WYDARZENIA SZKOLNE 2012/2013




WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2013

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013


Dziś o godzinie 9.00 spotkaliśmy się w sali gimnastycznej aby uroczyście zakończyć rok szkolny 2012/2013 i udać się na wakacyjny odpoczynek.

Uczniowie z ocenami bardzo dobrymi i średnią ocen powyżej 4,75 odebrali świadectwa z czerwonym paskiem wraz z nagrodami książkowymi na forum szkoły i przyjęli gratulację od Pani Dyrektor Anety Chmielewskiej - Szymańskiej.
Po uroczystym apelu wszyscy udali się po raz ostatni do swoich klas, aby tam z rąk swojego wychowawcy odebrać świadectwo, na które trzeba było pracować cały rok szkolny.

Wszystkim uczniom życzymy pogodnych, wesołych i bezpiecznych wakacji !!!
Do zobaczenia we wrześniu !!!

Opracowanie: Anna Sowa
Zdjęcia: Oliwia Paszkowska

Lekcja chemii


Pod koniec roku szkolnego, gdy oceny już są wystawione, wszyscy już czują zapach wakacji i tak naprawdę ciężko jest wysiedzieć w ławce w ciszy i spokoju. Nauczyciele dość mocno muszą się wtedy starać, żeby nas czymś zainteresować.

19 czerwca na lekcji chemii był realizowany temat: "Rodzaje wiązań chemicznych". Nie była to taka zwykła lekcja chemii. Dlaczego? Bo było super! Lepiliśmy z plasteliny modele cząsteczek i związków chemicznych a wszystko łączyliśmy wykałaczkami.
Dzięki temu mogliśmy się trochę poczuć jak w przedszkolu, ale również pomóc sobie w wyobrażeniu trudnych reakcji chemicznych. Co się dzieje jak łączą się dwa atomy? I jak to jest, że jeden pierwiastek tworzy związki chemiczne, a drugi nie. Niektórzy pracowali w skupieniu, ale byli i tacy którzy się wygłupiali. Jednak nad wszystkim czuwał Nasza nauczycielka.
Gdy zadzwonił dzwonek na przerwę prawie wszyscy opuścili klasę oprócz czterech dziewczynek. Żaklin udało się rozwiązać najtrudniejsze zadanie i została doceniona jej praca i zaangażowanie. Aż nie chciało nam się kończyć tej lekcji. Traktowałyśmy to bardziej jak zabawę niż rywalizację i wzajemnie sobie pomagałyśmy.
Chciałybyśmy, aby wszystkie lekcje tak wyglądały. Za to dziękujemy Pani Roksanie.

Uczennice klasy Ib

Diana Janiszewska
Klaudia Ziber
Żaklin Shams
Ewelina Albert

A ja dziękuję Wam dziewczynki za miłe słowa. Mam nadzieję, iż pozostałym dwóm klasom ta lekcja też się podobała i mam nadzieję, że pozwoliła Wam na lepsze zrozumienie tematu.
Wierzę, że na pierwszej kartkówce jaką będziecie pisać z wiązań chemicznych po wakacjach będą same szóstki !

Życzę Wam wakacji pełnych słońca, uśmiechu i nowych fascynujących przeżyć. Wracajcie do szkoły we wrześniu pełni chęci i zapału do nauki bo pamiętajcie, że:

"WYKSZTAŁCENIE TO DOBRO, KTÓREGO NIC I NIKT NIE JEST W STANIE WAS POZBAWIĆ".

Wasza nauczycielka chemii

Młodzi chemicy


Kończy się rok szkolny 2012/2013, a dla klas trzecich kończy się również kolejny etap w ich życiu.
W nowych szkołach niektórzy nie będą mieli już chemii i tak naprawdę ich przygoda z tym przedmiotem trwała tylko trzy lata. Chemia to nauka bardzo ciekawa lecz dla wielu uczniów bardzo trudna - pełna wzorów, niezrozumiałych reakcji, definicji i zjawisk.
Wiedza chemiczna jest w wielu zawodach niezbędna, jak chociażby technika farmaceuty czy technika kosmetologii.

Chciałabym, żeby nasi uczniowie nie kojarzyli tego przedmiotu tylko z wzorami czy zadaniami i jako nauczyciel uczący w Naszej szkole postanowiłam pokazać inne jej oblicze.
Nasi przyszli absolwenci na ostatnich lekcjach mieli możliwość przekonać się jak wygląda praca chemika. Podzieleni na zespoły, ubrani w fartuchy z instrukcją w ręku przystąpili do wykonywania "mikstur". W klasie III a udało nam się najwięcej - wykonano krem do rąk na bazie oleju z rącznika, wodę kwiatową męską i wodę kwiatową damską. Z przyczyn technicznych nie nieudało się uczniom wykonać mydła toaletowego, ale sama procedura została przedstawiona i dla chętnych przekazuję wytyczne do kalkulatora do mydeł (zgodnie z obietnicą) www.mydlo.wdomu.com.pl/kalkulator_mydlany.php, a na stronie www.zrobsobiekrem.pl są do kupienia wszystkie składniki do kremów oraz piękne formy do mydeł.
Zachęcam do samodzielnie wykonywanych kosmetyków, bez konserwantów, utrwalaczy i barwników. Jeśli ktoś "złapał bakcyla" to bardzo mnie to cieszy tylko proszę o przestrzegania zasad BHP, bo wodorotlenek potasu to silnie żrąca substancja i nie można jej lekceważyć!!!
Klasa III b zdecydowała się na wykonanie wód kwiatowych i każdy mógł skomponować swój własny zapach. Oj niektóre były bardzo przyjemne!
Niestety w klasie III c nie udało nam się nic zrobić bo ciągle były próby, próby i próby... ale za to polonez był bardzo efektowny.

Moje gratulacje dla wszystkich Naszych absolwentów.

Roksana Kaczmarek-Cichosz

WICEMISTRZ POLSKI W "KOLUCHSTYL"
MICHAŁ KWIATKOWSKI


Michał jest uczniem drugiej klasy Gimnazjum w Biesiekierzu. Swoją przygodę ze sztukami walki rozpoczął będąc jeszcze małym chłopcem. W rozwijaniu jego pasji i zainteresowań wspierają Go bardzo rodzice.
Tata Michała również jest zawodnikiem i tak jak syn osiąga sukcesy na podium.

Co to takiego jest "Koluchstyl" - jest to sztuka walki stworzona na początku XXI wieku w Polsce. "Koluchstyl" jest sztuką walki, którą zawodnicy trenują w dwóch formach - sportowej (walka w parterze) i bojowej (samoobrona). Miejscem walki jest mata. Celem tej dyscypliny jest integracja zawodników ze wszystkich dyscyplin sztuk walki i sportów walki. W zawodach biorą udział zawodnicy uprawiający takie dyscypliny jak : judo, zapasy, jujitsu, sumo, mma, grap ling, karate, taekwondo i inne.
"Koluchstyl" uznany jest przez wielu ekspertów sztuk walki za bardzo bezpieczną dyscyplinę sportu.

Michał Kwiatkowski jest zawodnikiem klubu "Judo Gwardia Koszalin", wystartował w Mistrzostwach Polski "Koluchstyl" w Poznaniu w kategorii juniorów do 72 kg. W zawodach brało udział ponad 200 zawodników z 26 klubów.
Michał debiutował w tej dyscyplinie, jednak wykazał się bardzo dobrymi umiejętnościami oraz siłą walki i wywalczył srebrny medal.

Dzięki swojemu sukcesowi wywalczył również prawo do startowania w Mistrzostwach Świata, które odbędą się 15 września w Białymstoku.

Gratulujemy Michałowi sukcesów i trzymamy kciuki w następnych Mistrzostwach!!!

Anna Sowa

20 CZERWCA 2013
UMYSŁOWO - SPORTOWE POTYCZKI


Dzisiejszy dzień wymagał od uczniów wytężenia siły mięśni i to wszystkich bezwzględnie.
Klasy zmagały się w Konkursie Frazeologicznym , Konkursie Wiedzy.

Odbyły się również finały Mistrzostw Szkoły o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Piłkę Nożną Chłopców i Dziewcząt.
Wyniki :

Piłka Nożna

I miejsce chłopcy - Klasa IIA
II - Klasa IIIC
I miejsce dziewczęta - Klasa IC
II - Klasa IA

Konkurs Frazeologiczny

I miejsce - Klasa IB
II - Klasa II B , IIIA
III - Klasa IIIB, IIIC
IV - Klasa IA
V - Klasa IC
VI - Klasa IB

Gratulujemy zaangażowania, umiejętności myślenia analitycznego, strategicznego , a kibicom dziękujemy za wytrwałość i gorliwy doping .
Gorące podziękowania składamy również Rodzicom , którzy przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczniów.

Opracowanie
K.Kolle

SZKOLNY KONKURS WIEDZY
OMINIBUS 2013


Wyniki eliminacji z dnia 18.06.2013:



Dziękujemy za chęć sprawdzenia swoich wiadomości. Dnia 20.06.2013 r. podczas obchodów Dnia Sportu, Dnia Dziecka wyłoniony został zwycięzca. Omnibusem Roku 2012/ 2013 została Klaudia Samorowska z kl.IIIa. II miejsce IB, III IC , IV IIB , V IIA , VI IIIC , VII IA , VIII IIIB . Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowane nagrody i gratulujemy wiedzy !

Organizatorzy

K. Kolle, A. Kolanowski

BAL GIMNAZJALNY 2013


Czas płynie nieubłaganie i kolejny rocznik żegna Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu.
Jednak aby tradycji stało się zadość … zanim trzecie klasy otrzymają świadectwa ukończenia szkoły czeka na nich jeszcze jedno wyzwanie - Bal Gimnazjalny.
Długotrwałe przygotowania przyszłych absolwentów zaowocowały w pełni.

14 czerwca o godzinie 18.00 w hali sportowej naszej szkoły spotkali się przyszli absolwenci klas IIIA, IIIB, IIIC razem ze swoimi rodzicami, wychowawcami oraz gronem pedagogicznym. Polonez według choreografii Pani Agnieszki Kolanowskiej, przepięknie prezentująca się młodzież w galowych strojach, wyszukane układy taneczne i wspaniały kończący dzieło ukłon uczniów w stronę zaproszonych gości, był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich zebranych.
Zabawa trwała do późnego wieczora a wrażenia i wspomnienia pozostaną zapewne w wielu sercach na długie lata.

Anna Sowa




            

5 CZERWCA 2013
    FESTIWAL PIOSENKI NIEMIECKIEJ


Ileż było dziś zabawy i śmiechu na lekcji j. niemieckiego! Na ten dzień czekaliśmy cały rok!
To nasza taka mała tradycja. Rok w rok klasy walczą ze sobą, układając zabawne teksty muzyczne.
Klasa III b i III c pracowała już po raz ostatni w trakcie swojej 3 - letniej edukacji nad ostatnim Projektem - "Piosenki których świat nie potrzebuje, czyli piosenki bez sensu". Muszę jednak przyznać, że miały one jednak wszystkie sens !!!

Wzorując się na twórczości szalonego i zakręconego zespołu Die Doofen, grupy walczyły przed zgromadzoną publicznością z kl. Ic o tytuł zwycięzcy! Grupy samodzielnie opracowały tekst, przygotowały instrumenty muzyczne, wybierały muzykę oraz wymyślały stroje oraz choreografię!
I tak prezentowali się raperzy na wzór zespołu Die Prinzen śpiewając a capella, szaleni wędkarze do melodii piosenki ,,Ja kocham ją" (po przeróbce ,,Ich liebe Fisch"), wyluzowana grupa spokojnych tonów oraz chińscy wielbiciele ryżu w utworze zespołu Rammstein ,,Du hast". Panowie na gitarach byli nie do pokonania w tych ostrych metalowych,industrialnych dźwiękach.

Przyznam ,że w tym roku trudno było mi wyłonić zwycięzcę, dlatego postarałam się nagrodzić Was odpowiednimi ocenami. Cieszę się, że polubiliście niemiecką muzykę i jest mi ogromnie przyjemnie, gdy sami prosicie mnie abym ,,puściła,, Wam coś nowego.
Wierzę iż ten czas, który spędziliśmy razem, nie jest i nie będzie czasem straconym. Tak naprawdę brak mi słów, aby podziękować Wam za tę lekcję, za wysiłek i ogromny wkład pracy, który włożyliście w przygotowanie nie tylko tego projektu, ale wszystkich innych w ciągu tych krótkich jak mi się wydaje trzech lat. Zawsze mogłam na Was liczyć! Dziękuję, jestem z Was bardzo dumna!
Będę o Was pamiętać i mile wspominać! Ich vergesse Euch nie !!!

Vielen , vielen Dank , Euere Deutschlehrerin.

K. Kolle

      

DZIEŃ WALKI Z NARKOMANIĄ - ZOBACZ KRÓTKI FILM...

Wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjno-Profilaktycznym POWIEDZIELIŚMY "STOP!" NARKOTYKOM, ALKOHOLIZMOWI, PRZEMOCY uzyskaliśmy certyfikat "Świadoma szkoła"!


23. maja 2013 r. gościli w Naszej Szkole przedstawiciele Fundacji Jesus Christ Security - Oddział Sianów: Daniel Harasym, Karolina Pałasz oraz zaprzyjaźniony z Fundacją wokalista Artaszes Barojan - ARCI.

W ramach Programu Profilaktyk Uzależnień przeprowadzili warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Celem Fundacji jest zapobieganie narkotykom, alkoholizmowi, przemocy oraz właściwe reagowanie w chwili pojawiania się uzależnień w środowisku lokalnym. Dlatego też nasi Goście promowali wśród uczniów zdrowy styl życia i alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Zachęcali do mówienia "NIE" osobom promującym używki.

Założyciel oraz dyrektor Oddziału Fundacji wspomniał o popełnionych przestępstwach i latach spędzonych w więzieniu. Opowiedział o przemianie i trudnościach związanych z wyborem właściwej drogi. Towarzyszący mu przyjaciele mówili o kontaktach z narkotykami, alkoholem i przemocą.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prawdziwych historii. Obejrzeli także prezentację multimedialną o tym, jak dochodzi do uzależnień, jak je dzielimy, od czego można się uzależnić. Wysłuchali również piosenek-świadectw w wykonaniu ARCIEGO, bo przecież muzyka czyni życie piękniejszym, pomaga w smutku, ale także wzrusza do łez. Muzyka potrafi wniknąć do naszej świadomości głębiej niż słowa. Potrafi poruszyć i zachwycić ...

Mamy nadzieję, że to spotkanie na długo zostanie w Waszej pamięci, a słowa, które usłyszeliście, nie będą Wam obojętne - tak jak nam nie jest obojętne, co się z Wami dzieje.

Pamiętajcie, że jesteśmy po to, aby Was wspierać, służyć radą i pomocą.

Organizacja spotkania i opracowanie: Roksana Kaczmarek-Cichosz, Katarzyna Grzegrzółka






15 MAJA 2013r.

"Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami.
Nie można go nikomu wytłumaczyć.
Nie mogąc przybrać żadnego kształtu, osiada ciasno na dnie serca
jak śnieg podczas bezwietrznej nocy
".


Drodzy Uczniowie, Rodzice, Przyjaciele naszego Gimnazjum !

Z przykrością i wielkim żalem informujemy, iż w dniu dzisiejszym, przed pierwszym dzwonkiem, odeszła od nas Pani Dyrektor, Lidia Pacholec.

Osoba bliska nam wszystkim, pełna wrażliwości, empatii, umiejąca zawsze powiedzieć dobre słowo o drugim człowieku. Niezwykle zaangażowana w losy naszych uczniów, odważnie realizująca wszystkie swe marzenia, szczególnie te dotyczące życia szkoły.

Świadomi tego, że czas na ziemi szybko ucieka, a na każdego z nas wieczność czeka dziękujemy Pani Dyrektor za 35 lat pracy, opiekę, poświęcenie, wielkiego ducha, siłę walki. Za to, że mogliśmy na Panią liczyć w każdej chwili. To dzięki Pani, Pani Dyrektor, nasze Gimnazjum nosi imię Wybitnych Polaków.

Na zawsze pozostanie w naszych sercach pamięć i słoneczny promyk, który dziś wysoko na niebie świeci, pozostawiając ciepło i wieczne wspomnienie...


Pogrążeni w żalu Uczniowie i pracownicy Gimnazjum


HUNDERTWASSER I GIMNZJALIŚCI
- CZYLI KREATYWNE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ PO NIEMIECKU .


Film , literatura , teatr , architektura ,malarstwo , grafika , znani przedstawiciele kultury krajów niemieckojęzycznych , to jedne z tematów w klasie III Gimnazjum.

Jednym z artystów zajmowaliśmy się bardzo dokładnie . Friedensreich Hundertwasser austriacki rzeźbiarz , malarz , grafik , filozof , ekolog , architekt .
Jego twórczością zajmowaliśmy się przez kilka lekcji . Najpierw ogólnie na podstawie informacji zawartych w podręczniku, a następnie online korzystając z dobrze wyposażonej pracowni i nieograniczonych zasobów internetu nadszedł wreszcie czas na projekt.
Skopiuj lub stwórz własne dzieło wzorując się na Wielkim Mistrzu Hunderwasserze. Przeglądając strony internetowe , uczniowie bardzo wnikliwie oglądali Jego ekologiczne plakaty , obrazy , budowle, czy artykuły codziennego użytku.
Sztuka Hundertwassera pozostawiła na nas wszystkich naprawdę ogromne wrażenie . Jest bogata w kolory ,inna ,osobliwa.
Dom Sztuki w Wiedniu www.kunsthauswien.at to jedna z Jego najbardziej znanych budowli , kolorowe fasady , różnorodność okien i ich kształtów, które są ekwiwalentem dla oczu , faliste podłogi , kolumny , mozaiki , zieleń , drzewa na dachach , w pokojach , gimnazjum , przedszkole , dworzec , hotele termalne, osiedla ekologiczne, czy spalarnia śmieci w Japonii - to tylko nieliczne budowle , które pozostaną niezapomniane tak jak Jego kolorowe skarpetki , parasolki , papeterie , czy kalendarze.

Dziękuję za to ,iż chcieliście podjąć się tego artystycznego wyzwania i jestem przekonana, że w ten dzień , na pewno na lekcji nie powiało nudą !
Wasze prace są naprawdę dobre, pachną ,,profesjonalizmem,, !
Ich bin sehr stolz auf Euch !
Vielen Dank.

Eure Deutschlehrerin

K.Kolle

MAJ 2013
EKOLOGIA PO NIEMIECKU


Wychodząc naprzeciw postanowieniom ,,ustawy śmieciowej,, uczniowie kl. IIIb szkoli się dziś w sortowaniu śmieci ,czyli sprawdzali swój poziom wiedzy i zachowań proekologicznych .

Gimnzjaliści poszli jednak krok dalej niż politycy oraz Urzędy wymagające złożenia deklaracji i wykonywali to zadanie w języku niemieckim .
Najpierw zmagali się z tematami Es war einmal eine schöne Welt , Einfälle statt Abfälle poznając niezbędne słownictwo , metody oszczędzania wody i energii , kolory kontenerów i poznając znaczenie żółtego worka z napisem Wertstoffe ( surowce wartościowe ). Teraz są już pewni na 100% , do jakiego pojemnika czy worka należy wyrzucić plastikowe opakowanie , zakrętkę, pustą puszkę , zużytą odzież , woreczek od herbaty czy skórkę po bananie .

Mam nadzieję, że ta lekcja wiele Was nauczyła a zdobytą dziś wiedzę będziecie wykorzystywali każdego dnia na nowo! Ziemia jest tylko jedna !!!
Viel Spaß beim Müll sortieren und trennen!

Eure Deutschlehrerin

K.Kolle

8 MAJA 2013
ŚWIATOWY DZIEŃ CZERWONEGO KRZYŻA I CZERWONEGO PÓŁKSIĘŻYCA


"Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu".
Mikołaj Gogol

Prężnie działające Szkolne Koło PCK Gimnazjum w Biesiekierzu zaplanowało i przeprowadziło w dniu dzisiejszym marsz honorujący działalność PCK .

Gimnazjaliści w kolorach czerwieni i bieli wyruszyli w pokojową misję. Każdej napotkanej osobie na ulicy wręczyli pokojowego balona i obligatoryjny uśmiech. Nie pominęli również pracowników Urzędu Gminy, Ośrodka Zdrowia , Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz, Zespołu Dzielnicowych oraz odbywających właśnie służbę mundurowych Służby Celnej .

Siedem Podstawowych Zasad Międzynarodowego Ruchu widniało na transparentach propagujących ideę działalności. Są to nieustająco od lat:
neutralność , humanitaryzm , bezstronność , niezależność , dobrowolność , jedność, oraz powszechność.

Podstawową misją PCK jest zapobieganie, łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz przede wszystkim ochrona ludzkiej godności, bez żadnej dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych czy politycznych.
O tym wszystkim próbowaliśmy dziś naszą zdecydowaną postawą przypomnieć i mamy nadzieję, że każdej napotkanej przez nas dziś osobie było miło i przyjemnie.

Opracowanie Opiekunowie Szkolnego Koła PCK

23,24,25 KWIETNIA 2013
EGZAMIN GIMNAZJALNY


We wtorek 23 kwietnia uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminu gimnazjalnego.

Pierwszego dnia o godzinie 9.00 w hali sportowej naszego gimnazjum trzecioklasiści musieli sprostać pytaniom z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, na rozwiązanie których mieli 60 minut. Po pierwszej części była chwila oddechu, aby zregenerować siły i przystąpić do testu z języka polskiego trwającego 90 minut.

W środę o tej samej godzinie uczniowie zmagali się z zadaniami z biologii, chemii, fizyki i geografii. Ta część egzaminu trwała 60 minut. Po przerwie przyszli absolwenci ponownie zajęli swoje miejsca i rozwiązywali test z matematyki.

Ostatni dzień egzaminów poświęcony był językom obcym. W naszej szkole był to język angielski i język niemiecki. Obowiązkowy dla wszystkich był poziom podstawowy. Poziom rozszerzony pisały osoby, które kontynuowały naukę danego języka w gimnazjum. Zarówno część podstawowa jak i rozszerzona trwała godzinę.

Za wszystkich tegorocznych trzecioklasistów trzymamy mocno kciuki i życzymy wysokich wyników w czerwcu!!!

Opracowanie: Anna Sowa

Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe
Wyniki uczniów Gimnazjum w Biesiekierzu


Uczniowie naszego Gimnazjum po raz kolejny udowodnili że posiadają wiedzę na bardzo wysokim poziomie.
Dzięki ciągłemu doskonaleniu własnych zainteresowań osiągnęli następne sukcesy naukowe. Jest to wielka radość zarówno dla nich samych jak i ich nauczycieli.
Krystian Kolanowski oraz Paweł Romański zostali finalistami Wojewódzkiego Konkursu Historycznego z elementami Wiedzy o Społeczeństwie a Tomasz Sokół finalistą w Wojewódzkim Konkursie Fizycznym z elementami Astronomii.
Konkursy organizowane były przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Serdecznie gratulujemy chłopcom tak wielkiego sukcesu, jesteśmy z Was bardzo dumni!!!

Opracowanie: Anna Sowa

Wyniki konkursów przedmiotowych uczniów Gimnazjum
w Biesiekierzu


W miesiącu kwietniu zakończyły się konkursy przedmiotowe organizowane przez Licea Ogólnokształcące z Koszalina. Konkursy przeznaczone są dla klas III Gimnazjum.
Celem konkursów jest rozbudzenie zainteresowań oraz umożliwienie uczniom pokazania ich edukacyjnych osiągnięć i sukcesów. Ponadto uczestnicy konkursu mogą zdobyć dodatkowe punkty , które doliczane są przy rekrutacji do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Koszalinie. Jest o co walczyć, gdyż laureat konkursu otrzymuje 25 punktów dodatkowych a finalista otrzymuje ich 15.
Uczniowie naszego Gimnazjum brali udział w konkursie historycznym oraz fizycznym organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. St. Dubois oraz w międzyszkolnym konkursie z języka niemieckiego organizowanym przez V Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema.
Uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników. Oto one:

KONKURS HISTORYCZNY

Krystian Kolanowski - Tytuł Laureata ( 25 pkt )
Paweł Romański -Tytuł Laureata ( 25 pkt)
Klaudia Samorowska - Tytuł Finalisty ( 15 pkt )

KONKURS FIZYCZNY

Aleksandra Guzowska - Tytuł Finalisty ( 15 pkt)
Tomasz Sokół - Tytuł Finalisty ( 15 pkt )

KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Anna Terelak - Tytuł Finalisty (15 pkt)
Kaczmarek Angelika - Tytuł Finalisty ( 15 pkt)
Żaneta Sawicka - Tytuł Finalisty ( 15 pkt)
Katarzyna Kuczyńska - Tytuł Finalisty ( 15 pkt)
Karolina Kaczmarek - Tytuł Finalisty ( 15 pkt)

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom odniesienia tak dużych sukcesów i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!!!

Opracowanie: Anna Sowa

17 kwietnia 2013 - sukcesy uczennic kl. III C.
Finalistki Konkursu Przedmiotowego z J. niemieckiego.


Na przełomie marca i kwietnia 2013 r. uczniowie klas III Gimnazjum powiatu koszalińskiego mieli okazję sprawdzenia swej wiedzy w Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Koszalińskie Licea Ogólnokształcące.

Nagrodą dla laureatów i finalistów są dodatkowe punkty uwzględniane podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej a z doświadczenia wiemy już, że liczy się każdy najmniejszy nawet punkcik.
W tym roku szkolnym nasze Gimnazjum reprezentowało 5 osób . Z przyjemnością informujemy, iż wszyscy reprezentanci naszej szkoły zdobyli tytuł finalisty Konkursu Przedmiotowego z J. niemieckiego , odbywającego się w V Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Lema w Koszalinie.

W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów.
Oto przyszłe poliglotki, które oprócz Dyplomu Finalisty otrzymały wymarzone 15 punktów:

Angelika Kaczmarek , Żanetta Sawicka , Anna Terelak , Katarzyna Kuczyńska , Karolina Kaczmarek.

Należy dodać również , iż uczennice te brały udział w cotygodniowych zajęciach j. niemieckiego organizowanych przez II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie i trzy z Nich napisało test końcowy z wyróżnieniem , co dało Im jeszcze kolejne 15 pkt.
Tymi właśnie Szczęśliwcami zostały Żanetta Sawicka , Katarzyna Kuczyńska i Anna Terelak.

Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych sukcesów.
Ich bin unheimlich glücklich und sehr stolz auf Euch ! Vielen Dank !
Eure Deutschlehrerin.

Opracowanie
K.Kolle

16 KWIETNIA 2013
DZIEŃ LOGICZNEGO I PRZEDSIĘBIORCZEGO MYŚLENIA


Po raz kolejny Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu zorganizowało następną edycję Konkursu Logicznego i Przedsiębiorczego Myślenia, której głównym inicjatorem jest Pani Agnieszka Kolanowska.

Do współzawodnictwa zaproszono trzy szkoły z terenu Gminy Biesiekierz. Pięcioosobowe drużyny reprezentowały Szkoły Podstawowe w Starych Bielicach, Świeminie oraz w Biesiekierzu.
Skład zespołów był wynikiem etapu pierwszego, do którego przystąpili wszyscy szóstoklasiści wyżej wymienionych szkół, podczas rozwiązywaniu testu pisemnego w miesiącu marcu.

Spotkanie rozpoczęło się tym, co jest jak najbardziej naturalne i logiczne w szkole czyli -lekcjami. Zawodnicy nie przyjechali sami, lecz towarzyszyły im Panie wychowawczynie, Dyrektorzy Szkół jak również pozostali koledzy z klasy.
Na przykładowych lekcjach wychowania fizycznego, matematyki, sztuki i języka niemieckiego uczniowie mogli wypróbować swe umiejętności, zdolności oraz zapoznać się z nowymi nauczycielami, zasadami i atmosferą gimnazjalnych zajęć.
Zajęcia poprowadzili: Agnieszka Kolanowska, Arkadiusz Kolanowski, Anna Sowa, Kinga Kolle.

Dwie kolejne godziny, to pełne zaangażowania konkursy w hali sportowej. Zawodnicy zmagali się w siedmiu konkurencjach umysłowo- sprawnościowych. Wyścig w rzędach z piłeczką pingpongową przenoszoną na kartkach papieru, odnajdywanie różnic na obrazku, układanie jak najwyższego budynku z klocków, pantomima, Blind Kick (czyli piłka nożna z zawiązanymi oczyma), dokończenie nowoczesnej historii o Czerwonym Kapturku i obowiązkowy taniec Harlem Shake.

Zabawy było co nie miara. Kibice dopingowali swoim wybrańcom a wszystkie drużyny walczyły grzecznie, kulturalnie i zgodnie z zasadami fair play, wykorzystując na pierwszym miejscu swój potencjał umysłowy.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwało Jury w składzie: Pani Maria Węgrzynek Sekretarz Gminy Biesiekierz, Pan Jan Lach Radny Gminy Biesiekierz, Pani Agnieszka Hryniewicz Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz oraz pan Arkadiusz Kolanowski i pani Kinga Kolle, nauczyciele Gimnazjum w Biesiekierzu.
Poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych w trakcie obowiązkowej przerwy na odpoczynek zapewniło Gimnazjum w Biesiekierzu.

Po zaciętej i trzymającej w napięciu walce I miejsce i Certyfikat Szkoły Uczącej Logicznego i Przedsiębiorczego Myślenia przypadł Szkole Podstawowej w Świeminie.
II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Starych Bielicach, III miejsce Szkoła Podstawowa w Biesiekierzu.

Dziękujemy członkom Jury, sponsorom, uczestnikom i wszystkim osobom, które wniosły swój wkład w przygotowanie i przeprowadzenie tego przedsięwzięcia.
Szczególnie podziękowania należą się Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej w Biesiekierzu Agnieszce Hryniewicz za współorganizację oraz Pani Danucie Nowakowskiej Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Mścicach za udostępnienie niezbędnych pomocy naukowych.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze potyczki logiczno - przedsiębiorczo - sprawnościowe były miłym sposobem integracji oraz dowodem na to, że nauka to klucz do sukcesu a jednocześnie gwarancja doskonałej zabawy.

Zespół do Spraw Promocji Szkoły

Opracowanie
K. Kolle, A.Sowa
Zdjęcia: Oliwia Paszkowska - klasa II B

12 KWIETNIA 2013
Jedz czekoladę i ,,Trzymaj formę ,, !


DZIEŃ CZEKOLADY .
Mleczna , gorzka , biała , z bąbelkami, z orzechami , bakaliami , z nadzieniem , miętowa, pomarańczowa, karmelowa, truskawkowa i..i..i...i...itd. Nie sposób wymienić jej wszystkie rodzaje. Któż jej nie lubi ?! Chyba tylko nieliczni.

100 gram czekolady dostarcza średnio około 600 kcal. Zawiera ona węglowodany, białka i tłuszcze roślinne. To właśnie one redukują wysoki poziom cholesterolu. A czy wiecie z czego się składa ?
Podstawowymi składnikami są miazga kakaowa i masło kakaowe. Wyjątkiem jest biała czekolada, której zaledwie około 1/3 stanowi masło kakaowe.
A poza tym , w dobrej czekoladzie znajdziemy witaminy A, E, witaminy z grupy B , kwas foliowy , oraz pierwiastki takie jak żelazo , magnez, potas ,cynk ,selen, miedź , fosfor, jak również kilka ciekawych substancji np. kofeinę, serotoninę czy flawnoidy.
Dlatego tak dobrze smakuje i czasami nie potrafimy się od niej oderwać, lekko uzależnia nieprawdaż ? Ale pamiętać należy po pierwsze ,że umiar to podstawa . Spożywana w dużych ilościach może powodować otyłość, dlatego kilka kostek dziennie wystarczy w zupełności. Nie cała tabliczka !!!
Po drugie, najzdrowsza jest gorzka czekolada. To ważna informacja !

Mamy nadzieję, iż dzisiejsza akcja Szkolnego Koła PCK rozbudziła Wasz apetyt na zdrową porcję czekolady czy to w kubku, czy w tabliczce. Dochód ze sprzedaży przeznaczymy jak zwykle na cel charytatywny.
Dziękujemy !

Opracowanie
K. Kolle

10 KWIETNIA 2013
Was werden ? Lekcja j. niemieckiego.


Was wirst du , wenn du groß bist ? Kim zostaniesz kiedy dorośniesz ?
Odpowiedzi na to pytanie szukali dziś uczniowie kl.III a. Lekcja z użyciem podręcznika interaktywnego , internetu , różnorodnych ćwiczeń online stała się już codziennością na naszych zajęciach.
Nikt z nas nie wyobraża sobie , abyśmy używali tylko i wyłącznie papierowego podręcznika. Uff ! Epoka kredy , już dawno za nami .

Moi uczniowie - ja też to dobrze wiem, dlatego bardzo mnie cieszy , jeśli w ciekawy sposób możemy wykorzystać każdą minutę naszych zajęć, nawet jeśli zostanie nam chwilka do końca lekcji i gracie po niemiecku w tak bardzo ulubionego ,, Akinatora ,, czy ,,Kangura ,, który czasami na drodze bezpośredniej już jako anioł , udaje się prosto do nieba .

Dzięki dobrze wyposażonej pracowni , macie możliwość bycia aktywnym , produktywnym i kreatywnym pod każdym względem.
Dział 5 Zukunftspläne poświęcony jest podjęciu przez Was następnego etapu edukacyjnego i planom zawodowym na przyszłość . Dzisiejsze zadanie , wymagało znajomości nazw zawodów z branży Nahrung (żywienie) , Kultur (kultura ) , Gesundheit (zdrowie) , Schule (szkoła) , oraz Kunst (sztuka) i wpisaniu ich do poszczególnych miejsc tabeli.

Wasz wkład pracy i inwencja twórcza naprawdę mnie zaskoczyły. Nie spodziewałam się aż takiego zaangażowania i tak zaciętej rywalizacji !
Udowodniliście , że potraficie , jeśli tylko chcecie . Było mi bardzo miło, gdy zajęliście miejsce za moim biurkiem . Widzicie, to nie jest wcale takie trudne. Odrobina odwagi, samozaparcia i chęci wystarczy. Z nieskrywaną przyjemnością wstawiałam oceny bardzo dobre do dziennika na koniec zajęć.

Zdradzę Wam jeszcze na koniec tajemnicę. Niemieckie przysłowie mówi ,, Wollen heißt können ,,. - Chcieć znaczy móc . Myślę, że warto je zapamiętać i stosować w dążeniu do wyznaczonego przez siebie celu. Na pewno nie zaszkodzi je znać ,bo przecież warto jest być ambitnym!

Vielen Dank !
Eure Deutschlehrerin
K.Kolle

27 MARCA 2013
ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI


Po raz kolejny Szkolne Koło PCK zorganizowało przedświąteczną zbiórkę żywności . Makaron, ryż , kasza, produkty z dłuższą datą ważności znalazły się w kartonach, które przekazane zostały osobom najbardziej potrzebującym .
Otrzymali je Ci ludzie, którzy nie mają swego domu i nie będą mogli spędzić Świąt wspólnie ze swoją rodziną przy odświętnie zastawionym stole .
Umieć dzielić się i być wrażliwym na drugiego człowieka , tego staramy się Was uczyć, zaszczepić w Was chęć pomagania innym , bezinteresownie , z głębi i dobroci serca.
Dziękujemy za to, iż zawsze można na Was liczyć !

Opiekunowie Szkolnego koła PCK

21 MARCA 2013 - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY


Nie, nie, to nie był wcale żaden Dzień Wagarowicza, jak to niektórzy myślą. Zapewne kilku uczniów i tak zapomniało, w którym miejscu usytuowane są (i to na stałe) drzwi wejściowe do szkoły ale aż tak wielkiej absencji dziś nie odnotowaliśmy.
W zamian korytarze szkolne i wszystkie klasy wypełniał duch domowej alkowy. Pidżamy, szlafroki, papiloty i wałki królowały. W ramach asystentury i rozwijania przyszłych pasji nauczycielskich, zajęcia prowadzili z wielką chęcią uczniowie - dosłownie aż rwali się za biurko. Hm...na co dzień tego nie doświadczysz.

Nie żegnaliśmy Zimy, która w tym roku i tak nie chce jakoś odejść bezlitosnym topieniem Marzanny, lecz spotkaliśmy się wszyscy na hali sportowej. To było w zasadzie główne miejsce spotkań dzisiejszego wiosennego dnia. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż korytarz szkolny, był nieco wymarły.
Może jednak nie całkiem, gdyż dziewczynki z klasy IIIc sprzedawały ciasto na cel charytatywny, więc można było uzupełnić swój poziom cukru, jeśli komuś w trakcie tego stresującego dnia, spadł on poniżej wymaganej normy.

A co działo się na sali ? Tradycyjnie już, jak co roku, uczeń posiadający jakąś pasję, mógł się nią pochwalić przygotowując swoje stoisko. Największym powodzeniem i ogromnym zainteresowaniem cieszyły się hobby kosmetyczne naszych uczennic. Kąciki fryzjerski i kosmetyczny były dosłownie oblegane, lista chętnych była pełna. Nawet chłopcy nie bali się wypróbować lakieru do paznokci a co niektórzy chcieli się również przekonać jak to jest "mieć make - up", jak smakuje pomadka i czy oczy nie bolą, gdy rzęsy i powieki są pomalowane.

Oprócz prezentacji swoich pasji, uczniowie zmagali się w konkursach wiedzowych na temat ekologii i ochrony środowiska, ruszyła również akcja zbiórki zużytych baterii połączona z kampanią szerzenia świadomości ekologicznej.

W ramach projektu "Trzymaj formę" każdy uczeń mógł skusić się na butelkę zdrowej wody a nie czegoś, co jest naszpikowane cukrem, tauryną, kofeiną, inozytolem itd. czyli napojami energetyzującymi.
Jednak niewątpliwie najbardziej oczekiwaną konkurencją był taniec "harlem shake" bijący ostatnio rekordy oglądalności w internecie.
Nasi uczniowie przeszli niemal samych siebie. W pełnym rynsztunku, wyposażeni w nieodzowne akcesoria taneczne (śpiwory, kaski, kapelusze) rzucili się w wir muzycznego rytmu według przygotowanej uprzednio wcześniej choreografii a wspólny taniec zakończył to "szalone spotkanie z muzyką".

Jak widzicie, szkoła nie musi być wcale nudna, lecz pełna nieszablonowych pomysłów i świetnej rozrywki.
Dziękujemy, że chcieliście spędzić ten dzień z nami.

Organizatorzy:

Szkolne koło PCK
Szkolne koło LOP
Samorząd Uczniowski

Opracowanie
K.Kolle A.Sowa

Duchowa adopcja na odległość


Od stycznia 2011 roku obecna klasa IIIc podjęła się duchowej adopcji na odległość.
Adopcja duchowa na odległość polega na wsparciu małego mieszkańca kenijskiej wioski będące sierotą lub którego rodzina znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.
Zapewnia się w ten sposób wyżywienie, ubrania, dodatkowe lekarstwa i możliwość nauki konkretnego dziecka. Koszt utrzymania dziecka uczęszczająca do klasy G-VIII to 600 złoty rocznie, czyli 50 złoty miesięcznie. Adopcja może być imienna lub bezimienna. Akcje prowadzi m.in. Fundacja Księdza Orione.

Dzieci z Gimnazjum w Biesiekierzu wybrały wioskę Laare, której Fundacja prowadzi swoją misję. Jest to mała wioska w centralnej Kenii głęboko zakorzenioną tradycją plemienną. Częścią tej tradycji jest wielożeństwo. Zjawiskiem powszechnym jest wielodzietność i ubóstwo.
Od 2009 roku region ten boryka się z problemem suszy. Wielu ludzi umiera tam z głodu. Nadzieją dla dzieci na "wyrwanie" się z kręgu biedoty jest edukacja, która daje szanse na zdobycie w przyszłości pracy. Niestety nauka jest płatna. W tej sytuacji nasza pomoc dla dzieci jest niezwykle ważna.

Gimnazjum w Biesiekierzu im. Wybitnych Polaków objęło patronat nad akcją na terenie gminy Biesiekierz, tym chętniej, żeby pokazać, że każdy z nas może zostać wybitnym Polakiem pomagając innym. W ten sposób kształtujemy również wrażliwość dziecka na los drugiego człowieka.
Opiekunem akcji jest p. Żaneta Gil i p. Marzena Jurkowska.

Gimnazjaliści chętnie przyłączyli się do przedsięwzięcia. Wybrali też swoją rówieśniczkę, która została objęta duchową adopcją.
Jest nią Nancy Kanana w wieku gimnazjalnym.



Środki zebrane na balu charytatywnym (300 zł) zapewniają utrzymanie dziewczynki przez okres 6 miesięcy. Pieniądze potrzebne na adopcję pozyskiwane są poprzez sprzedaż lizaków w czasie "walentynek" i Dnia kobiet. Sprzedaż ciastek podczas sesji Rady Gminy oraz w szkole a także loterie fantowe.

Na pierwsze wpłaty pieniądze otrzymano od rodziców uczestniczących w zabawie sylwestrowej, która odbyła się w Świetlicy w Biesiekierzu.

Pomysłodawca akcji:
A.Guzowska

15 MARCA 2013 - II MIEJSCE W TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW


15 marca chłopcy naszego gimnazjum wzięli udział w Halowym Turnieju Piłki Nożnej w Mścicach.
Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny: Gimnazjum Mścice, Tymień, Mielno, Biesiekierz.
Walka na boisku była bardzo zacięta, każdy zespół chciał wygrać i wrócić do szkoły jako zwycięzca. Rozgrywki prowadzone były systemem "każdy z każdym".

Pierwszy mecz chłopcy grali z Mielnem i wygrali z wynikiem 4:2, drugi z Tymieniem również wygrany 6:2. Nasi reprezentacji zajęli II miejsce i wykazali się umiejętnościami piłkarskimi na wysokim poziomie. Franciszek Kozłowski otrzymał puchar "Bramkarza Turnieju". Na szczególną uwagę zasługuje również postawa naszych zawodników, którzy na boisku zachowywali się zgodnie z zasadami "fair play"...bardzo się cieszę, że zaprezentowaliście postawę godną naśladowania...jestem z Was bardzo dumna...

Skład naszej drużyny:

Franek Kozłowski
Michał Koza
Dominik Płocienniczak
Michał Rogula
Adrian Indyka
Sebastian Rybka
Ernest Gniotek
Bartek Górecki

Serdecznie Wam gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych turniejach!!!

Anna Sowa

8 MARCA - ŚWIETUJMY RAZEM!!!


Choć zimno na dworze, to ciepło w środku : ,,Sto lat, sto lat ,, tym radosnym i jakże miłym okrzykiem witali dziś chłopcy dziewczęta przekraczające próg szkoły.
Pojawiły się tulipany, prymulki i czekoladowe słodkości. Szkolne Koło PCK przygotowało prozdrowotna akcję .
Młode damy otrzymały od chłopców słodziutkie jabłko , a zaskoczeni chłopcy godzinę później pyszną marchewkę. Chłopcy , my też o was pamiętamy !

Opiekunowie Szkolnego Koła PCK

5,6,7 MARCA 2013
PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY


Ostatnia generalna próba przed zbliżającym się wielkimi krokami Egzaminem. Kwiecień już blisko . Strój galowy, poważna skupiona mina , nadzieja na wylosowanie ,,odpowiedniej ławki ,, i ogólne zdenerwowanie towarzyszyły przyszłym absolwentom każdego ranka .
To były trzy dni wytężonej pracy umysłowej ...I tak naprawdę to ostatni dzwonek ! Kto spał do tej pory, niech się wreszcie obudzi, czas na powtarzanie najważniejszych wiadomości !
Od wyniku tego właśnie Egzaminu zależy przecież Wasza przyszłość . Mamy nadzieję, że jesteście świadomi iż to nie żarty , lecz prawdziwy sprawdzian Waszych wiadomości i umiejętności w części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej .

Jak napisaliście? Dowiecie się już w przyszłym tygodniu . Życzymy Wam wytrwałości i dużo samozaparcia .
Pamiętajcie, bez pracy nie ma kołaczy !

Opracowanie K.Kolle

POKAZ MODY - J.niemiecki


Lekcja języka niemieckiego na wesoło! Im bliżej końca Gimnazjum, tym przyjemniejsze i zabawniejsze są projekty , nad którymi pracujecie .
Klasy IIIb oraz IIIc po raz kolejny już w historii naszej szkoły walczyły przez cały dział z trudną odmianą przymiotnika po rodzajniku nieokreślonym. Do takich ćwiczeń doskonale nadawały się nazwy części garderoby .
Tak powstał pokaz mody. Aby przygotować projekt uczniowie potrzebowali tydzień czasu. Co niektórzy byli bardzo pomysłowi a moda bardzo odważna ! Dominowały rożne kierunki oraz style. Nowatorstwo i niczym niepohamowana kreatywność cechowały młodych projektantów mody .
I tak na wybiegu zobaczyliśmy : modę elegancką na imprezę u znajomych , do szkoły, domową ( idealną na romantyczne spotkanie w zacisznej domowej alkowie- ale to jak już podrośniecie , ślubną ( z pełną oprawą muzyczną i druhnami rzucającymi płatki róż pod stopy ), dyskotekowych fanów lat 70-tych, 80-tych w , świetnych ortalionowych dresiakach ,, czerwonych spodniumach" ( Bartek jawił się niczym John Travolta w filmie ,,Saturday Night Fever,, z roku 1977 ), mundurową policjantkę, helikopter, auto, anioła ( w tym jeden na łyżworolkach ), Emila do złudzenia przypominającą Meryl Streep w iście oszałamiającym ubraniu fitness , czy też po prostu zwykłych pracowników w roboczych spodniach na szelkach, gumowiakach...hmm... prosto do obory :- naturalnie prosto do pracy!
Żartuję :, żadna praca nie hańbi.
Przy muzyce, na wybiegu w klasie nr 13 pojawili się prowadzący to niecodzienne spotkanie moderatorzy, modelki, modele i fotograf. Na pokaz zaprosiliśmy klasy Ic, III b oraz panią Annę Sowa i pana Arkadiusza Kolanowskiego.

Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawiliście a przy okazji nauczyliście czegoś nowego. Jeśli chcecie zobaczyć jak z tym projektem poradzili sobie Wasi koledzy w ubiegłych latach, kliknijcie w zakładkę Archiwum.

Danke für Eure ,Vorbereitung und Angagement!
Eure Deutschlehrerin K.Kolle

SPORT JEST DOBRY NA WSZYSTKO!!!


W ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu razem z uczniami naszego gimnazjum brali udział we wspólnych zajęciach.
Było to fajne spędzenie czasu na lekcji…inaczej niż zwykle. Na początku zajęć wszyscy uczniowie stanęli na wspólnej zbiórce i zostali podzieleni na zastępy stałe, dzięki temu mogli uczyć się odpowiedzialności za swoją grupę, współpracy oraz kształtowali umiejętności ruchowe i cechy motoryczne.
Zajęcia odbywały się w formie obwodu ćwiczebnego…co wiązało się z ciągłą pracą. Mimo intensywnego wysiłku wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, sprawiało im to radość, wykazali się dużym zaangażowaniem w przebieg lekcji, doskonale ze sobą współpracowali.

Dzięki takim zajęciom uczniowie oprócz doskonalenia własnej sprawności mogą się wspólnie integrować i poznawać a także uczyć odpowiedzialności za siebie i za drugiego człowieka...

Anna Sowa

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW I DZIEWCZĄT O PUCHAR DYREKTORA GIMNAZJUM


Jak co roku w naszej szkole organizowany jest Turniej Piłki nożnej chłopców i dziewcząt. Ta impreza sportowa cieszy się dużą popularnością wśród społeczności gimnazjalnej i...nie tylko.
Wszyscy z zapałem przygotowują się do rozgrywek i planują strategie wygranej. Co zrobić? Jak wybrać i ustawić zawodników? Kto będzie najlepszym bramkarzem a kto najlepszym strzelcem turnieju?... Takie pytania zadają sobie zawodnicy ze wszystkich klas...nic dziwnego, przecież każdy chciałby być najlepszym i z radością odebrać puchar z rąk Pani Dyrektor Lidii Pacholec...

Rozlosowane zostały 2 grupy wśród dziewcząt i chłopców, grupa A i grupa B...teraz zawodnicy musza wykazać się umiejętnościami i dobrą zespołowa grą aby wyjść ze swojej grupy i przejść do dalszych rozgrywek....a finał tego sportowego wydarzenie odbędzie się podczas Dnia Sportu Szkolnego w czerwcu 2013 roku...

DZIEWCZĘTA:

GRUPA A:
I C, III C, II B

GRUPA B:
IA, IIA, III A

CHŁOPCY:

GRUPA A :
IIA, IIIB, IIB, IC

GRUPA B :
AA, IB, IIIA, IIIC

Życzymy wszystkim zawodników powodzenia i trzymamy kciuki!!!

Anna Sowa

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "Piękno Lasu"


Konkurs był skierowany nie tylko do uczniów gimnazjum, lecz również do studentów, ekologów, leśników i wszystkich osób, które w amatorski sposób zajmują się fotografią i są wrażliwe na piękno przyrody.

Celem konkursu była promocja idei odpowiedzialnego leśnictwa FSC (Forest Stewardship Council A.C.), będącej kompromisem między gospodarką leśną, a ochroną przyrody.

Prace konkursowe miały ujmować różne aspekty leśnictwa oraz przedstawiać las w jak najszerszym kontekście. Po rozstrzygnięciu konkursu, organizator wybrane fotografie opublikował w formie kalendarza promującego ideę FSC.

Z naszego gimnazjum na konkurs było wysłanych pięć prac. Jedna z nich dostała się do ścisłych eliminacji i była to praca Krystiana Kolanowskiego, któremu serdecznie gratulujemy.
Wszyscy biorący udział w konkursie dostali piękne albumy ze zdjęciami i dyplomy od organizatorów konkursu.

Życzymy bystrego oka wszystkim miłośnikom fotografowania i jeszcze raz gratulujemy.
Wyróżnione zdjęcie Krystiana możecie również i wy podziwiać na stronie naszego gimnazjum.

Link do strony z pracami konkursowymi

Opiekunki Szkolnego Koła LOP
Dorota Klekocka
Roksana Kaczmarek-Cichosz

Dzień Świętego Walentego w Naszej Szkole


14 lutego, w dniu św. Walentego, przypada Święto Zakochanych. Tradycja ta wywodzi się z XIV - wiecznej Anglii.
W Polsce ten obyczaj, obchodzony od kilkunastu lat, cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży.

Św. Walenty, patron zakochanych, był chrześcijańskim kapłanem, który, według legendy, za czasów cesarza rzymskiego Klaudiusza II udzielał potajemnie ślubów. Robił to wbrew cesarskiemu edyktowi, zabraniającemu udzielania małżeństw (imperium potrzebowało młodych mężczyzn do zaciągu do wojska). Został zamordowany w 270 roku.
Dzień św. Walentego obchodzony jest jako święto zakochanych od XIV wieku. Zwyczaj łączenia tego święta z dniem zakochanych narodził się na Wyspach Brytyjskich. Stamtąd, wraz z osadnikami, trafił do Ameryki, gdzie stał się szczególnie popularny.
W przeszłości najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami - takie król brytyjski Henryk VIII podarował Annie Boleyn.
Zwyczaj wysyłania kartek - walentynek sięga 1848 roku, gdy panna Esther Howland z Worcester w stanie Massachusetts założyła firmę produkującą specjalne kartki na dzień św. Walentego. Niezależnie od tego, czy wysyła się je dla żartu, czy daje upust swoim prawdziwym, skrywanym uczuciom - nadawca musi pozostać anonimowy.

W naszej szkole również krążyły kartki Walentynkowe, które wielu osobom dały odrobinę radości. Wszyscy uczniowie tego dnia promienieli, zarówno chłopcy jak i dziewczęta - może wynikiem tych tajemniczych karteczek będzie jakaś nasza szkolna para?
Tego nie wiemy, ale zalążki prawdziwej przyjaźni na pewno są już widoczne, a poniżej dowody na moje słowa...

Roksana Kaczmarek - Cichosz

Dyskoteka karnawałowa


25. stycznia w naszym gimnazjum odbyła się dyskoteka.
Młodzież radośnie pożegnała pierwszy semestr i tanecznie wkroczyła w drugi. Była to także impreza symbolicznie otwierająca czas ferii zimowych - błogiego lenistwa i śnieżnych szaleństw.
Zabawa rozpoczęła się o 16.30. Główny DJ, Jakub Moroz, serwował kolegom i koleżankom najznakomitsze dyskotekowe kawałki. Bez wątpienia największymi przebojami okazały się utwory zespołu Weekend - Ona tańczy dla mnie oraz Za każdą chwilę z Tobą.
Jednak profesjonalny sprzęt grający i doskonała jego obsługa to nie wszystkie atrakcje tej imprezy. Młodzież bawiła się w świetle dyskotekowej lampy, a na każdego spragnionego i wygłodniałego ucznia czekał w holu poczęstunek.

Nad przebiegiem dyskoteki czuwały nauczycielki - P. Roksana Kaczmarek - Cichosz, P. Edyta Szlachciak oraz P. Natalia Pionke.

Młodzież bawiła się do 19.30. Z pewnością niektórzy woleliby zostać nieco dłużej... Nie pozostaje jednak nic innego, jak tylko czekać na kolejną dyskotekę i agitować, aby odbyła się jak najszybciej.

Opracowanie
Natalia Pionke

Rewia na lodzie klasy IIa


Uczniowie klasy IIa wraz z wychowawczynią Panią Roksaną Kaczmarek - Cichosz na zakończenie I semestru szkolnego wybrali się na lodowisko do Koszalina. Chętnych i odważnych do tego wyjazdu nie zabrakło, chociaż początki były trudne, to w wyjeździe uczestniczyli prawie wszyscy!!!
Za umożliwienie dołączenia do grupy wyjazdowej ze szkoły podstawowej bardzo dziękujemy organizatorom i Pani dyrektor Annie Piotrowicz.

Trema przed wyjazdem dotknęła kilku uczestników, ale ponieważ lody oporów zostały szybko przełamane, to jak tylko dotarliśmy na miejsce wszyscy założyli łyżwy i ślizgiem wkroczyli na taflę. Chętnych do piruetów nie zabrakło.
Ku wielkiemu zaskoczeniu wychowawczyni wszyscy radzili sobie wręcz rewelacyjnie!!! Nie było większych upadków czy kolizji, a umiejętności łyżwiarskie mogły znów tej zimy zostać troszkę podszlifowane. Z uśmiechami na twarzach, pełni werwy i energii wszyscy pokonywali kolejne okrążenia lodowiska… ci którym kondycja odmawiała posłuszeństwa co jakiś czas schodzili z tafli, a wtedy była herbatka z cytrynką i gorąca czekolada.
Udało się uwiecznić kilka ważnych momentów i zrobić pamiątkowe grupowe zdjęcia. Godzina minęła bardzo szybko, chociaż większość uczestników chciała jeszcze zostać, to niestety nasz czas nie mógł zostać przedłużony...

Życzę wszystkich uczniom klasy IIa, aby za rok znów spotkali się na lodowisku w takim samym składzie.

Powodzenia w II semestrze!

Wasza wychowawczyni
Roksana Kaczmarek-Cichosz

21 GRUDZIEŃ 2012
WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA


Ostatni dzień zajęć w starym roku szkolnym , był zaiste wyjątkowy. Sprawiły to nie tylko świąteczna dekoracja szkolnego korytarza ,choinki, zajęcia w świątecznej atmosferze, czy zastawione wigilijnymi potrawami klasowe stoły.
To ta niewidzialna magiczna aura, która pojawia się zawsze we właściwym czasie , w odpowiednim miejscu, po prostu jest gdy jej potrzebujemy.

Przedstawienie pt: ,, W raju " przygotowane przez panią Dyrektor Lidię Pacholec, rozśmieszyło nas wszystkich do łez.
To rodzaj humoreski, która pod lupę wzięła płeć piękną i te trochę brzydszą - oczywiście żartobliwie mówiąc, więc bez obrazy panowie ! Morał ? Tak, przejrzysty i oczywisty , leżał jak na dłoni . Kobieta niebezpieczną jest istotą i lepiej na nią patrzeć niż próbować zrozumieć.

Drugą część programu wypełniły nowoczesne jasełka pt. ,, Anioły" przygotowane pod kierunkiem pani Agnieszki Kolanowskiej . To wzruszające , pełne magicznej nostalgii i zadumy spotkanie z aniołami. Przepełnione wewnętrznej walki , czarnej ciemnej duszy i tej dobrej, ciepłej. Każdy z nas ma takiego anioła, musi go tylko wpuścić w swe myśli i serce.

W ten jedyny dzień w roku, nie zabrakło również ciepłych słów księdza Mirosława oraz serdecznego przemówienia pani Dyrektor, która przekazała świąteczne życzenia wraz z wigilijnym opłatkiem .

Niechaj Nowy Rok zabłyśnie kolorami tęczy,
niech będzie radość i szczęście,
niech zostaną one z nami.



Opracowanie
A.Sowa, K.Kolle

Spotkanie z nauką


Już po raz drugi uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez opiekuna Kółka Chemicznego w Politechnice Koszalińskiej.

Tym razem uczniowie nabyli umiejętność hodowli drobnoustrojów oraz wykonywania preparatów mikroskopowych. Z okazów wyhodowanych przez siebie, każdy samodzielnie wykonywał preparat, a następnie oglądał swoją hodowlę pod mikroskopem. Obraz uzyskany pod mikroskopem był dla wielu zdumiewający... to czego nie widać "gołym" okiem, a co znajduje się na naszych dłoniach, telefonach komórkowych czy naszym długopisie, co się porusza w powietrzu wdychanym przez nas okazało się istnieć. Takie małe, niepozorne, a potrafi być czasami tak niebezpieczne.
Co prawda nikt prątek gruźlicy (łac. Mycobacterium tuberculosis) nie wyhodował, ale za to zarodników grzybów, które wywołują alergie było bardzo dużo - Aspergillus, Cladosporium, czy Alternaria, nazwy mało przyjemne i mało znane, ale okazy były bardzo fascynujące.

Prowadząca te zajęcia Pani dr Ewa Czerwińska w zrozumiały sposób wytłumaczyła wszystkim uczestnikom jak to się dzieje, że te małe organizmy tak są dla nas niebezpieczne i co powinno się robić i jak postępować, aby uchronić się przed infekcjami.

Mam nadzieję, iż wiedza jaką zdobyliście na tych zajęciach pozwoli wam chociaż w mikrostopniu zrozumieć tajniki nauk przyrodniczych, takich jak mikrobiologia czy fitopatologia.
Wszyscy uczestnicy tych zajęć bardzo dziękują Pani dr Ewie Czerwińskiej za poświęcony czas i ciekawe zajęcia.

Wasza opiekunka

ŚWIĘTO SZKOŁY
2012/2013 ROK POLSKICH TWÓRCÓW LITERATURY MŁODZIEŻOWEJ


29 listopada 2012 roku w naszym Gimnazjum odbyła się uroczystość poświęcona patronowi naszej szkoły - Wybitnym Polakom.

W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie podczas lekcji j. polskiego, różnych zajęć i konkursów organizowanych na terenie szkoły oraz warsztatów i spotkań autorskich organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Biesiekierz poznali sylwetki polskich twórców literatury młodzieżowej.

Tradycja obchodów Święta Szkoły miała swój początek 3 lata temu, kiedy nasza szkoła przyjęła imię Wybitnych Polaków. Imię zobowiązuje, a więc co roku uczniowie gimnazjum mają szansę poznać sylwetki Polaków, którzy wpłynęli lub wpływają na kształtowanie postaw, wiedzy, umiejętności, a przede wszystkim świadomość młodych ludzi.

I tak rok 2010/2011 był "Rokiem artystów polskich", 2011/2012 "Rokiem sportowców polskich", a obecny rok szkolny 2012/2013 - to "Rok Polskich Twórców Literatury Młodzieżowej".

W uroczystości brali udział zaproszeni goście: władze Gminy na czele z Panem Wójtem Marianem Hermanowiczem, Pan Andrzej Leśniewicz - wicestarosta koszaliński, Radni: Panie Maria Lasota i Wanda Kamyk, Panowie Jan Lach, Ryszard Trojanowski, Jan Rodak, Jan Wypych, Dyrektorzy szkół : Panie: Renata Mankiewicz, Anna Piotrowicz oraz Pan Marek Wawrzacz, Kierownik GOPS - Pani Karina Gębal, Kierownik GSTiK Pan Tadeusz Grądzki, sołtysi : Cz. Moskalczyk, B. Walkowiak, rodzice oraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Tradycyjnie obchody święta szkoły rozpoczęły się od uroczystej akademii, jej inauguracją było przemówienie pani Dyrektor Lidii Pacholec.
Następnym punktem programu było uhonorowanie Publicznej Biblioteki gminy Biesiekierz poprzez umieszczenie pamiątkowego gwoździa na drzewcu sztandaru naszej szkoły.
Oficjalnego "przybicia" dokonała pani dyrektor Publicznej Biblioteki gminy Biesiekierz Agnieszka Hryniewicz wraz z pracownikami, wszyscy bowiem przyczynili się do bardzo dobrej współpracy pomiędzy naszą szkołą, a biblioteką.

Biesiekierscy gimnazjaliści to systematyczni czytelnicy Publicznej Biblioteki w Biesiekierzu oraz jej filii znajdujących się na terenie naszej gminy. Jakość proponowanych zajęć bibliotecznych, organizowane spotkania autorskie oraz nowatorskie podejście do czytelników pracowników placówki wpływają na wysoką jakość jej pracy, dlatego Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz stała się nierozerwalną częścią pracy dydaktycznej naszego gimnazjum.

Ważnym punktem uroczystej akademii jest wprowadzona trzy lata temu nowa tradycja, czyli Ceremonia Ślubowania uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły. Nad całością czuwała pani Aneta Chmielewska-Szymańska, która przygotowywała pierwszaków do ślubowania.
Po odczytaniu roty ślubowania i zaprzysiężeniu uczniów klas pierwszych Pani Wicedyrektor skierowała do nich swoje przemówienie i życzenia. Rada Rodziców przygotowała dla pierwszaków pamiątkowe upominki.

Następnie ciepłe słowa życzeń do zgromadzonych na sali uczniów, rodziców, nauczycieli skierowali Wójt gminy Biesiekierz - Pan Marian Hermanowicz oraz Starosta powiatu koszalińskiego - Pan Andrzej Leśniewicz.
Punktem kończącym uroczystą akademię było przemówienie Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Grażyny Guzowskiej. W imieniu rodziców przekazała ona prezenty - portrety wybitnych postaci literatury polskiej, które wzbogacą naszą galerię Wybitnych Polaków.

Kolejna część naszego święta rozpoczęła się od małej niespodzianki - na ręce dyrektora Publicznej Biblioteki Gminy Biesiekierz Pani Agnieszki Hryniewicz zostały złożone gratulacje od dyrektorów placówek oświatowych za zdobycie czołowego miejsca wśród laureatów Rankingu Bibliotek 2012 roku.
Pani Agnieszka Hryniewicz wraz z pracownikami biblioteki wręczyła nagrody książkowe dla najlepszych czytelników naszego gimnazjum. Zagorzałymi fanami książek okazali się: Karolina Zacholska, Diana Janiszewska, Sebastian Łowiecki, Joanna Kuklińska, Emilia Siwiec, Anna Terelak, Krystian Kolanowski.

Następnie głos zabrały nasze kochane Panie bibliotekarki, Michalina Jędraszko w towarzystwie Katarzyny Janik. Należy wspomnieć, że obie Panie to absolwentki naszego gimnazjum. Stosując nowe technologie multimedialne zaprezentowały wszystkim zebranym "owoce" współpracy Publicznej Biblioteki gminy Biesiekierz z Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu. Na fotografiach ukazały bowiem nie tylko wyluzowany i nowoczesny wizerunek biesiekierskiej bibliotekarki, ale również zaczytanych i pracujących w pocie czoła na zajęciach bibliotecznych naszych gimnazjalistów. Podczas następnego wystąpienia, troszeczkę zachrypnięta pani Michalina Jędraszko, przybliżyła wszystkim zebranym sylwetki polskich twórców literatury młodzieżowej. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję osobiście poznać niektóre z zaprezentowanych osób podczas organizowanych przez bibliotekę spotkań autorskich.

W trakcie drugiej części naszego święta odbyło się rozstrzygnięcie różnych konkursów przygotowywanych i organizowanych przez nauczycieli naszego gimnazjum i zaprzyjaźnioną Bibliotekę Publiczną gminy Biesiekierz. Między innymi zostały ogłoszone wyniki konkursu literackiego na opowiadanie o tematyce młodzieżowej. Konkurs odbył się pod patronatem pani dyrektor Lidii Pacholec, która osobiście wręczyła "Złote Pióro" uczennicy klasy II a Sandrze Brancewicz.

Nagrody zostały wręczone również w następujących konkursach:

  • Konkurs plastyczny "Najlepszy projekt okładki książki"

    I miejsce Gabriela Walczak uczennica klasy II b
    II miejsce Emilia Sokół uczennica klasy III c
    III miejsce Dominika Kałużna uczennica klasy Ia
    Wyróżnienie Weronika Kunz , uczennica klasy Ic

  • Klasowy konkurs czytelniczy - I miejsce zdobyła klasa I a

    Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja realizowanego przez naszych uczniów projektu pn. "Poczytaj mi Przyjacielu" , którego organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Pracę uczniów oraz "małe co nieco" o programie zaprezentowała opiekunka grupy pani Agnieszka Kolanowska.

    Kluczowym momentem imprezy był klasowy konkurs frazeologiczny przygotowany przez nauczycielki języka polskiego Panią Żanettę Gil oraz Panią Iwonę Retecką.
    Konkurs wygrała klas Ic, która okazała się mistrzowsko dobra w frazeologizmach, ich pochodzeniu i innych dość zawiłych tajnikach języka polskiego.

    Jednak wszyscy obecni na uroczystości na pewno nie zapomną dość burzliwej debaty na temat "Czytać, czy nie czytać ? " Dyskusja rozpoczęła się dość spokojnie od argumentów wysuniętych przez prowadzące debatę Panią Iwonę Retecką, która całą sobą była na "TAK" oraz Panią Katarzynę Grzegrzółkę, która (wbrew sobie) była na "NIE".
    Potem zaczęła się "burza w szklance wody..." I było coraz głośniej i głośniej... Wtedy na scenę ze stoickim spokojem wkroczyła Pani dyrektor Lidia Pacholec i zarządziła, aby wszystkie biorące w dyskusji osoby opowiedziały się po stronie na "TAK" lub na "NIE".
    Oczywiście po stronie opowiadających się "za czytaniem" stanęła dość spora liczba uczniów wiernie wspierana przez wszystkich pracowników biblioteki oraz sporą część publiczności, po stronie opowiadającej się przeciw czytaniu pojawiła się również grupa uczniów. Jednak słowa pani dyrektor rozwiały wszelkie obawy. Ogłosiła ona bowiem, że wszystkich, którzy na pytanie : "czytać czy nie czytać?" odpowiedzieli "TAK" zaprasza na poczęstunek....
    I tu trochę jakby zaszumiało, strony zaczęły falować, słychać było nieśmiałe protesty i rozczarowanie, ale Pani dyrektor wyrozumiale, po chwili tajemniczego uśmiechu, zaprosiła wszystkich na wyszukany poczęstunek.

    Pięknie nakryty stół zapełniony był słodkościami przygotowanymi przez naszych kochanych rodziców.

    DZIĘKUJEMY.

    Uroczystość dobiegła końca, jednak Rok Polskich Twórców Literatury Młodzieżowej trwa nadal, a swój finał będzie miał w czerwcu 2013 roku.

    Agnieszka Kolanowska



  • 15 GRUDZIEŃ 2012
    ZWYCIĘSKA WALKA BOKSERSKA !!!


    Sportowe napięcie i adrenalina!!! Aż trudno przyrównać dzisiejsze wrażenia do naszej szarej, codziennej rzeczywistości. Uff... Już wieczór, a my wróciliśmy właśnie z zawodów bokserskich, które odbyły się w hali sportowej przy Basenie Miejskim w Koszalinie. Obejrzeliśmy 10 walk , w tym dwie kobiece - 3 rundy , każda po 2 minuty.
    Swoich sił próbowali zawodnicy klubów sportowych ze Złotowa , Słupska, Sianowa ,Karlina i Koszalina. W przerwach "pomiędzy" organizatorzy zaserwowali licznie zgromadzonej publiczności pokaz tańca towarzyskiego , breakdanca i występy chirliderek .
    Dla nas najważniejsza była jednak jedna - siódma walka na którą czekaliśmy z wielka niecierpliwością. Nasza uczennica , Agata Kawecka z klasy IIb lat 14, zmierzyła się z 17- letnią Pauilną Gud z klubu bokserskiego Czarni Słupsk. Agata wykazała się niesamowitą siłą woli, wytrwałością, umiejętnościami bokserskimi i determinacją nie do pokonania i wygrała jednogłośnie na punkty ze swoją o 3 lata starszą przeciwniczką !
    Należy dodać ,iż Agata trenuje boks od 1,5 roku w klubie sportowym Fightclub Koszalin pod kierunkiem trenera Józefa Warchoła -Mistrza Świata w Kickboxingu .
    W swojej karierze Agata rozegrała już 7 walk. Jest to dla Niej trudna droga, gdyż brak jest dla niej przeciwniczek w jej kategorii wagowej i wiekowej i musi się zawsze mierzyć ze starszymi od Niej. Ale jak widzieliśmy to nie jest dla Agaty żadna przeszkoda aby być najlepszą. Agata i Jej trener będą pracowali nad dalszą sprawnością i doskonaleniem umiejętności bokserskich. Przed Agatą niesamowite wyzwanie, a mianowicie Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku w Rio de Janerio, w których ma szanse wziąć udział i będzie zapewne robiła wszystko co w jej mocy aby ten cel osiągnąć.
    Agata ! Gratulujemy Ci sukcesu, jesteśmy z Ciebie dumni !
    Cieszymy się ,że mogliśmy być tam razem z Tobą, wspierać Cię i zobaczyć Twoje zwycięstwo!

    K.Kolle, A.Sowa i uczniowie kl. II b



    14 GRUDZIEŃ 2012
    FESTLICHES BACKEN - ŚWIĄTECZNE WYPIEKI NA J.NIEMIECKIM.



    Na pomysł świątecznego pieczenia, wpadła właściwie jedna z uczennic kl.IIb, której tata przywiózł niemieckie wydanie mini książki kucharskiej pt. ,,Benny Blu backt,, czyli dziecinne proste przepisy .
    ...I muszę przyznać, że są one rzeczywiście proste- w końcu są dla dzieci od lat 5 ! Zaopatrzeni w przepisy , niezbędne sprzęty kuchenne i składniki, uczniowie podzieleni na grupy rzucili się w wir rozszyfrowania kulinarnych tajemnic.
    Chłopcy przygotowali ciasteczka marcepanowo- kokosowe, a dziewczynki ciasto jogurtowe. Muszę przyznać, iż jestem z Was dumna i cieszę się, że wszystko się udało! Smakowało przepysznie !

    P.S. Chłopcy poćwiczcie tylko oddzielanie żółtka od białka : ...und Agata , danke für die Idee mit dem Backen !

    Hier eins von den Weihnachtsrezepten :
    Kokos-Marzipan-Makronen
    150 g Kokosraspel wiórki kokosowe
    4 Eiweiß białka
    200 g Puderzucker cukier puder
    350 g Marzipan -Rohmasse masa marcepanowa
    2 El Apfelsaft sok jabłkowy 2 łyżki stołowe
    1 Tl Zitronensaft sok z cytryny 1 łyżeczka
    100 g Kuvertüre polewa czekoladowa

    Marzipan in kleine Würfel schneiden w małą kostkę pokroić , Eiweiß mit dem Mixer fest schlagen białko ubić mixerem na sztywno ,dann andere Produkte zugeben und alles mischen Wszystkie pozostałe składniki dodać i wymieszać . Fertig!
    Aufs Blech legen und kleine Kekse formem. Na blachę wyłożyć i formować ciasteczka. Etwa 20 Minuten bei 160 Grad backen, und mit der Kuvertüre nach dem Abkühlen übergießen. Piec około 20 min przy 160 stopniach i polać czekoladą po schłodzeniu. Guten Appetit ! :

    Eure Deutschlehrerin
    K.Kolle



    GRUDZIEŃ 2012
    Piernikowe szaleństwo na j. niemieckim



    Mija drugi tydzień Adwentu, Święta Bożego Narodzenia już za chwilę... Dziś lekcja j. niemieckiego była inna nie zawsze - przecież nie każdego dnia spędzamy ją w kuchni! Swoje kulinarne umiejętności w trakcie zajęć ,rozwijali uczniowie klasy IIIa ( w kolejce czekają już następni ochotnicy! ). Nie wiem czy wiecie, ale jedną z tradycji świątecznych w Niemczech ,jest rodzinne przygotowywanie wypieków, np. ciasteczek. Rodzice wraz z dziećmi zasiadają do stołu...łączą składniki ,zagniatając je. Następnie ,wałkują ile sił w rękach. Jak ciężkie to zadanie, przekonał się dziś niejeden uczeń :. Faza końcowa tego wysiłku, to tylko wycinanie foremkami porządanych motywów, ułożenie na blasze i... do piekarnika, na 10,15 min. W całej szkole unosił się pyszny ,korzenny zapach wypiekanych pierniczków . Były naprawdę przepyszne i co najważniejsze - udały się ! Dziękuję, że chcieliście podjąć wspólnie ze mną to świąteczne wyzwanie! Było mi bardzo miło. ..To nic, że jajka gdzieś nam się zagubiły, ostatecznie się przecież znalazły!

    Hier das Rezept für Lebkuchen:

    1/2 Margarine
    6 Gläser Mehl - mąka
    400 Gr Puderzucker - cukier puder
    400 Gr Honig - miód
    2 Löffel Backpulver - proszek do pieczenia 2 lyżeczki
    2 Tütchen Lebkuchengewürz - przyprawa do pierników 2 torebki

    Alles verbinden, kneten,ausrollen , Figuren austechen, auf ein Blech legen und und in den Backofen. 10 bis 15 Minuten backen lassen.
    Guten Appetit !

    Vielen Dank!
    Ich bedanke mich herzlich !
    Eure Deutschlehrerin
    K.Kolle



    26 listopada 2012 - "Poczytaj mi przyjacielu"
    Odwiedziny w Przedszkolu Samorządowym w Mścicach



    Dnia 26.11.2012r uczniowie naszego gimnazjum wraz z Panią Agnieszką Kolanowską odwiedzili Przedszkole Samorządowe w Mścicach, już po raz kolejny. Wyjazd odbył się w ramach projektu "Poczytaj mi przyjacielu".

    Dodatkową motywacją wyjazdu, był obchodzony uroczyście przez przedszkolaków "Dzień Misia".
    Chętnych, którzy chcieli odwiedzić przedszkole było bardzo dużo, jednak warunkiem zezwalającym na wyjazd było uczestniczenie w wyżej wymienionym projekcie.

    Czas spędzony wspólnie z przedszkolakami okazał się świetną zabawą zarówno dla nich, jak i dla nas, gimnazjalistów.
    Na początku spotkania odbył się pokaz mody. Wybrani uczniowie przebierali się za różne postaci, w tym roku były to Misie. Na specjalnie przygotowanym wybiegu mogli choć na chwilę poczuć na własnej skórze, jak wygląda praca modela/modelki. Wymagająca, bo przecież najmłodsza publiczność, zwieńczyła pokaz gromkimi brawami, okrzykami zachwytu i szerokimi uśmiechami na twarzach! Następnie wszystkie "duże misie" tańczyły, po czym zapraszały "małe misie" do wspólnej zabawy.
    Kolejną atrakcją była praca z dziećmi w małych grupach. Gimnazjaliści rozeszli się do przydzielonych wcześniej grup. Zabawom, grom, konkursom, zagadkom nie było końca. Wszyscy mogliśmy wrócić do czasów dzieciństwa, oderwać się choć na chwilę od szkolnych obowiązków, zapomnieć o rzeczywistości.
    Bawiąc się z dziećmi, myśleliśmy jak one. Wspólnie czytaliśmy bajki, kolorowaliśmy malowanki, bawiliśmy się samochodami i lalkami, układaliśmy klocki. Uśmiech nie znikał nam z twarzy.

    Dzieci były urocze, kochane i bardzo szybko zaprzyjaźniły się z nami. Niektóre nie chciały się z nami rozstawać... i my z nimi również.
    Mamy szczerą nadzieję, że takie wyjazdy będziemy organizować częściej!

    Anna Terelak



    Multibook - to nas wciąga!


    Uczniowie klas pierwszych mieli możliwość przekonać się co to jest Multibook i jak można się z niego uczyć.
    Lekcje chemii w naszym gimnazjum są prowadzone z wykorzystaniem właśnie tego narzędzia jako pomocy dydaktycznej.

    Taki nowoczesny podręcznik umożliwia, przedstawienie nawet najtrudniejszych zagadnień w przystępny i przejrzysty sposób.
    Na lekcji uczniowie maja możliwość nie tylko zapoznania się z prostymi doświadczeniami, które przeprowadza nauczyciel przy asystenturze uczniów, lecz również zapoznania się z krótkimi pokazami filmów edukacyjnych oraz animacjami 3D przedstawiającymi trudniejsze doświadczenia.
    Dzięki interaktywnym zasobom edukacyjnym Multibook'a możemy również wykonywać interaktywne ćwiczenia.

    Jako nauczyciel chemii mam nadzieję, że dzięki takiej formie prezentacji lekcje chemii są ciekawe dla ucznia - a co najważniejsze - pobudzają wyobraźnię i wspierają proces zapamiętywania nowych wiadomości.
    Uważam, że na takich lekcjach omawiane treści trafią zarówno do słuchowca, wzrokowca jak i kinestetyka.

    Wasza nauczycielka chemii

    Roksana Kaczmarek-Cichosz



    Dzień Czystego Powietrza




    16 listopada 2012 roku członkowie Szkolnego Klubu Ligi Ochrony Przyrody zorganizowali na długiej przerwie akcję edukacyjną z okazji Dnia Czystego Powietrza.
    W związku z tym odczytany został apel do uczniów, mówiący o zagrożeniach dla środowiska i zdrowia, jakie niesie za sobą spalanie śmieci w domowych piecach czy kominkach.

    Na co dzień nie zastanawiamy się, jak bardzo zanieczyszczamy powietrze. Toksyny uwalniane z dymem do powietrza dostają się do dróg oddechowych. Najgroźniejsze z nich są furany i dioksyny, które należą do najbardziej trujących rakotwórczych substancji na świecie.
    Ich działanie polega na powolnym, ale skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych: wątroby, płuc, nerek, rdzenia kręgowego lub kory mózgowej. Po pewnym czasie opadają one również do gleby, z której przechodzą do roślin, zwierząt i w końcu z żywnością trafiają na nasze talerze, bo "W PRZYRODZIE NIC NIE GINIE".

    Członkowie SK LOP rozdali ulotki uczniom w szkole, żeby zanieśli je do domu i zapoznali z nimi swoich rodziców.
    Uczniowie mogli również rozwiązać krótki test ekologiczny, tematycznie związany z Dniem Czystego Powietrza.

    NIE DAJMY SIĘ ZWIEŚĆ, ŻE SPALANIE ŚMIECI W SWOIM PIECU JEST OSZCZĘDNE I NIESZKODLIWE!
    TA OSZCĘDNOŚĆ KOSZTUJE NAS ZDROWIE I ŻYCIE!

    Opiekunki SK LOP:

    Roksana Kaczmarek - Cichosz i Dorota Klekocka



    Zajęcia laboratoryjne w Politechnice Koszalińskiej


    13 listopada uczniowie, którzy należą do kółka chemicznego wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych w Politechnice Koszalińskiej, które poprowadziła dr Ewa Czerwińska.

    Pierwszym etapem przeprowadzonych zajęć, było zapoznanie uczniów ze sprzętem znajdującym się w laboratoriom mikrobiologicznym i fitopatologicznym.
    Uczniowie zapoznali się z budową i zastosowaniem autoklawu, aparatu Kocha, mikroskopu stereoskopowego, wirówki oraz wytrząsarki.

    W drugiej części zajęć został wygłoszony krótki wykładu na temat: "Mikroorganizmy w naszym otoczeniu".

    W części ćwiczeniowej każdy dowiedział się jak przygotowuje się podłoża mikrobiologiczne do hodowli mikroorganizmów, jak się robi posiew oraz izolację takich organizmów.
    Jednak najwięcej frajdy było wtedy, gdy każdy mógł poczuć się jak prawdziwy mikrobiolog - dokonał poboru materiału i przygotował go do posiewu. Próby zostały pobrane z telefonu komórkowego, naszych rąk, nosa, ucha, buta, długopisu, stołu i zlewu. Posiew wykonany na zestalonym agarze (czyli jedzonko bakterii) został pozostawiony w cieplarce w celu wyhodowania drobnoustrojów.
    A to, co nam wyrosło na pożywce, będzie celem naszego następnego spotkania.

    Już nie możemy się doczekać następnych wizyt i bliskiego spotkania z paciorkowcami, ziarniakami, gronkowcami, pałeczkami i wszystkimi tymi drobinkami...

    Członkowie Szkolnego Kółka Chemicznego
    wraz z opiekunem Roksaną Kaczmarek-Cichosz



        Święto Niepodległości



    Nasz naród jak lawa,
    Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
    Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,
    Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi!

                                                     Adam Mickiewicz, Dziady cz. III



    Dziś, w ten piątkowy, ciepły listopadowy dzień, obchodziliśmy w naszym Gimnazjum Święto Odzyskania Niepodległości.

    Nie była to nudna Akademia, lecz pełna historycznych wspomnień nowoczesna wyprawa w przeszłość.
    Prezentacje multimedialne przygotowali Łukasz R. oraz Aleksandra G. Pod kierunkiem pani Anety Chmielewskiej-Szymańskiej referaty naświetlające rys historyczno - polityczny przygotowali i odczytali Krystian K. i Paweł R. Oprawę muzyczną zapewnił zespół wokalny pod kierunkiem pani Agnieszki Kolanowskiej.

    Spotkanie miało charakter zadumy i nostalgii ... choć skoczna pieśń "Przybyli Ułani pod okienko" od razu wywołała uśmiech na twarzach.
    To był wyjątkowy dzień. Cała społeczność uczniowska naszego Gimnazjum, przygotowała się do niego pieczołowicie. Pieśni patriotyczne podczas przerw, strój galowy, gazetki tematyczne w klasach a przede wszystkim, wystawa plakatowa na korytarzu szkolnym oraz barwy narodowe - były nie do przeoczenia.
    Nikt w naszej szkole nie zapomniał dziś o kotylionie !!!

    Poza tym, klasy zmagały się w konkursach. Oto wyniki Komisji Konkursowej:

                                              Nazwa konkursu                        
    Klasa     Plakat  /pkt. Strój galowy, kotyliony  /pkt.
    IA
    IB
    IC
    IIA
    IIB
    IIIA
    IIIB
    IIIC
    3
    5
    7
    4
    6
    5
    4
    8
    6
    8
    8+1
    7
    8
    8
    6
    8


    Opracowanie: K.Kolle, A. Sowa




    Akademia Odkrywców,
    czyli interaktywna wystawa edukacyjna w naszej szkole


    Ostatnio mieliśmy okazję przekonać się, że poznawanie tajemnic nauki może być pasjonującą przygodą. A wszystko za sprawą projektu Pomysłowa Fabryka realizowanemu dzięki dofinansowaniu FUNDACJI PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

    Ta mobilna wystawa pozwoliła uczniom samodzielnie eksperymentować i odkrywać, bo obowiązywała na niej zasada: "DOTKNIJ, SPRAWDŹ, ZROZUM".
    Ponad 20 stanowisk edukacyjnych z różnych dziedzin wiedzy (były przedmioty ścisłe - głównie fizyka, ale także artystyczne) to niezwykła okazja by młodym ludziom ułatwić zrozumienie świata i pokazać, że nauka i technika są integralną częścią codzienności.

    Niezwykle kompetentni (i przystojni - co nie uszło uwagi niektórych dziewcząt) opiekunowie wystawy z wielką pasją objaśniali trudne zagadnienia. A obserwując uczniów z jaką pasją sami przystąpili do działań, głęboko wierzę, że "przez zabawę do nauki" droga jest niedaleka.

    A oto kilka wypowiedzi uczestników tej niezwykłej wystawy (zaczerpnięte ze sprawozdań uczniów klas II i III napisanych w ramach pracy domowej z fizyki; najciekawsze prace nagrodzone oceną bardzo dobrą zostały przekazane do kroniki naszej szkoły): - "Dzięki tej wystawie świetnie się bawiliśmy, ale i wiele nauczyliśmy. Stanowi ona interesującą lekcję, rozbudza pasje naukowe, ale przede wszystkim ułatwia zrozumienie świata. Moim zdaniem takich przedsięwzięć powinno być o wiele więcej. O ile bardziej przyjemna byłaby wtedy nauka."

    - "Wystawa, która pozwala zagłębić się w tajemnice eksponatów jest rewelacyjnym pomysłem na lekcje. Takie lekcje marzą się niejednemu uczniowi."

    - "Cały ten pokaz wywarł na mnie ogromne wrażenie. Uważam, że dzięki nauce przez zabawę więcej zapamiętujemy, lepiej wszystko rozumiemy i zdobywamy wiele nowych doświadczeń. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz wezmę udział w tak fascynującym, zadziwiającym i intrygującym zdarzeniu."

    - "Wszystkie te pokazy podobały mi się. Było dużo śmiechu i przede wszystkim mogliśmy się czegoś nauczyć. Mogliśmy wszystkiego dotknąć i spróbować czegoś na własnej skórze. Była to bardzo fajna lekcja fizyki."

    - "Moim zdaniem pokaz tylu eksperymentów wzbogacił nas o przydatną wiedzę z fizyki."

    - "Nietrudno zauważyć, że w głowach uczniów nie pozostały wyłącznie wrażenia wizualne, ale także wiedza, którą łatwiej jest zdobyć , gdy można jej dotknąć, gdy można samodzielnie coś wprawić w ruch, czegoś doświadczyć i przekonać się na własnej skórze, na własnych oczach, że to, o czym kiedyś opowiadał nam nauczyciel fizyki, to prawda. Chciałabym powtórzyć te zajęcia. Była to ciekawa przygoda i cieszę się, że mogłam doświadczyć czegoś takiego. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miała taką szansę."

    Marzena Jurkowska i uczniowie klas II i III



    PROJEKT - ÖKOLOGISCHE VERPACKUNGEN


    Oto zadanie, z którym zmagali się uczniowie klas II i I. Wykazując się znajomością słownictwa z zakresu produktów żywnościowych i potrafiąc podać ich wagę, objętość i ilość, mogli puścić wodze fantazji i stworzyć eksponaty na ekologiczną wystawę z opakowań.
    Podzieleni na kilkuosobowe grupy, młodzi projektanci zabrali się do twórczej pracy, którą poprzedzała domowa akcja zbiórki opakowań i materiałów pomocniczych. Wyniki możecie zobaczyć sami na łączniku szkolnym!

    Wśród eksponatów znalazły się : skrzypce ( eine Geige ), krowa ( eine Kuh ), pies ( ein Hund ), pan Kredek , roboty ( Roboter ) - pod każdą postacią, damskie i męskie. Pojawiła się nawet księżniczka Ninja ( Prinzessin Ninja ).

    Absolutnym zwycięzcą została jednak grupa uczniów z kl.II a. Ich Miś z brzuszkiem wypełnionym gumisiami był nie do pokonania.
    Nagrodą były oceny celujące i plusy. Zobaczcie na zdjęciach! Wykazaliście się ogromna kreatywnością !

    Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście. Cieszę się, że potraficie stworzyć " coś" z niczego i tak chętnie pracowaliście podczas zajęć!

    Vielen Dank

    Eure Deutschlehrerin: Kinga Kolle



    25 październik 2012 "wielkie kotowanie" - czyli otrzęsiny klas I


    Od samego rana mieliśmy wszyscy wrażenie, że Czarodziejska Szkoła Magii w Hogwarcie opanowała naszą szkołę. Trzy klasy pierwsze wyraźnie demonstrowały swą przynależność do poszczególnych domów magii: Slytherin klasa Ia, Hufflepuff klasa Ib, Gryffindor klasa Ic. Wychowawczynie również wcieliły się w role opiekunów ...
    I tak spotkać mogliśmy Minerwę Mc Gonagl, Filiusa Flitwicka i Servusa Snapea.
    Klasy pierwsze do dzisiejszego dnia musiały się odpowiednio przygotować. Obowiązkowe były, odpowiednie przebranie jak i zaklęcie charakteryzujące daną klasę. Dzięki kolorom, nikt nie miał żadnego problemu w rozróżnieniu przyszłych czarowników.
    Zdolności pierwszaków i ich wychowawców w czarowaniu sprawdzano w poszczególnych kategoriach, które wymyślili uczniowie klas drugich, organizujący dzisiejsze spotkanie.

    Oto konkurencje:

    - lewitujące jabłka
    - latające piórko
    - magiczne eliksiry
    - slalom na miotle
    - magiczna skrzynia z ukrytym kluczem
    - ciepłe posążki.

    Rywalizacja była bardzo zacięta. Zarówno uczniowie jak i wychowawcy starali się stanąć na wysokości zadania i udowodnili, że nawet magia, nie stanowi dla nich żadnego problemu.

    Opracowanie: Kinga Kolle



    Światowy Dzień Walki z Głodem i Ubóstwem


    Szkolne Koło PCK zorganizowało w dniu dzisiejszym zbiórkę żywności dla ludzi potrzebujących.
    Pani Agnieszka Kolanowska przygotowała również chwytającą za serce prezentacje multimedialną, dotyczącą problemu głodu na świecie, którą zobaczyli wszyscy uczniowie naszego Gimnazjum.

    Mamy nadzieję, że po tej projekcji, zastanowicie się chwilę, zanim kupicie cos do zjedzenia, albo gdy będziecie chcieli to wyrzucić, bo jednak okazało się, że ten produkt nie jest wam potrzebny. Zastanówcie się zanim odkręcicie wodę, która będzie niepotrzebnie leciała, gdy będziecie myć zęby! Na świecie umierają miliony dzieci, bo nie ma dla nich ani jednej kropli wody !

    Dzięki dobroci Waszego serca zebraliśmy w naszej szkole 126 kg żywności, którą przekazaliśmy do Koszalińskiego Oddziału PCK .
    Z ciast, które upiekliście, cieszyli się podopieczni Koszalińskiej Noclegowni.

    Dziękujemy za to, że serca macie otwarte i wrażliwe, oraz za to, że zawsze możemy na WAS liczyć !!!

    Opiekunowie Szkolnego Koła PCK



    UNSER SPORTIDOL
    Lekcja języka niemieckiego w klasach III


    Koniec działu o SPORCIE zakończyła praca w grupach. Wnikliwa analiza pozwoliła określić dobre i złe strony sportu wyczynowego.
    Podczas pracy nad Projektem, uczniowie musieli wykazać się umiejętnością pisania życiorysu swoich ulubionych sportowców, naturalnie w języku niemieckim z uwzględnieniem czasu przeszłego Präteritum.
    Np. gewinnen-gewann, spielen-spielte, nehmen-nahm, fahren-fuhr, springen-sprang, gehenn-ging itd .

    Swoje miejsce w Galerii znaleźli między innymi Cristiano Ronaldo, Grzegorz Kurek, Rafael Nadal, czy Leo Messi.
    Internet, czasopisma sportowe, oraz wiedza stanowiły bazę wykonania tego projektu i oczywiście Wasze upodobania sportowe... a co za tym idzie Wasi ulubieni sportowcy !

    Oto kilka słówek do powtórki:

    Mein Lieblingsportler - mój ulubiony sportowiec
    Sport treiben - uprawiać sport
    gewinnen-verlieren - wygrywać/ przegrywać
    kämpfen gegen IV p., kämpfen mit III p. - walczyć przeciwko/ walczyć z
    Das Feld - pole
    teilen - dzielić
    Der Spieler, der Kämpfer, der Gegner - gracz/ zawodnik
    Verletzungen haben - odnosić kontuzje
    Drogen nehmen - brać narkotyki
    Vorteile - zalety
    Nachteile - wady
    Leistungssport - sport wyczynowy
    für sein/ pro - byc za
    gegen sein / contra - być przeciw

    Vielen Dank

    Eure Deutschlehrerin: Kinga Kolle



    14 października 2012 - Dzień Edukacji Narodowej


    Jest to jeden z niewielu dni w roku szkolnym w którym uczniowie z chęcią przychodzą do szkoły. I to wcale nie dlatego, że muszą, lecz dlatego że chcą.
    Nawet strój galowy, nie jest wtedy żadną przeszkodą, czy niewygodnym wymysłem nauczycielskim. Jest to dzień miły dla wszystkich. Dzisiejszy dzień spędziliśmy nie tylko na lekcjach. W powietrzu unosiła się delikatna, niewidoczna aczkolwiek wyczuwalna aura szczerych, uczniowskich podziękowań. Na tę też okoliczność Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pań Edyty Szlachciak i Iwony Reteckiej przygotował program artystyczny, w którym zobaczyć mogliśmy skecze w wykonaniu naszych utalentowanym uczniów, którzy wcielali się w role nauczycieli i naśladowali swoje zachowania na lekcjach (w rolach głównych wystąpili: Paweł Romański oraz Daria Badyńska z klasy III a, Karolina Kaczmarek, Anna Terelak i Żaneta Sawicka z klasy III c oraz Marcelina Hetman z klasy III B).
    Nie zabrakło oczywiście także oprawy muzycznej, było śpiewanie, granie i miłe zaskakiwanie. Sporą niespodzianką był koncert Przemysława Sobczynskiego ucznia klasy II b, który wkroczył na scenę ze swoją gitarą elektryczną i zaserwował rockowy popis który z pewnością wszyscy zapamiętamy przez długi czas. Na gitarze akustycznej zagrał również Kacper Maciejewski z klasy I c oraz Alicja Jarząbek z klasy I a.

    Pani Edyta Szlachciak ogłosiła rozwiązanie konkursu pt: "My tez byliśmy dziećmi", przygotowanego wspólnie przez Panią Agnieszkę Kolanowską i Iwonę Retecką.
    Zarząd Szkolnego koła PCK wręczył wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi piękne kolorowe okolicznościowe bukiety oraz złożył najserdeczniejsze życzenia.

    Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom! Dzięki Wam mogliśmy poczuć, iż to, co robimy, nie jest zbędne i niepotrzebne, a wręcz przeciwnie - jest nieodzowne i konieczne! To nasze zadanie i pasja... przekazać Wam wiedzę dalej, abyście mogli swój umysł używać zdatnie i rozumnie!!!



    Wyjazd klasy Ic i IIb do Sarbinowa



    W dniach 4 - 6 października w ramach "Zielonej Szkoły" wybraliśmy się do Sarbinowa na wspólny integracyjny wyjazd.

    W czwartek po lekcjach ruszyliśmy w drogę. Mimo złej aury nikt nie tracił humoru więc po przyjeździe i szybkim rozpakowaniu bagaży pobiegliśmy nad morze.
    We wtorek czekała nas piesza wyprawa do Mielna i z powrotem. Pokonaliśmy około 16 km szlakiem leśnym wśród śpiewu ptaków i zieleni.
    W powietrzu wyczuwało się beztroski klimat, błogi relaks i pełne odprężenie.
    ...Wyścigi na plaży, biegi, intensywny ruch na świeżym powietrzu to były nasze główne aktywności... a wieczorami ...wspólne tańce, śmiechy, chichy i pogaduchy do późnych godzin w pokojach.
    ...Oczywiście nie zapomnimy o apelach porządkowych i przydzielaniu punktów za utrzymanie czystości w naszych pokojach. Pani Kinga z Panią Anią skrupulatnie sprawdzamy nasze pokoje a chwilę przed zbiórką było niezłe zamieszanie gdyż każdy chciał wypaść wzorowo!!!

    Opracowanie: Oliwia Paszkowska i Anna Sowa

    Szkolenie ekologiczne w Manowie


    3 października 2012 roku uczniowie klas IIa i IIb pod opieką pani Doroty Klekockiej i Roksany Kaczmarek - Cichosz wyjechali na szkolenie ekologiczne do Manowa.

    Na miejscu uczniów serdecznie przywitał łowczy Koła Łowieckiego "Dzik" Koszalin, pan Janusz Obremski i zaprosił do sali konferencyjnej na prelekcję ekologiczną "Flora i fauna w naszych lasach".

    Uczniowie poznali drzewa i zwierzęta żyjące w okolicznych lasach objęte ochroną gatunkową. Wykład wzbogacił pokaz trofeów łowieckich powszechnie występujących zwierząt leśnych.
    Prowadzący prelekcję poinstruowali młodzież jak zachowywać się w lesie w różnych sytuacjach np.: gdy zaskoczy nas burza, gdy wybuchnie pożar w lesie czy ukąsi nas żmija, jakie rośliny zrywać i gdzie wolno palić ogniska.

    Po wykładzie uczniowie zwiedzili strzelnicę myśliwską i zagrodę dziczą, która wywołała wiele emocji. Wszystkim podobały się dziki hasające po wielkiej ogrodzonej zagrodzie. Były one główną atrakcją tego wyjazdu.

    Spotkanie w Manowie zakończyło się miło - kiełbaskami z grilla, które po małej wędrówce w terenie smakowały wyśmienicie.
    Dziękujemy organizatorom szkolenia za miłą atmosferę i poczęstunek.

    Dorota Klekocka
    Roksana Kaczmarek - Cichosz



    Karta dań baru "Pod kartofelkiem"


    Dziś Klasy II uczyły się, jak tworzyć rzeczowniki złożone.
    Czasami mogą one przyprawić człowieka o ból głowy! Pisze się je łącznie i "tasiemce" nie są tu żadną rzadkością, np. Kartoffelpuffer - placki ziemniaczane czy Kartoffelsuppe - zupa ziemniaczana.
    Każdy uczący się języka niemieckiego powinien wiedzieć, że w takich przypadkach, wyraz główny, w naszym przypadku słowo ziemniak, jest tylko wyrazem określającym i dlatego musi znajdować się na początku, słowo główne stoi na końcu.
    Np. zupy mogą być różne : Tomatensuppe, Blumenkohlsuppe, Gurkensuppe... itd.
    Zadanie : wykonajcie kartę baru dań "Zum Kartoffelchen", uwzględnijcie Vorspeisen (przystawki), Hauptgerichte (dania główne), Suppen (zupy), Nachspieisen (desery), oraz Getränke (napoje).

    Pomysłowość przyszłych restauratorów była nieograniczona, dlatego w ich menu, spotkać można było np. Kartoffelkaffee, czy Kartoffelcola.
    Vielen Dank

    Eure Deutschlehrerin: Kinga Kolle



    J.niemiecki - "Memory"


    Dziś w ramach powtórki materiału, uczniowie kl.Ia grali w "Memory" po niemiecku.

    Chyba każdy jako dziecko bawił się tak chociaż raz. Swoją pamięć ćwiczyliście przypominając sobie nazwy liczebników od 0- 20 i próbując połączyć słowo z cyfrą. To zadanie doskonale ćwiczy pamięć, oraz wymaga koncentracji.
    Kto nie zapamiętał gdzie leży dane słowo lub cyfra, nie mógł odnaleźć pary i zdobyć tak cennego punktu.

    Każdy zwycięzca otrzymał plusa... ale tak naprawdę wygraliście wszyscy - widziałam jak się staraliście ! Vielen Dank Eure Deutschlehrerin

    Eure Deutschlehrerin: Kinga Kolle



    Biwak klasy III "C". 2 dni z życia klasy - poza bramami szkoły!



    Czwartkowy ranek 27 września nie wróżył nic dobrego, czarne chmury płynęły po niebie, deszcz lał jak z cebra. Jednak telepatycznie przesyłaliśmy sygnały do słońca. I stało się! Nieśmiało wyszło, gdy przybyliśmy na miejsce do Dąbek - godz. 17:00, ul. Turystyczna 8.

    Zdążyliśmy tylko zrzucić bagaże, po zakwaterowaniu się, i pomknęliśmy zwiedzać urokliwe okolice.
    Najpierw park, potem deptak chodnikowy, aż do wylotowej trasy na Darłowo, a następnie powitanie z morzem! Gdy powracaliśmy ścieżką przez las, na sosnowych wydmach rozbłysły przytłumionym, żółtawym światłem latarnie, a z ostępów leśnych wyskakiwała z przerażającym okrzykiem nasza klasowa Godzilla (Krystian K.).
    Zbierał żniwo w postaci przerażonych, wrzeszczących, ile sił w gardłach, kolegów i koleżanek.
    Nawet P. Żaneta i P. Kasia padły ofiarą podstępnych działań potwora, ale prawdziwa moc atrakcji szykowała się wieczorem ! Najpierw klasowe urodziny. Jubilatów było czterech : Ola G., Emilia S., Michał K. i Tomek S. Wieziony przez Emilkę tort, szczęśliwie nie rozpłynął się! Pyszny - z nutellą! A potem, no cóż... nasi jubilaci musieli zdać test dojrzałości piętnastolatka . Zagadki dla" gratki" dostarczyły dużo śmiechu i cukierków czekoladowych (ufundowanych przez opiekunki wycieczki) za każdy trafny "strzał". Gdy brak było pomysłów na odpowiedź, do akcji wkraczała publiczność(reszta klasy). Niektórzy zgromadzili niezłe zapasy na wieczór, jak np.: Kasia K. i Daniel K.
    Niespodzianką od zespołu klasowego pozostały piękne kartki z życzeniami i autografami.

    Prawdziwe "harce", śmiechy, żarty, gry w karty nastąpiły oczywiście porą nocną. Jak to na każdym wyjeździe bywa! Noc zamienia się w dzień, dzień przechodzi się w nocny sen. Zachowywaliśmy się, jak ktoś by rzekł : jak zerwani z łańcucha. Ale nie byliśmy niebezpieczni!

    Piątek - 28 września przywitał nas pogodną aurą, lecz z wiatrem. Nie przeszkadzało nam to jednak w spacerze po okolicy czy w grze w siatkę. Piłka trochę przyciężka ( bo mokra), ale graliśmy wytrwale, obijając dłonie, nosy i głowy! "Superserwerką" meczu okazała się pani Kasia G., za odważnie odbijającą zacięte podania Michała K.- pani Żaneta G. Natomiast Kasia K. otrzymała miano najbardziej rozemocjonowanej siatkarki, każdy wyskok do piłki odbywał się z okrzykiem na ustach. Czy to dowód wysiłku włożonego w grę? Nie wiemy! W prawdziwie radosny stan wprawiły nas, wraz z promieniami słońca, kąpiele w basenie, który choć był nieustannie podgrzewany,pozostawiał wiele do życzenia. Temperatura wody wymagała od kąpiących się dużego hartu ciała i ducha.

    Chyba najbardziej szaloną kąpielową panną została Karolina K. Po skocznych tańcach w towarzystwie Kasi i Kornelii obiegła basen dookoła, by skoczyć do niego w ciuchach. Szok termiczny dało się czuć w uszach (piski) i w ciele(dreszcze). Trzeba było być naprawdę szalonym i odważnym, aby zanurzyć się w toni tej wody.
    Brawurowo dokonali tego czynu także nasi panowie: Daniel, Krystian, Michał i Bartek. Regularnie hartowały się też Ania i Andżelika, urządzając sztafetę: basen-łazienka, łazienka-basen.
    Foczką sezonu została, niewychodząca wcale z wody, Emilka S.

    Żeby się rozgrzać po takich kąpielach, szybko zorganizowaliśmy ognisko. W iście harcerski sposób działali Tomek z Kasią. Pomogło! Siedzieliśmy w okręgu skupieni przy ognisku niczym przy kominku i piekliśmy kiełbaski. Graliśmy w tabu i rozmawialiśmy o różnych, niesamowitych i tajemniczych sprawach tego świata, o przerażających i strasznych opowieściach z duchami w tle także!
    Noc tego dnia zakończyła się już wcześniej, ok. 2 godz. Byliśmy zmęczeni!

    W słoneczną sobotę - 2 dnia wycieczki, po śniadaniu, wyruszyliśmy na przechadzkę nad jezioro Bukowe.
    W dniu wyjazdu nastąpiło dodatkowo pożegnanie Kasi z - pełnym mew-morzem, a to za sprawą Tomasza S. Współczesnym rycerzem okazał się Krystian K. służył natychmiast bluzą. Potem ognisko, basen i wesołe pogawędki - aż do 15:00 (pory pakowania się) .

    Dwa dni wycieczki zleciały niczym z bicza strzelił! W miłej atmosferze i malowniczej okolicy to było prawdziwa przyjemność!
    Tak jak pierożki z serem i mięsem oraz naleśniki,serwowane przez dziewczyny. Jesteśmy wszyscy zgodni, co do jednego. taki wyjazd trzeba powtórzyć... Tak więc do lata, czerwiec już za pasem...(Optymiści mają w życiu lepiej!)

    Wychowawca z uczniami kl.IIIc

    Zlot Turystów Regionu Koszalińskiego organizowany przez PTTK



    Nasi uczniowie dnia 22.09.2012r brali udział w XXXIII Zlocie Turystów PTTK z okazji Światowego Dnia Turystyki - trasa Koszalin-Wierzchomino.

    Był to pierwszy Rajd w tym roku szkolnym - impreza dofinansowana w dużym stopniu przez Urząd Miejski w Koszalinie.
    Na Rajd zostało zapisanych ponad 300 turystów wśród nich byli także uczniowie klasy Ia naszego Gimnazjum.
    Rajd rozpoczął się o godz. 9:00, wszyscy uczestnicy wyruszający z Koszalina zostali przewiezieni autokarami do Biesiekierza, gdzie rozpoczynała się trasa piesza rajdu. Całość trasy liczyła 10 km i przebiegała otuliną rezerwatu "Wierzchomińskie Bagno" do miejscowości Wierzchomino. Uczestnicy rajdu poznawali uroki przyrodnicze Koszalina i okolic, gmin Będzino i Biesiekierz a także zdobywali punkty na odznaki turystyczne.

    Podczas jednego z postojów w lesie odbyło się spotkanie z leśniczymi Nadleśnictwa Gościno, którzy omówili temat dotyczący drzewostanu i sposobu jego pozyskiwania, a także opowiedzieli o swojej pracy. Uczestnicy rajdu mogli obejrzeć także pokaz skór, poroży oraz broni myśliwskiej. Dzięki firmie "Las-Kalisz" odbyło się także pieczenie kiełbasek na ognisku.

    Trasa była dość trudna, ponieważ wiodła terenami podmokłymi i miejscami nieprzetartymi szlakami, ale wszyscy sobie poradzili.
    Rajd zakończył się w Wierzchominie na terenie Koła Łowieckiego "Dzik". Tutaj każdy otrzymał ciepły posiłek, stempel rajdowy, a Przodownicy przyznawali punkty na odznaki. Odbył się także konkurs krajoznawczy z nagrodami. Na koniec rozdano dyplomy i medale dla osób zasłużonych dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa w naszym regionie oraz dyplomy uczestnictwa i nagrody książkowe dla zwycięzców konkursów krajoznawczych, miedzy innymi odznaki turystyki kwalifikowanej, tj. "Siedmiomilowe Buty", "Odznaki Turystyki Pieszej", "Dziecięcą Odznakę Krajoznawczą" i dyplomy uczestnictwa.
    Wszyscy uczestnicy zabrali ze sobą dużo niezapomnianych wrażeń.



    Sprzątanie Świata



    Jak co roku we wrześniu nasze gimnazjum przyłączyło się do 19 już akcji Sprzątania Świata, które w bieżącym roku przebiegało pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję...nie śmiecę".
    Hasło to, nawiązujące do ludowej wyliczanki, miało na celu zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami.

    Tak więc 14 września uczniowie klas pierwszych pod opieką pani Agnieszki Kolanowskiej i Doroty Klekockiej, wyposażeni w foliowe worki i gumowe rękawiczki, ruszyli polnymi dróżkami do sprzątania.

    Ogrom braku szacunku do przyrody przerażał. Świadczyły o tym zebrane przez uczniów butelki, opony, kanistry, puszki i wiele innych przedziwnych rzeczy.
    W utylizacji zebranych śmieci pomogli gimnazjalistom pracownicy Urzędu Gminy w Biesiekierzu, za co serdecznie dziękujemy.

    Wspólne działania uczniów klas pierwszych na rzecz przyrody były też świetną okazją do integracji. Wszyscy z ochotą zabrali się do sprzątania a dobry humor nikogo nie opuszczał.

    Wybory do Samorządu Uczniowskiego



    Podobnie, jak w ubiegłych latach cała szkoła huczała w związku z kampanią przedwyborczą.
    Postanowiliśmy, że tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego poprzedzone będą debatą przedwyborczą. Tak, więc debata zwołana została na dzień 13 września br.
    Podczas spotkania z kontrkandydatami oraz wyborcami startujący w wyborach uczniowie mieli okazję raz jeszcze przedstawić swoje programy wyborcze oraz odpowiadać na pytania uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

    Tegorocznymi kandydatami do Samorządu Uczniowskiego byli: Jakub Moroz kl.IIIB, Oliwia Paszkowska kl.IIB, Paweł Romański kl.IIIA, Karolina Stokowiec kl.IIIB, Anna Terelak kl.IIIC, Elwira Woźna kl.IIIB.

    Debata była pełna humoru. Społeczność uczniowską najbardziej interesowały - jak się zresztą można było spodziewać - dyskoteki, wycieczki, biwaki i muzyka ze szkolnego radiowęzła. Najbardziej kompetentną okazała się Anna Terelak, która skrupulatnie przedstawiła poszczególne punkty swojego programu.
    Najwięcej emocji wzbudziły zabawne wypowiedzi Pawła Romańskiego i Kuby Moroza. To one zyskały największy aplauz. Nie obyło się również bez "kiełbasy przedwyborczej" w postaci cukierków, którymi Kuba Moroz zachęcał do poparcia swojej kandydatury.
    Reasumując, kandydaci obiecywali przysłowiowe "złote góry", lecz czy wywiążą się ze swoich postanowień? Cóż, czas pokaże.

    Wybory do Samorządu Uczniowskiego przeprowadzone zostały w dniu 14 września br. W tajnym głosowaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszego gimnazjum. Paweł Romański - uczeń klasy IIIA, dzięki swojemu urokowi osobistemu pozyskał ufność i sympatię wyborców wygrywając wybory miażdżącą ilością głosów i objął funkcję Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
    Następnie, Ania Terelak i Kuba Moroz uzyskując przewagę nad pozostałymi kandydatami będą pełnić funkcję Zastępcy i Skarbnika SU.

    Serdecznie GRATULUJEMY wygranych!!!!!!!!!
    Życzymy sukcesów i owocnej pracy na rzecz naszej Szkoły.

    Edyta Szlachciak
    Iwona Retecka



    Konkurs pięknego czytania zakończony- nagrody rozdane !


    Każdy, kto chciał pięknie przeczytać fragment ulubionej powieści młodzieżowej, mógł to zrobić w naszej szkole 26 września (środa, godz.10:50).
    Właśnie wtedy odbył się konkurs pięknego czytania, któremu "przyświecały" słowa J.Czechowicza : "Kto czyta, żyję wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jednej żywot jest skazany". Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do wypożyczania książek polskich twórców literatury współczesnej, rozbudzanie wrażliwości na piękno ojczystego słowa. Te najbardziej interesujące mogli wybrać uczestnicząc tydzień wcześniej w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Gminnej w Biesiekierzu. Obejrzeli oni prezentacje multimedialną w wykonaniu Michaliny Jędraszko na temat życia i twórczości współczesnych pisarzy, po czym wypożyczali książki z "kosza czytelniczego". Do konkursu przystąpiło 13 uczestników. Z klasy IIIa : E.Siwiec, P.Romański i K.Samorowska, z IIIb : M. Hetman i K.Walczak, z IIIc : Ż.Sawicka, K.Kaczmarek, A.Terelak, K.Kolanowski, A.Guzowska, A.Kaczmarek, z IIa : J.Kuklińska i S.Brancewicz.

    W I etapie gimnazjaliści zaprezentowali wybrany przez siebie fragment lektury, a w drugiej części konkursu 5 najlepszych osób spróbowało swoich sił "na gorąco" - czytając bez przygotowania fragmenty książek innych autorów.

    Komisja Konkursowa w składzie: p. Żanetty Gil i p. Iwony Reteckiej oceniała płynność czytania, poprawną dykcję, intonację głosu oraz sposób interpretacji - doboru tekstu. Najczęściej wybieranymi utworami były książki: E.Nowak, M.Fox, G.Bąkiewicz, B.Ciwoniuk, E.Zienkiewicz

    Zwycięzcami Konkursu jednogłośnie zostali:

    I miesjce : A.Kaczmarek ( IIIc)- B.Ciwoniuk "Własny pokój"
    II miejsce: K.Kaczmarek ( IIIc)- E.Nowak "Bardzo biała wrona"
    III miejsce: J.Kuklińska ( IIa)- M.Zielonka "Królewska eskorta"

    Laureaci Konkursu otrzymali nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy, zaś każdy uczestnik: słodką przekąskę i pochwałę za aktyną postawę społeczną.

    Wszystkim gratulujemy ich sukcesów, odwagi i wiary we własne możliwości ! I już dziś życzymy powodzenia w następnym roku !

    Angelika Kaczmarek
    Karolina Kaczmarek
    IIIc

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013


    Nowy rok szkolny 2012/13 rozpoczął się w słoneczny poniedziałkowy dzień o godz. 11.
    I to nie było deja vu (czyt.deża wi) ani żadna fatamorgana! Czas beztroskiego leniuchowania, odpoczynku skończył się bezpowrotnie. Cała uczniowska brać, Grono Pedagogiczne, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście zgromadzili się na inauguracji roku szkolnego w sali gimnastycznej.

    Pani Dyrektor, Lidia Pacholec bardzo serdecznie powitała gimnazjalistów, w krótkim przemówieniu zachęciła do aktywnego udziału w życiu szkolnym oraz przedstawiła nauczycieli.

    Miłym gestem na "dobry początek" było otrzymanie przez Nich czerwonej róży. Z kolei Pani Aneta Chmielewska - Szymańska odczytała list do uczniów, wystosowany przez Panią Krystynę Szumilas, Ministra Edukacji Narodowej.

    Głos zabrał również Wójt Gminy, Pan Marian Hermanowicz, który nie szczędząc ciepłych słów, uhonorował Panią Lidię Pacholec za 35 - letni okres pracy nauczycielskiej, w tym 30 lat w Gminie Biesiekierz, życząc jednocześnie entuzjazmu i siły na kolejne 5 lat kadencji dyrektorskiej.
    Następnie Wójt wręczył akty mianowania nauczycielom, którzy zakończyli awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego. Gratulacje odebrały Panie: Edyta Szlachciak, Anna Sowa, Katarzyna Grzegrzółka.

    Gorącymi oklaskami powitaliśmy jeszcze raz trzy nowe klasy I. Wychowawcami ich zostały Panie: Iwona Retecka - Ia, Agnieszka Kolanowska - Ib, Kinga Kolle - Ic.

    Wszystkim uczniom życzymy powodzenia i wytrwałości!
    Oby dobry humor i pogoda ducha - tak emanująca 3 września - towarzyszyły nam przez cały rok!