łodzi Ogólnopolska Olimpiada młodzieży w boksie.
  Agata Kawecka , uczennica Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu po raz kolejny odniosła wielki sukces sportowy. Pod bacznym okiem trenera Józefa Warchoła Agata zwyciężyła w pierwszej rundzie z Julią Radys w kategorii 50 kg. Drugą walkę wygrała walkowerem z Dominiką Huczek MOSM Tychy zdobywając złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski w boksie.
  W ten sposób nasza młoda gwiazda boksu poczyniła następny krok w kierunku Letnich Igrzysk Olipmijskich w 2016 roku, które odbędą się w Rio de Janeiro.

  Agata serdecznie Ci gratulujemy... dzięki swojej wytrwałości, ambicji i ogromnej pasji osiągasz wysokie noty w sporcie oraz bardzo dobre wyniki w nauce!!!

  Opracowanie: Anna Sowa

  Fot. Teresa Kawecka